Tarhana Hamuru Nasıl Yapılır?(Mükemmel cevap)

Ev Tarhanası Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Domates, soğan, biber, maydanoz ve taze naneyi yıkayıp, ince ince doğrayın.
 2. Üzerine 1 litre su ekleyerek iyice yumuşayıp ezilecek kıvama gelene kadar pişirin.
 3. Daha sonra haşlanmış nohutu da ekleyerek blender ile ezin.
 4. Karışımı yoğurtma kabına alın, yoğurt ve tuzu ilave edip karıştırın.

Ev tarhanası nasıl yapılır malzemeleri nelerdir?

Ev Yapımı Tarhana Tarifi İçin Malzemeler

 1. 2kilogramdomates.
 2. 2kilogramkuru soğan.
 3. 2kilogrametli kırmızı biber.
 4. 1kilogramhaşlanmış nohut.
 5. 1demetmaydanoz.
 6. 1demettaze nane.
 7. 1kilogramsüzme yoğurt.
 8. 4yemek kaşığıkaya tuzu.

Tarhana hamuru nasıl ekşir?

Tarhanayı ekşi seviyorsanız yoğurdun yanı sıra hamurun ekşiliğinden de faydalanabilirsiniz. Tarhana hamuru uzun süre beklediğinde mayalanıp ekşir, bu da tarhananıza farklı bir lezzet verir.

Tarhana kaç günde fermente olur?

– Fermentasyon 5-7 günde tamamlanır. Bu süre içinde sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa iyice karıştırın.

Tarhana neden 21 gün bekletilir?

Tarhananın ekşi olmasını sağlayan şey fermantasyon sürecidir. Tarhana maksimum ekşiliğine 8-9 günde ulaşır. Bundan sonra daha fazla fermante olamayan tarhana bekletildikçe ekşiliği gider. 21 gün bekletilen tarhanaların tatlı tarhana olarak adlandırılmasının sebebi budur.

Ankara ev tarhanası nasıl yapılır?

Ankara Çamlıdere Tarhanası Yapılışı Kurutulan buğdaylar sonrasında undan daha iri olacak şekilde öğütülür. Çamlıdere tarhanası hazırlanırken maya olarak ekmeklik hamur kullanılır. Ekmeklik hamur ve un ılık su ilave edilerek 1 gece bekletilir. Maya beklerken süzme yoğurt da tuzlanır ve 2 3 gün bekletilir.

You might be interested:  Emniyet Müdürü Nasıl Olunur?(Çözülmüş)

Yaş ev tarhanası nasıl yapılır?

Yaş Tarhana Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Soğan, biberler, domates rondodan geçirilir ve düdüklü tencerede yarım saat kaynatılır.
 2. Daha sonra blenderdan tekrar geçirdim.
 3. Yaş maya, tuz, nane, pul biber ve süzme yoğurdu koyup iyice karıştırdım ve unu kontrollü bir şekilde ele yapışan bir hamur haline gelene kadar ekledim.

Tarhananın ekşi olmaması için kaç gün bekletilir?

Tarhana yoğurt suyunda bulunan laktik asit bakterileri tarafından fermente edilir. Yaş tarhananın bekletilmesi 5 – 7 günü aşınca ekşilik kazanır.

Tarhana ekşi olması için kaç gün bekletilir?

Sebzeler basitçe kıyıldıktan sonra tuz ile pişirilip sonra soğuması için bekletilir. Daha sonra bu karışımın içine ekşi maya, yoğurt ve un ilave edilir. Oluşan tarhana hamuru bir hafta ile on gün arasında fermente olması için bekletilir. Yöredeki deyişle “kabartılır”.

Tarhana hamuru bozulur mu?

– Tarhananın bozulup bozulmadığını anlamak için tatmanıza gerek yoktur. Kokusu ve görüntüsü ele vermeye yetecektir. – Tarhana, rutubet kokuyor yani normal kokusundan uzak bir koku yayıyorsa, bozulduğunu anlayabilirsiniz. – Görselliğini ise rengin turuncudan siyaha dönmesinden anlayabilirsiniz.

21 günde tarhana nasıl yapılır?

Yoğrulan tarhana kocaman bir leğende 21 gün boyunca üzerine temiz bir sofra bezi örtülerek bekletilir. Bu 21 gün boyunca hamur halindeyken gün aşırı elinizi süt ile ıslatıp yoğurun, tarhanayı uyandırın. Islanan sofra bezini değiştirip kurusunu örtün. 21. Gün kaşık kaşık alınıp güneşe serilir.

Trakya tarhanası kaç gün bekletilir?

Odanın kapı ve camları açık tutulup havalandırma sağlanır. Tarhananın kuruması gözetilerek 1-2 gün boyunca parçalanmış tarhanamız bekletilir. Bu süre boyunca gün içerisinde ters yüz edilerek nemini kaybetmesi kolaylaştırılır. Kuruyan parçalar daha küçük parçalara da bölünerek bu işlem hızlandırılabilir.

You might be interested:  Bilirubin Nasıl Düşürülür?(Çözüm bulundu)

Tarhana hamuruna hangi baharatlar konur?

İçinde domates, yeşil biber, kuru soğan, kırmızı biber, yağlı yoğurt, maydanoz, dereotu (bazı yörelerde tarhana otu, süt, tuz, acı ve tatlı kırmızı biber) vardır.

Uşak tarhana kaç gün bekletilir?

3 hafta bekletilen tarhana hamuru her sabah kaşıkla karıştırılır veya yoğrulur. Tarhana hamuru ilk bir hafta üstü açık olarak bekletilir, daha sonra üstüne ince pamuklu bir bez örtülür. İyi bir tarhana için güneşe maruz kalmadan serin bir yerde 21 günlük bekleme süresi olmalıdır.

Kuru tarhana kaç yıl saklanır?

Tarhana Ne Kadar Süre Saklanır? Tarhananın son kullanım tarihi paket üstünde yer alır. Ancak standart kuru tarhana hamuru ortalama 6 ay ile 2 yıl arasında bozulmadan dayanabiliyor.

Tarhana hamuru sert olursa ne yapılır?

Hamurumuz sert olursa, mayalanma esnasında daha az sulanacak, bu da tarhanayı kurutma esnasında bize büyük bir kolaylık sağlayacaktır. Tarhana hamurunu yoğurdumuz kabın içinden alıp, bu kabın içerisine temiz büyük bir bez serelim.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *