Spiral Nasıl Takılır?(En iyi çözüm)

Spiral takmak isteyen kadının vajinasına metal veya plastik olan spekulum adında bir alet yerleştirilir. Tenekulum adı verilen bir alet ile rahim ağzı tutulur ve spiral rahmin içine yerleştirilir. Yaklaşık 1-5 dakika arası süren bu işlem, istenildiği zaman iptal edilerek spiral çıkarılabilir.

Spiral Takımı acı verir mi?

Özellikle spiral takma işlemi uygulanırken kişinin kendini rahatlatması gerekir. Bu sayede uzman doktor spiral cihazını rahim içine çok daha dikkatli ve kolay bir şekilde yerleştirebilir. Genel olarak önemli bir ağrı ve acının yaşanmadığını söylemek mümkün. Sadece ve bazı durumlarda küçük bir ağrı meydana gelebilir.

Adet olmadan spiral takılır mı?

Genel olarak adet bitiminde spiral takılması tavsiye edilir. Bu süreç esnasında rahim ağzı daha geniş olacağı için spiral kolayca uygulanabilir. Fakat adet döneminde değilken de gebelik testi ile gebe olmadığı teyit edilen bayanlara da uygulanması mümkündür.

Spiral ücreti ne kadar?

Spiral taktırma fiyatı spiralin türüne göre değişmektedir.Normal spiral taktırma ücreti yaklaşık 250 tl iken,hormonlu spiral taktırma ücreti 750 TL – 1300 TL civarındadır.

Spiral kayma yaparsa ne gibi belirtiler olur?

Böyle durumlarda genel olarak iki farklı belirti öne çıkıyor. Bunlardan biri yoğun adet kanaması diğeri ise kasık bölgesinde yaşanan ağrılardır. Tabii ayrıca adet dışı kanamalar da meydana gelebilir. Bu tür belirtiler ortaya çıktığı vakit spiral kayması veya düşmesi yaşandığı anlaşılabilir.

You might be interested:  Slime Nasıl Katılaşır?(En iyi çözüm)

Spiral takıldıktan sonra nelere dikkat etmek gerekir?

-Kişisel hijyene dikkat edilmelidir. -İlk aylarda ağır yük kaldırma, ıkınma ve aşırı öksürük gibi durumlardan sakınılmalıdır. – Spiral takıldıktan sonra proflaktik antibiotik kullanılması gerekmez. -Yılda en az bir kere jinekolojik muayene olunmalı ve spiralin durumu ile ilgili bilgi alınmalıdır.

Ücretsiz spiral nerede takılır?

Oturduğunuz ilçeye en yakın bir Kadın Doğum ve Çocuk Bakımevi’ne gidin, spiralinizi orada parasız taksınlar. Bu devletin aile planlaması kapsamında her kadına sunduğu bir hizmet. Takılan spiral aynı marka, aynı spiral, bunun 10 tane çeşidi yok.

Spiral takıldıktan sonra ne zaman korumaya başlar?

Ayrıca rahim ağzı sıvısında da bir artış meydana gelir, bu durum spermlerin yumurtaya ulaşmasını önler. Hormonlu spiraller rahim içine yerleştirildikten 7 gün sonra etki etmeye başlar ve ortalama 3-5 yıl koruma sağlar. Spiral takıldıktan sonraki 7 gün içerisinde ilişkiye girilmesi tavsiye edilmez.

Spiral neden kayar?

Spiral kaymasının en yaygın nedeni, spiralin doğru bir şekilde yerleştirilememiş olmasıdır. Tam olarak yerleştirilemeyen spiraller zaman içerisinde başka yönlere doğru hareket edilebilir. Bu durumu önlemek için, ilk uygulamadan sonra mutlaka kontrol muayenesi yapılmalıdır.

Adetin kaçıncı günü spiral takılır?

Spiral adetin kaçıncı günü takılır? Spiral rahimin içinin boş olduğu ve en temiz olduğu dönem olan adet döneminde takılmalıdır. Spiral takmak için en uygun günler adetin 2 ve 3. günleridir. Genel olarak spiral taktırmak için en uygun zaman adetli olduğunuz dönemdir.

10 yıllık spiral hangisi?

Bakır spiraller plastik bir malzeme ile kaplı olsa da ürünün etrafı bakır bir telle sarılır. Gebeliği engellemede %98’e kadar etki gösterir ve 9- 10 yıl kullanılabilir. Bakır spiral kullananlar dilediği zaman çıkarttırarak hamile kalabilirler.

You might be interested:  Eldeki Siğil Nasıl Geçer?(EN iyi 5 ipucu)

Sağlık ocağında spiral takılır mı?

Spiral, sağlık kuruluşlarında (Hastanelerde, sağlık ocağı, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde) yerleştirilir.

Devlet hastanesinde spiral takılır mı?

Spiral takılan yerler arasında hem devlet hastaneleri hem de özel hastaneler yer alır. Hastane ortamında doktor kontrolü altında hastanın rahim iç kısmına yerleştirilir.

Spiral uzun süre kalırsa ne olur?

CEVAP Sevgili okuyucumuz, uzun süre spiralin rahim içinde kalması doğru değil. Spiralin plastik kısmı rahmin içinde hep aynı noktalara bası yapar sonuçta akıntı hatta kötü kokulu akıntı, kanama ortaya çıkabilir. Gözle görülmeyecek kadar az ufak kanamalar rahim içi ve vajinada bozulmuş et şeklinde bir kokuya neden olur.

Cinsel ilişki sırasında spiral hissedilir mi?

Aynı zamanda birkaç kez adet döneminden sonra da ipini kontrol ediniz. Bunu parmağınızı vajen içine sokarak, rahim ağzı yakınında ipi hissederek yapabilirsiniz. İpi hissettiğiniz sürece spiral normal pozisyonundadır ve gebe kalma ihtimaliniz çok azdır. Eğer sert plastiği hissederseniz, doğru yerinde değildir.

Spiral karın boşluğuna kaçar mı?

Normal yerinde olan bir spiral herhangi bir etki ile rahim duvarını delerek karın boşluğu içine kaçamaz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *