Profiterol Nasıl Yapılır?(Çözüm bulundu)

Profiterol nasıl yapılır ve malzemeleri?

PROFİTEROL TARİFİ

  1. Profiterol hamuru için: • 1 su bardağı su. • 1 su bardağı un. • 1/2 paket margarin (125 gram) • 3 adet büyük boy yumurta.
  2. Kreması için: • 500 ml. süt. • 1,5 çay bardağı toz şeker. • 3 yemek kaşığı un.
  3. Çikolata sosu için: • 220 gram bitter çikolata. • 200 gram krema. Hazırlanışı

Profiterolün hamuru nasıl olur?

Profiterol hamurunu hazırlamak için, su ve tereyağını bir tencerede kaynama noktasına getirin. Ardından 1 su bardağı unu da ekleyerek 3-4 dakika sürekli olarak karıştırın. Toparlanan hamuru ocaktan alıp bir kaseye alın ve oda sıcaklığında, ara ara hamuru karıştırarak 15 dakika soğutun.

Profiterol margarinle yapılır mı?

Profiterol Tarifi Nasıl Yapılır? Öncelikle ufak bir tencerenin içerisine margarin ve suyu alıyoruz. Margarin eriyip su kaynamaya başladıktan sonra üzerine 1 su bardağı unu ekleyip sürekli karıştırıyoruz. Hamur iyice katılaştıktan sonra 2-3 dakika daha karıştırıp ocağın altını kapatıp hamuru soğumaya bırakıyoruz.

Profiterol hamuru kaç dakika pişer?

Hamur dinlenirken fırın 180 derece ısısına getirilir. İyice ısınan fırına atılır. Asla fırın kapağı açılmadan kontrollü olarak 25- 30 dk arası pişirilir. Fırında pişerken krema hazırlanır.

You might be interested:  Bacardi Nasıl Içilir?(Çözünme)

Profiterol hamuruna şeker konur mu?

Profiterol ( Püf Noktaları İle) Tarifi İçin Malzemeler 1 su bardağı su. 125 gram margarin. 1 su bardağı un. 2 küp şeker.

Profiterol içine ne konur?

2 yumurtanın sarısı 3-4 yemek kaşığı kakao. Yarım paket vanilya. 2,5 su bardağı süt. İç kreması (pastacı kreması) için:

  • 3 adet yumurta.
  • 4 yemek kaşığı un.
  • 5 yemek kaşığı toz şeker.
  • 2 su bardağı süt.
  • 1 yemek kaşığı vanilya aroması

Profiterol fırının hangi ayarında pişer?

Lezzetli profiterol yapmak için en büyük çabayı gerektiren hamur kısmı, pişirilme aşamasında dikkat gerektiren bir detaydır. 200 dereceye ayarlanmış fırında 40 dakika pişirmek ve çıkmasına yakın dereceyi 150’ye düşürmek, profiterolün ideal yumuşaklığında pişmesini sağlayacaktır.

Profiterol fanlı mı pişer fansız mı?

İdeal profiterol topları kahve rengi olana kadar pişer ve bir bisküvi gibi kıtır ve gevrek olur. yüksek derecedeki fırında fan veya turbo pervanesi çalıştırılmadan pişirilir. fırının kapağı kesinlikle 15-20 dakika hiç açılmaz. fırın gereğinden önce açılırsa toplar çöker ve bir daha kesinlikle kabarmaz.

Profiterol hamuru adı nedir?

Profiterol Hamuru (Pataşu Hamuru ) Yapmanın Püf Noktaları Pataşu hamurunu yaparken kullanacağınız tereyağı ılık olmalıdır. Üzerine unu ekledikten sonra hamuru çok iyi kavurmanız gerekir.

Profiterol buzdolabına konur mu?

profiterolün toplarını bir gün önceden hazırlayarak kapaklı bir saklama kabında rahatlıkla bekletebilirsiniz. Ertesi gün içine krema doldurup çikolata sos ile servis edersiniz. Profiterolün yumuşak olması için ise sosu dahil her şeyi ile buluşan toplarınızı 1 veya 2 saat kadar buzdolabında bekletin.

Profiterol hamuru neden söner?

Profiterol hamurunun en önemli noktasına geldi sıra. Tüm yumurtaları hamur sıcakken ve birden ilave ederseniz hamurunuz sönecektir ve istediğiniz kıvamda olmayacaktır. Bunlara dikkat ederek hazırladığınızda homojen kıvamlı bir hamurunuz olacak. Hamurunuz hazır!

You might be interested:  Memede Tomurcuklanma Nasıl Anlaşılır?

Profiterol hangi ülkeye ait?

Profiterol, top şeklindeki hamurun içine doldurulmuş özel krema ve üstü eritilmiş çikolata kaplı bir tatlıdır. Profiterolün nereden geldiği bilinmemektedir. Nitekim Sahrap Soysal profiterolün bir Fransız tatlısı olduğunu belirtmiştir. Yapımında hafif pişirilen bir hamur kullanılır.

Pataşu hamuru kaç dakikada pişer?

Torbadaki karışımı ceviz büyüklüğünde olacak şekilde tepsiye sıkın. Baş parmağınızı ıslatın ve hamurların üzerine hafifçe sürün. Hamurları fırında 10-12 dakika, iki katına çıkana kadar, pişirin. Pataşu hamurunu dilediğiniz gibi doldurabilirsiniz.

Ekler hangi ayarda pişer?

Tamamen karışıp yapışkan bir hamur halini aldığında hamur sıkma torbasına doldurulur. Önceden ısıtılmış 180 derece (alt-üst) fırın ayarında hamurlar 40-45 dakika pişirilir.

Profiterol nasıl fırında pişer?

PROFİTEROL KAÇ DERECE PİŞER? 180 dereceye ayarlanmış fırında 45 dakika pişirmek ve çıkmasına yakın dereceyi 150’ye düşürerek, profiterolün ideal yumuşaklıkta olmasını sağlayacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *