Yanısıra Nasıl Yazılır?(Soru)

8. Dış, iç, sıra sözleriyle oluşturulan birleşik kelime ve terimler ayrı yazılır: ahlak dışı, çağ dışı, din dışı, kanun dışı, olağan dışı, yasa dışı; ceviz içi, hafta içi, yurt içi; aklı sıra, ardı sıra, peşi sıra, yanı sıra vb.

Yanı sıra bitişik mi ayrı mı?

İşte yanı sıra kelimesinin yazılış şekli YANI SIRA NASIL YAZILIR? Türk dilini korumak ve yaşatmak adına 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu’nun sözlüklerine ve derlemelerine internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. TDK sözlüklerine göre ” yanı sıra ” kelimesi ayrı yazılıyor.

Yanı sıra mı?

Kelimenin yanısıra mı yanı sıra mı şeklinde yazıldığı sorgulanır. Kelimenin doğru yazılımı ayrı ayrı yazılarak olmalıdır. Yani yanı sıra şeklinde kullanılması doğru yazım şeklidir.

Yanı sıra nasıl yazılmalı?

Yanı Sıra TDK Doğru Yazımı Yanı sıra kelimesinin yazımında hata yapan birçok kişi bulunmaktadır. TDK’ye göre yanı sıra ayrı olarak yazılmalıdır.

Yanı sıra nasıl ikileme?

Cümlede geçtiği gibi ayrı olarak yazılır. ı ve s harfleri arasına bir karakter boşluk konulmalıdır. Yanı sıra kelime grubu, bir ikileme olduğu için toplum tarafından bir çırpıda söylenir.

Çok bilmiş nasıl yazılır?

Bu kelimenin bitişik mi yoksa ayrı mı yazılıp yazılmayacağı Türk Dil Kurumu veriler üzerinden ifade edilmiş durumda. Çok Bilmiş Nasıl Yazılır? Bu kelimenin doğru şekilde yazımı, ‘Çokbilmiş’ olarak ele alınmasıdır.

You might be interested:  Yulaf Unu Nasıl Yapılır?(Doğru cevap)

Yada nasıl yazılır?

Bu sözcüğün ” yada ” mı yoksa ” ya da ” mı şeklinde yazıldığı sorgulanmaktadır. Bu kelimenin doğru kullanışı ya da olarak tanımlanmıştır. Yani bitişik değil ayrı yazılması gerekir. Yada şeklinde yazılması yanlış kullanımdır.

Bir an kelimesi nasıl yazılır?

BİR AN BİRLEŞİK Mİ, AYRI MI YAZILIR? Türk Dil Kurumu’na göre ‘ bir an’ ayrı olarak yazılmalıdır.

Sanat sever nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle sanat sever şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı sanatsever şeklinde olmalıdır.

Güleryüzlü nasıl yazılır?

TDK ‘ya göre güler yüz nasıl yazılır sorusunun cevabı ”güler yüz” şeklindedir. Genel olarak güler yüz kelimesinin yazım yanlışı güleryüz olarak yapılmakta ancak bu yazım şekli yanlıştır.

Unvanı nasıl yazılır?

TDK ‘ya göre unvan kelimesinin doğru yazımı unvan olarak vurgulanıyor. Ünvan şeklinde yazılması yanlış yazım olarak değerlendiriliyor.

Can kurtaran nasıl yazılır?

Can kurtaran kelimesinin TDK ‘ya göre yazılışları kişilerin araştırdığı bir konudur. TDK ‘ya göre cankurtaran kelimesi, birleşik olarak yazılmalıdır. Can kurtaran kelimesinin ayrı yazılması TDK ‘ya göre doğru olarak kabul edilmez.

Başı Boş nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Başı boş şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Başıboş şeklinde olmalıdır.

Arz etmek nasıl yazılır?

Etmek, edilmek, eylemek, olmak, olunmak yardımcı fiilleriyle kurulan birleşik fiiller, ilk kelimesinde herhangi bir ses düşmesi veya türemesine uğramazsa ayrı yazılır: alt etmek, arz etmek, azat etmek, dans etmek, el etmek, göç etmek, ilan etmek, kabul etmek, kul etmek, kul olmak, not etmek, oyun etmek, söz etmek, terk

Ikileme nasıl anlaşılır?

İkilemeler

  1. 1) Aynı kelimenin tekrarlanmasıyla yapılır: ağır ağır, güzel güzel, tatlı tatlı, konuşa konuşa, atlaya atlaya, koşa koşa, deste deste, soğuk soğuk…
  2. 2) Zıt kelimelerin tekrarlanmasıyla yapılır: İyi kötü, aşağı yukarı, büyük küçük, alt üst, düşe kalka, bata çıka…
You might be interested:  Kızılcık Tarhanası Nasıl Yapılır?(Çözüm bulundu)

Yanı sıra ne zarfı?

yanı sıra: birlikte, beraberinde, yanında anlamına gelen zarf.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *