Yüksek Lisans Nasıl Yapılır?

4 yıllık bir lisans programı bitiren ve gerekli koşul ile şartları tamamlayan kişiler yüksek lisans yapma hakkına sahip olurlar. Özellikle ALES sınavından en az 55 puan almak ile beraber, aynı zamanda yabancı dil yeterliliği gerekmektedir.

Yüksek lisans yapmak için ne gerekir?

Yüksek Lisans Başvuru Şartları Nelerdir?

 • ALES Sonuç Belgesi.
 • Lisans Diploması
 • kopya.
 • Özgeçmiş
 • Fotoğraf.
 • Yabanci Dil Yeterliliği.
 • Tavsiye Mektubu (Referans Mektubu)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi.

Yüksek lisans istediğin üniversitede yapılır mı?

Evet aynı anda istediğiniz üniversitelerde istediğiniz yüksek lisans programlarına başvurabilirsiniz.

Yüksek lisans eğitimi nasıl olur?

Yüksek lisans (İngilizcesi master ), bir lisans (fakülte) öğretimine dayalı eğitim-öğretim ve araştırmanın sonuçlarını ortaya koymayı amaçlayan bir yükseköğretimdir. Yüksek lisans eğitimi, kişinin eğitim aldığı branşta uzmanlaşması ve bu durumu bilimsel bir makaleyle (tez) ispat etmesiyle tamamlanır.

Yüksek lisans yaptıktan sonra ne olur?

Yüksek lisans eğitimin sonucunda, alanınıza bağlı olarak “bilim uzmanı”, “uzman hekim”, “ yüksek mühendis”, “ yüksek mimar” gibi unvanlara sahip olabilirsiniz. Her insanın adeta yarış halinde olduğu iş hayatı içerisinde bu unvanlarla beraber kendinizi fark ettirebilir, bambaşka noktalara yükselebilirsiniz.

You might be interested:  Marmelat Nasıl Yapılır?(En iyi çözüm)

Yüksek lisans için not ortalaması kaç olmalı?

Yüksek lisans not ortalaması şartı üniversiteye göre değişiklik göstermekle birlikte, en azından 4.00 üzerinden 2.00 olmalıdır.

Yüksek lisans yapmak için hangi sınavlara girmek gerekiyor?

Yönetmeliğe bakıldığında özetle yüksek lisans başvurularında temel olarak ALES, lisans ortalaması ve bilimsel değerlendirme ve/veya mülakat sınavları istenmektedir. Bu puanların alt limitleri ise üniversitenin senato kararına göre belirlenir.

Hangi alanlarda yüksek lisans yapabilirim?

En yaygın alan dışı yüksek lisans bölümleri arasında,

 • İşletme Yüksek Lisansı
 • Psikoloji Yüksek Lisansı
 • Klinik Psikolojisi Yüksek Lisansı
 • İnsan Kaynakları Yüksek Lisansı
 • Sosyal Hizmet Yüksek Lisansı
 • Gazetecilik Yüksek Lisansı
 • Hemşirelik Yüksek Lisansı
 • Uluslararası Ticaret Yüksek Lisansı

Yüksek lisans için aynı anda başka bir üni başvuru yapılır mı?

2- Bir üniversitede Tezli Yüksek Lisans programına kayıtlı öğrenci, başka bir üniversitenin Tezsiz Yüksek Lisans programına kayıt yaptırabilir. 4- Adaylardan bir Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programına kayıtlı olanların, üniversitelerin yüksek lisans ve doktora öğrenci ilanlarına başvurmasına engel bir hüküm yoktur.

Mezun olmadan yüksek lisans başvurusu yapılır mı?

Başvuru yaptığınız an itibariyle mezun değilseniz fakat başvuru yaptığınız programın ilk eğitim döneminden önce mezun olabilecek durumdaysanız mezun olabileceğinize dair belgeyle de başvurabilirsiniz. Ancak mezuniyet belgesini sunmadığınız sürece kesin kayıt yaptıramazsınız.

Ücretsiz yüksek lisans var mı?

Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans hakkı kazandıysanız, ücretsiz öğrenime devam edersiniz. Vakıf üniversiteleri ve tezsiz yüksek lisans ise ücretlidir.

Yüksek lisans yapmak için ALES şart mı?

Hangi Programlarda ALES Şartı Yok? Sadece tezsiz yüksek lisans programlarında ALES şartı kaldırılmıştır. Bunun dışındaki tezli yüksek lisans programları, doktora, sanatta yeterlik başvuruları, akademik personel başvuruları gibi tüm başvurularda gereklidir.

You might be interested:  Işsizlik Maaşına Başvuru Nasıl Yapılır?(Soru)

Devlet üniversitelerinde yüksek lisans ücretli mi?

Devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans harç ücretleri kaldırılmıştır. Yani ücretsizdir. Vakıf üniversitelerinde ise tezli yüksek lisans harç ücretleri tez dönemi dahil 15.000-20.000 TL aralığındadır.

Yüksek lisans bitince öğretim görevlisi olabilir mi?

Araştırma görevlisinde yüksek lisans mezun olmak şart değil. Yüksek lisans öğrencisi, mezun ya da doktora öğrencisi olma şartı var. ALES minimum 70 ve dil puanı ile başvuru yapacaksınız. Yazılı sınan ve en başarılı olan kadroya atanır.

Yüksek lisans öğretmen maaşını ne kadar etkiler?

Bu oranlar 6. dönem toplu sözleşmede sırasıyla %7 ve %15’e yükseltilmiştir. Dolaysıyla, yüksek lisans yapan öğretmenlere fiilen girdikleri dersler için ödenen ek ders ücreti, 5. dönem toplu sözleşmeye göre %2, doktora yapanların ise %5 oranında artırılmıştır.

Yüksek lisans yapmanın avantajları nelerdir?

Yüksek lisans programları, ders programları yoğun ve kapsamlı olan lisans programlarının aksine bir disiplinin belirli alanlarına odaklanarak gerek mesleki gerek akademik gelişimi artırmayı hedefliyor. Buna ek olarak, ders programlarının yaygın mesai saatleriyle uyumlu olması da çalışanlar için kolaylık sağlıyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *