Şafilerde Gusül Abdesti Nasıl Alınır?(EN iyi 5 ipucu)

Şafiiler için gusül abdesti nasıl alinir?

1. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer. 2. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder.

 1. Ağza su alıp boğaza kadar çalkalamak.
 2. Burna su çekip yıkamak.
 3. Bütün vücudu ıslanmayan yer kalmayacak şekilde yıkamak.

Kürtçe gusül abdesti nasıl niyet edilir?

” Niyet ettim Allah Rızası için boy abdesti almaya” diye niyet edilir Kürtçe..! ”Min neyta destmêja gusl û cinubetê ser xwe rakim” gibi şekilde yani gusül abdestine niyet edilerek diğer şekillerde de niyet getirilebilir.

Şafilerde Boy abdesti ile namaz kılınır mı?

CEVAP: Şafii mezhebine göre farz olan gusül abdestinden sonra ayrıca namaz abdesti almaya gerek yoktur; zira FARZ olan gusül; diğer farz olan namaz abdestini de karşılar. Ama sünnet olan gusül abdestini almak ve sadece bununla yetinmek geçerli olmaz; ZİRA sünnet olan bir şey FARZ olan şeyin yerini tutmaz.

Hanefi mezhebinde gusül abdestiyle namaz kılınır mı?

GUSÜL ABDESTİ İLE NAMAZ KILINIR MI? Gusül, abdesti de içerdiğinden ayrıca abdest almaya gerek yoktur. Zira, Hz. Âişe, Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.) guslettikten sonra ayrıca namaz abdesti almadığını rivayet etmiştir (Tirmizî, Tahâret, 79).

You might be interested:  Karneler Nasıl Verilecek?(Çözüm bulundu)

Gusül abdesti alırken hangi dua okunur?

BOY ABDESTİ ALIRKEN OKUNACAK DUALAR NELERDİR? Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi ve’l yevmi’l-ahiri ve bi’l-kaderi, hayrihi ve şerrihi mina’llahi teala ve’l-basü ba’del mevt. Haggun, Eşşedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühu ve rasulühü.

Hanefi mezhebine göre gusül abdesti nasıl alınır diyanet?

Gusle niyet edilir, eller yıkanır. Temiz olsalar dahi ön ve arka avret yerleri yıkanır. Besmele çekilip, tam bir Namaz abdesti alınır. Yalnız, ayakları altında su toplanıyorsa ayaklar en sonunda yıkanır.

Kadın Gusül abdesti nasıl alınır?

Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar.

Cünüp ne demektir ne anlama gelir?

Cünüp veya cenâbet, İslam’a göre cinsel ilişkide bulunduğu veya vücudundan meni çıktığı halde henüz boy abdesti alarak temizlenmemiş olan (kişi). Bu kavram gündelik konuşmada pis veya hoşlanılmayan kimseleri tanımlamak amacıyla da kullanılır.

Cenabet nasıl olunur?

Üç şekilde cünüp olunur:

 1. Zekerin [penisin] ucu, sünnet derisi altındaki yuvarlak kısım, ferce [hazneye] girince erkek de, kadın da cünüp olur.
 2. Erkekte koyu beyaz ve kadında akıcı sarı menî, yerinden şehvetle kopup çıkarsa cünüp olunur.

Şafilerde abdestin farzları nelerdir?

Şâfiî mezhebinde:

 • Niyet,
 • Yüzü yıkamak,
 • İki kolu yıkamak,
 • Başın, az bir kısmını mesh etmek,
 • İki ayağı yıkamak,
 • Tertip [Sırayla yıkamak].

Gusülden sonra abdest alinir mi?

GUSÜL ABDESTİNDEN SONRA ABDEST ALMAK GEREKİR Mİ? Gusül, abdesti de içerdiğinden ayrıca abdest almaya gerek yoktur. Zira, Hz. Âişe, Resûl-i Ekrem’in (s.a.s.) guslettikten sonra ayrıca namaz abdesti almadığını rivayet etmiştir (Tirmizî, Tahâret, 79). Abdullah b.

You might be interested:  El Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?(Doğru cevap)

Gusül abdesti alırken hangi tarafa dönülür?

Abdest alırken kıbleye karşı yön alınır. Gusülde ise, avret mahalli açık olduğu için kıbleye karşı dönülerek gusül yapılmaz.

Her banyoda boy abdesti alınır mı?

Örneğin; namaz ibadeti için necasetten taharet şart kılınmıştır. Dolayısıyla Müslümanın her an necasetten sakınması gerekmektedir. Bu yüzden abdest aldığımız yer necasetten (pislikten) temiz olmalıdır. Banyoda duşakabin, klozet ve lavabonun olması durumunda ise orada abdest veya boy abdesti ( gusül ) almak caizdir.

Gusül yerine normal abdest alsak olur mu?

Eğer sen banyonu Gusule niyet etmeden bitirip çıktı isen niyet oladan amel de olmaz. Yok eğer niyetlendin ama ağzına burnuna su vermeyi unuttu isen hemen abdesti bozacak başka bir durum olmadı ise alacağın namaz abdesti de o gusulü tamamlar.

Banyoda ilk önce hangi abdest alınır?

Gusül abdesti alınışı şöyle: Gusletmek isteyen bir kimse, banyoya girmeden “Eûzü- Besmele” çeker ve sol ayağı ile banyoya girer. Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer. “Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *