Yanı Sıra Nasıl Yazılır?(Doğru cevap)

Yanı Sıra TDK Doğru Yazımı Yanı sıra kelimesinin yazımında hata yapan birçok kişi bulunmaktadır. TDK‘ye göre yanı sıra ayrı olarak yazılmalıdır.

Yanı sıra TDK nasıl yazılır?

İşte yanı sıra kelimesinin yazılış şekli YANI SIRA NASIL YAZILIR? Türk dilini korumak ve yaşatmak adına 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu’nun sözlüklerine ve derlemelerine internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. TDK sözlüklerine göre ” yanı sıra ” kelimesi ayrı yazılıyor.

Yanı sıra nasıl ikileme?

Cümlede geçtiği gibi ayrı olarak yazılır. ı ve s harfleri arasına bir karakter boşluk konulmalıdır. Yanı sıra kelime grubu, bir ikileme olduğu için toplum tarafından bir çırpıda söylenir.

Ayrılan nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Ayırıldı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ayrıldı şeklinde olmalıdır.

Peşi sıra nasıl yazılır?

“ Peşi sıra mı?” yoksa “ Peşisıra mı?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Peşisıra şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Peşi sıra şeklinde olmalıdır.

Çok bilmiş nasıl yazılır?

Bu kelimenin bitişik mi yoksa ayrı mı yazılıp yazılmayacağı Türk Dil Kurumu veriler üzerinden ifade edilmiş durumda. Çok Bilmiş Nasıl Yazılır? Bu kelimenin doğru şekilde yazımı, ‘Çokbilmiş’ olarak ele alınmasıdır.

Göz ardı etmek nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Gözardı etmek şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Göz ardı etmek şeklinde olmalıdır.

You might be interested:  Doktor Nasıl Olunur?(EN iyi 5 ipucu)

Arz etmek nasıl yazılır?

Etmek, edilmek, eylemek, olmak, olunmak yardımcı fiilleriyle kurulan birleşik fiiller, ilk kelimesinde herhangi bir ses düşmesi veya türemesine uğramazsa ayrı yazılır: alt etmek, arz etmek, azat etmek, dans etmek, el etmek, göç etmek, ilan etmek, kabul etmek, kul etmek, kul olmak, not etmek, oyun etmek, söz etmek, terk

Ikileme nasıl anlaşılır?

İkilemeler

  1. 1) Aynı kelimenin tekrarlanmasıyla yapılır: ağır ağır, güzel güzel, tatlı tatlı, konuşa konuşa, atlaya atlaya, koşa koşa, deste deste, soğuk soğuk…
  2. 2) Zıt kelimelerin tekrarlanmasıyla yapılır: İyi kötü, aşağı yukarı, büyük küçük, alt üst, düşe kalka, bata çıka…

Yanı sıra ne zarfı?

yanı sıra: birlikte, beraberinde, yanında anlamına gelen zarf.

Hak etmek nasıl yazılır?

‘ Hak etmek ‘ TDK Sözlüğüne göre ayrı yazılmaktadır.

Kanunun nasıl yazılır?

Belli bir kanun, tüzük, yönetmelik kastedildiğinde büyük harfle yazılan kanun, tüzük, yönetmelik sözlerinin ek alması durumunda kesme işareti kullanılır: Bu Kanun ‘un 17. maddesinin c bendi… Yukarıda adı geçen Yönetmelik’in 2’nci maddesine göre… vb.

Türkiyemizi nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Türkiyemizin şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Türkiye’mizin şeklinde olmalıdır.

Bilinç altı nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Bilinç altı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Bilinçaltı şeklinde olmalıdır.

Başı boş mu başıboş mu?

“ Başıboş mi?” yoksa “ Başı boş mi?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Başı boş şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Başıboş şeklinde olmalıdır.

Sanat sever nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle sanat sever şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı sanatsever şeklinde olmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *