Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır?(Soru)

Evde kolay sarımsak turşusu nasıl yapılır?

2 su bardağı suya limon tuzu, kaya tuzu ve sirkeyi ekleyip tuzlar eriyene kadar karıştırın. Tuzlu suyu sarımsakların üzerine kavanozda boşluk kalmayacak şekilde doldurun. Kavanozun kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatıp turşunuzu serin ve karanlık bir ortamda 15-20 gün kadar bekletin.

En iyi sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Doğal Antibiyotik Sarımsak Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Sarımsakları tanelerine ayırın bir kaba alarak üzerine geçecek kadar su ilave edip 30 dakika dinlendirelim (bu işlem sayesinde kabukları daha hızlı çıkıyor).
 2. Daha sonra suyu dökelim sarımsakları sudan geçirelim.
 3. Kavanoza alalım.

Kavanozda sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Sarımsakları yarım litrelik kavanozlara boşluk kalmayacak şekilde yerleştirin. Başta bir kaba 2 su bardağı su, limon tuzu, kaya tuzu ve sirkeyi ekleyin. Tuzlar ekleyene kadar karıştırın. Tüm tuzlar eridiğinde karışımı sarımsakların olduğu kavanoza dökün.

Sarımsak turşusu hangi sirke kullanılır?

Sarımsak Turşusu Nasıl Yapılır? Püf Noktaları

 1. Tarifte üzüm veya elma sirkesi kullanabilirsiniz. Kullandığınız tuz kesinlikle sofra tuzu değil kalın kaya tuzu veya turşuluk tuz olmalı.
 2. Bazı sarımsakların cinsinden kaynaklı turşunun rengi maviye dönebilir.
You might be interested:  Gökkuşağı Nasıl Oluşur?(EN iyi 5 ipucu)

Sıcak suyla Sarımsak turşusu yapılır mı?

Sarımsak Turşusu Tarifi Yapılışı Sarımsakların kolay soyulması için birbirinden ayırıp bir kase içine alın. Üzerine sıcak su ekleyip bir saat kadar bekletin. Sonrasında sarımsakların kabuklarını kolaylıkla soyabilirsiniz. Turşu için kullanacağınız kavanozları yıkayıp kurulayın.

Sarımsak turşusu mavi olursa ne olur?

Sarımsağın turşu içerisinde yeşil ve mavi bir renge bürünmesi kimyasal reaksiyon yüzündendir. Bu durum bakır kükürt reaksiyonudur. Kükürt bakır ile temas edince ortaya bakır sülfat çıkar.

Antep sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Sarımsak Turşusu yapılışı Sarımsakların başındaki püskül kısmı kesilerek sapı çıkarılır; derin bir kapta iyice yıkandıktan sonra serin bir yerde soğuk su içerisinde 2-3 gün süreyle bekletilir. Bu arada sık sık suyu değiştirilir. Sarımsakların suyu süzülerek 5 litrelik kavanozlar içerisine veya küp içerisine alınır.

Yeşil sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Sarımsak Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Baharda başlanan taze sarımsaklar alınır, sapları kesilir başlarındaki saçakları iyice oyularak alınır ve bir leğene alınıp üzerini geçecek kadar su bırakılır ve bir kenara alınır.
 2. En az üç gün sık sık suyu değiştirilmek üzere bekletilir.

Yeşillenmiş sarımsak yenir mi?

Tam sarımsağa ihtiyacınız olduğu anda bir bakarsınız ki sarımsak tekrar yeşillenmiş. Tabii siz bunun zararlı olduğunu düşünerek genellikle çöpe atarsınız. Yani filizlenen sarımsak filizlenmeyen sarımsağa oranla daha fazla antioksidan barındırıyor.

Soğan sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Kavanozun dibine bir kaç sarımsak yerleştirilir ve aralarına sarımsak koyularak soğan dilimleri kavanoza yerleştirilir. Kaya tuzu ve şekeri ayarlanır. 1 su bardağı sirke kavanoza doldurulur. Soğanların üzerini örtecek kadar kaynar (sıcak) su da kavanoza dökülür ve kapak sıkıca kapatılır.

Limonlu sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Yapılışı

 1. Taze sarımsaklar yıkanır.Bidona yerleştirilir.Üzerine tuzlu su eklenir.
 2. Bu işleme 3 gün boyunca tekrar edilir.
 3. 4.gün sirke,tuz, limon tuzu,toz şeker ve su karıştırılıp sarımsakların üzeri kapanana kadar eklenir.Arada sırada kontrol edilerek ters düz edilir.
 4. Bir 1-2 hafta sonra turşunuz hazır.
You might be interested:  Yalova Nasıl Bir Yer?(Mükemmel cevap)

Fermente sarımsak turşusu nasıl yapılır?

Kavanozun 4’te 3’ü kadar soyulmuş sarımsağı sık sıkı yerleştirin. Sarımsakların suyun yüzeyine çıkıp küflenmesini önlemek için küçük bir taş kullanabilirsiniz. Sarımsakların ve taşın üzerine tuzlu suyu ekleyin. Tuzlu su için oran 1 litre su için tepeleme 2.5 yemek kaşığı kaya tuzu kadar olmalıdır.

Turşuya en iyi hangi sirke?

Uzmanlar ev sirkesiyle yapılan turşunun daha lezzetli olduğunu belirtiyor. Çünkü satılan sirkelerde kullanılan katkı maddeleri turşunun gerçek lezzetini engelliyor. Turşu yapımında genel olarak üzüm sirkesi kullanılıyor. Biber turşusu ise en güzel limon sirkesiyle yapılıyor.

Sarımsak turşusu yemeklerde kullanılır mi?

Belki bunlar yemeklere ayrı bir lezzet vermek için değil, ama bunun haricinde taze sarımsağın görebileceği birçok işi sarımsak turşusuyla yapılabilir. Örneği; salata için çok kullanılıyor müşterilerimiz. Cildi tazeleme etkisi olan sarımsak turşusu, kadınların kabusu olan akne oluşumunu da yok ediyor.

Sarımsak turşusu yemeklerde kullanılır mı?

Faydaları arasında kötü kolesterolü düşürmesi, kalp sağlığını koruması, tansiyonu dengelemesi olan pek çok farklı vitamin ve mineralleri bünyesinde barındıran sarımsağın turşusunu kurup ev yemekleri yanında servis ediyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *