Yeraltı Nasıl Yazılır?(Mükemmel cevap)

Bu kelime genellikle Yer altı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Yeraltı şeklinde olmalıdır.

Yeraltı TDK nasıl yazılır?

Somut olarak yer belirten alt ve üst sözleriyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: deri altı, su altı, toprak altı, yer altı (yüzey); böbrek üstü bezi, tepe üstü (en yüksek nokta) vb.

Yer altı dünyası nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Yer altı dünyası şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Yeraltı dünyası şeklinde olmalıdır.

Yeraltı şehri nasıl yazılır?

Türk Dil Kurumu’na göre ” yer altı ” ayrı yazılır.

Yeraltı neden birleşik yazılır?

Türkçede birkaç istisna dışında tüm birleşik isimler bitişik yazılır. Yer alt kelimesi de birleşik isim olmasına rağmen, somut olarak bir mekandan bahsedilmediği için ayrı yazılması gerekir.

Çevre yolu nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Çevreyolu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Çevre yolu şeklinde olmalıdır.

Veya birleşik mi ayrı mı?

Türk Dil Kurumu (TDK) sitesinde bulunan sözlükten arama yapıldığında kelimenin, veya şeklinde birleşik olarak yazıldığı ortaya çıkıyor. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı “veya”dır.

Bilinç altı nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Bilinç altı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Bilinçaltı şeklinde olmalıdır.

You might be interested:  Hint Kınası Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Yer yüzü nasıl yazılır?

Yeryüzü TDK ‘ya Göre Doğru Yazılışı TDK ‘ya göre bu Kelimenin doğru yazılışı ‘ yeryüzü ‘ biçiminde geçmektedir.

Gerçek üstü nasıl yazılır?

9. Somut olarak yer bildirmeyen alt, üst ve üzeri sözlerinin sona getirilmesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: ayakaltı, bilinçaltı, gözaltı (gözetim), şuuraltı; akşamüstü, ayaküstü, bayramüstü, gerçeküstü, ikindiüstü, olağanüstü, öğleüstü, öğleüzeri, suçüstü, yüzüstü; akşamüzeri, ayaküzeri vb.

Yer küre nasıl yazılır TDK?

Bu kelime genellikle Yer küre şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Yerküre şeklinde olmalıdır.

Alt yapı nasıl yazılır?

Altyapı kelimesi genellikle ayrı yazım hatası ile karşımıza çıkıyor. Fakat bu kelime bitiş yazılması gereken kelimeler arasında yer alıyor. Kısacası alt yapı şeklinde değil altyapı şeklinde yazılması gerekiyor.

Göz altında nasıl yazılır?

“ Gözaltı mı?” yoksa “ Göz altı mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Göz altı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Gözaltı şeklinde olmalıdır.

Gök yüzü nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Gök yüzü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Gökyüzü şeklinde olmalıdır.

Hoşgörü kelimesi nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Hoş görü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Hoşgörü şeklinde olmalıdır.

Herhangi bir nasıl yazılır?

TDK sitesinde sözlükten arama yapıldığında kelimenin, Herhangi bir şeklinde yazıldığı ortaya çıkıyor. Yani Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ” herhangi “dir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *