Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır Püf Noktası?(EN iyi 5 ipucu)

Şeftali reçeli nasıl yapilir püf noktası?

Şeftali Reçelinin Yapılışı: Hemen şeftalilerin kabuğu soyulur ve ikiye bölünüp çekirdeği çıkarılır. Çelik tencereye bir kat şeftali, 1 kat toz şeker olmak üzere şeftali ve şeker yerleştirilir. En üstte şeker serpildikten sonra 24 saat kadar bekletilir. Orta ateşte, su katmadan( şeftalinin kendi suyuyla) pişirilir.

1 kilo şeftaliye ne kadar şeker?

Eğer marmelat yapmayacaksanız mutlaka sert şeftali seçin, yoksa reçeli kaynatırken şeftaliler erir. 1 / 1 ölçü yani 1 kilo şeftaliye 1 kilo toz şeker kullanabilirsiniz.

Şeftali reçeli yaparken kabuklu olur mu?

Kabuğunu soymuyoruz kesinlikle soymayın, kabuğu daha lezzeti oluyor,hiç kabuklu olduğu anlaşılmıyor bile. Zaten rengini de kabuğundan alıyor.

Şeftali reçeli sulu olursa ne yapılır?

Endişelenmeyin, çaresi var. Reçeli tekrar ateşe koyun. İçine dilimlenmiş bir elma ilave ederek koyulaşana dek pişirin. Eğer soğuduktan sonra ağdalaşmış sa bir limon ya da portakal suyu ilave ederek tahta bir kaşıkla devamlı karıştırmak suretiyle birkaç dakika pişirin.

Şeftali reçeli olduğu nasıl anlaşılır?

PÜF NOKTALARI reçelin olduğunu nasıl mi anlarız. Reçel iplik iplik süzülüyorsa olmuş demektir. Ayrıca suya damlattığımızda bir kaç damla reçel dağılmadan duruyorsa da kıvama gelmiştir. reçelimizi kışa saklayacağımız zamanlarda şekerlenmemesi istiyorsanız şekeri mutlaka limon tuzuyla veya limonla kestirmeliyiz.

You might be interested:  Çam Pekmezi Nasıl Yapılır?

Şeftali marmelatı nasıl yapılır püf noktası?

Şeftali Marmelatı Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Şeftalileri yıkayın, kabuklarını soyun ve çekirdeklerini çıkartarak gelişi güzel doğrayın.
 2. Geniş bir tencereye şeftalileri alın.
 3. Orta ateşte ara sıra karıştırarak şeftalileri pişirin.
 4. Yaklaşık 1 saat piştikten sonra bir el blenderı ile şeftalileri parçalayın.

1 kilo şeftali reçeline ne kadar şeker konur?

Şeftali Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1kilogramşeftali (kabukları soyulmuş)
 2. 800gramtoz şeker.
 3. 1 /2tatlı kaşığılimon tuzu.

3 kilo şeftaliye ne kadar şeker konur?

Şeftali Reçeli Nasıl Yapılır? İçin Malzemeler

 1. 3 kilogram şeftali.
 2. 6 su bardağı toz şeker.
 3. 1 tatlı kaşığı tereyağı
 4. Yarım limon suyu.

1 kilo şeftali kaç tane?

1 kilo şeftali kaç tane? Elbette şeftalinin büyüklüğüne göre değişir. Ortalama olarak dört veya beş adet olabilir. Dağılmayan şeftali reçeli Pişme sırasında şeftalilerin dağılmaması için yumuşak veya hamlık sertliğinde olmayan hafif sert şeftaliler tercih edilir.

Şeftali Reçeli Olur mu?

Şeftalileri yıkadıktan sonra çekirdeklerini çıkartarak küp şeklinde doğrayın. Tencerede kaynayan şerbetin içine şeftali küplerini ekleyin. Orta-kısık ateşte 15 dakika pişirin. Limon tuzunu ilave edin.

Az şekerli şeftali reçeli nasıl yapılır?

Şeftalileri yıkayıp elma dilimi şeklinde dilimliyoruz. Her dilimi yaklaşık yarım cm lik küçük küçük doğruyoruz. Üzerine 1kg şekeri ekleyip 2-3saat şekerle birlikte sulanmasını bekliyoruz. Başta bütün ateşte kaynayana kadar tutup daha sonra küçük ocağın yarım ayarında pişiriyoruz.

Şeftali reçeli için şeftali nasıl olmalı?

Normalde çok fazla yumuşak ya da sert şeftali tercih etmeseniz de reçel yapacağınız için bu noktada fazla dikkat etmemek, sonucu olumsuz bir yönde etkilemeyecektir. Bu nedenle orta sertlikte ya da yumuşak şeftali seçimi, sizi iyi bir şeftali reçeline kavuşturacaktır.

Duru reçel nasıl koyulaştırılır?

Elma, reçelin içerisinde pektin görevi görüp, daha jölemsi, daha koyu bir kıvam almasını sağlar. Yine henüz pişirme aşamasındayken içerisine koyacağınız limon suyu reçelinizin daha bir kıvamlı olmasını sağlar. Limon suyunu ilave ettikten sonra kısık ateşte pişirmeye devam edin.

You might be interested:  L Carnitine Nasıl Kullanılır?(Soru)

Reçele nişasta konur mu?

Eğer reçeliniz bir türlü istediğiniz yoğun kıvamda olmuyorsa pişirirken bir çimdik nişasta atabilirsiniz. Nişasta çok hızlı yoğunlaşmasını ve güzel kıvam almasını sağlar.

Reçelin kıvamını nasıl anlarız?

Reçelin kıvama geldiğini anlamak için, koyulaşmaya başlayan reçel şurubundan kaşığın ucu ile alarak, porselen ya da cam bir tabağa sıra ile damlatın. En son damla yayılmadan toplu bir şekilde duruyorsa reçel kıvama gelmiş demektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *