Yatsı Namazı Nasıl Kilinir?(Çözüm bulundu)

  1. Rekat. “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız. Sübhaneke’yi okuruz.
  2. Rekat. Ayağa kalkarak Kıyama dururuz. Besmele çekeriz. Fatiha Suresini okuruz.
  3. Rekat. Sübhaneke’yi okuruz. Euzü-besmele çekeriz.
  4. Rekat.

Yatsı namazı kaç rekat nasıl kılınır diyanet?

YATSI NAMAZI NASIL KILINIR, KAÇ REKATTIR? Dört sünnet, dört farz ve iki son sünnet olmak üzere on rekattan oluşur. Namazın ardından üç rekat vitr namazı kılınır. Yani toplam 13 rekattır.

Diyanete göre yatsı namazı nasıl kilinir?

Yatsı namazı nasıl kılınır?

  1. REKAT. “Niyet ettim Allah rızası için Yatsı namazının dört rekat sünnetini kılmaya” diye niyet ederiz. “Allahu Ekber” diyerek İftitah Tekbiri alır ve namaza başlarız.
  2. REKAT. Ayağa kalkarak Kıyama okunur. Besmele çekilir.
  3. REKAT. Sübhaneke’yi okunur. Euzü-besmele çekilir.
  4. REKAT.

Seferi Yatsı namazı nasıl kılınır kaç rekattır?

Seferi namazı sabah ve akşam namazlarını kapsamadığından öğle, ikindi ve yatsı namazlarını kapsar. Bu vakitlerde de farzlar 4 rekat olduğu için 2 eksilterek farzlar 2 rekat kılınmaktadır. Sünnet namazlarda bir eksiltme yapılmamaktadır. Sünnetleri olduğu gibi kılmak esastır.

Yatsı namazı kaç rekat tablo?

Yatsı namazı kılınışı; sırasıyla 4 rekat sünnet, 4 rekat farz ve 2 rekat son sünnet olmak üzere toplam 10 rekat olarak kılınır. Yatsı namazdan sonra 3 rekat da Selati vitir namazı kılınır.

You might be interested:  Püre Nasıl Yapılır?(Mükemmel cevap)

Yatsı namazı sünneti nasil kilinir Diyanet?

Yatsı Namazı Sünnetinin 1. Sübhaneke okunur. Euzü Besmele çekilir:”Euzubillahimineşşeytanirracim – Bismillahir rahmanir rahim” Fatiha okunur: Zamm-ı sure (Kuran ı Kerimden en az üç ayet) okunur. “Allah’u Ekber” denir ve Rükü’a eğilinir: “Subhane Rabbiyel Azim” üç kere denir.

Yatsı namazına nasıl niyet edilir Diyanet?

Yatsı Namazına Nasıl Niyet Edilir? Sünnet: Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının sünnetini kılmaya. Farz: Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının farzını kılmaya. Son Sünnet: Niyet ettim Allah rızası için yatsı namazının son sünnetini kılmaya.

Vitir namazı kaç rekattır ve nasıl kılınır?

Vitir namazı, yatsı namazından sonra kılınan, Hanefîlere göre üç rekâtlı vacip bir namazdır. Vitir namazının her rekâtında Fâtiha ve ardından bir sûre ya da birkaç âyet okunur. İkinci rekâtın sonunda oturularak sadece tahiyyât duası okunur.

Sabah öğle akşam ikindi yatsı namazı kaç rekat?

Sabah namazı 4 rekat, öğle namazı 10 rekat, ikindi namazı 8 rekat, akşam namazı 5 rekat ve yatsı namazı 13 rekattır. Sabah Namazı: 4 Rekat: 2 Rekat sünnet, 2 Rekat farz.

Yatsı namazı vakti ne zaman geçer?

Yatsı namazının vakti, akşam namazının vakti çıktıktan sonra başlar, “imsak” vaktine (tan yerinin ağarmaya başlamasına) kadar devam eder (Tahâvî, Şerhu me’âni’l-âsâr, I, 159; Kâsânî, Bedâî’, I, 124; Merğînânî, el-Hidâye, I, 258; Zeylaî, Tebyîn, I, 81).

Yatsı namazı nasıl kılınır hangi sureler okunur?

3.rekatta besmeleden sonra Fatiha suresi okunduktan sonra rukuya varılır. Ve namaz aynı şekilde kılınır. 4.rekata başlarkende Fatiha suresi okunur ve zammı sure okunmadan namaz ilk iki rekattaki gibi kılınır. Son oturuşta ettahiyyatü salli bârik Rabbena atina ve Rabbenağfirli okunarak selam verilir.

You might be interested:  E Okul Karne Nasıl Bakılır?(Çözüm bulundu)

Yatsı namazını sadece farzını kılsam olur mu?

Bu namazlar; sabah namazı, öğle namazı, ikindi namazı, akşam namazı ve yatsı namazıdır. İşte sıkça sorulan soru vakit namazlarının sadece farzlarının kılınıp sünnetleri terk etmenin caiz olup olmadığıdır. Alimlerin ittifak içinde oldukları konu sünnetlerin terki halinde bunun günah olmadığıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *