Özel Plaka Nasıl Alınır?

ÖZEL PLAKA ALMA ŞARTLARI NELERDİR?

  1. Almayı istediğiniz özel plakanın il kodu ile aynı şehirde ikamet ediyor olmanız gerekir. Aksi halde plakayı alamazsınız.
  2. İkametgahın aynı ilde olması şartı şirketler için geçerli değildir.
  3. Özel plaka başvurusu sırasında bir miktar bağış yapmanız gerekir.

Özel plaka kaç para 2021?

Özel plaka fiyatları emniyet genel müdürlüğü tarafından belirlenmektedir. Kimi plakalar için 300 TL gibi düşük rakamlar yeterli olabilirken bazı plakalarda ödemeniz gereken tutar 200 bin TL ‘ye kadar çıkabilmektedir.

Özel plaka fiyatı ne kadar?

Şahsi olarak özel plaka almak istiyorsanız da kimlik belgesi yeterlidir. Şahsınız için alacağınız özel plaka için vermeniz gereken özel plaka vergisi de yine şirketlerde olduğu gibi 5 ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Bazı plakalar için 250 bin TL’ye kadar istenen rakamlar olabiliyor.

Izmir özel plaka nasıl alınır?

Emniyetten aldığınız makbuz ile birlikte notere gitmeniz gerekir. Notere gittiğinizde özel plaka istediğinizi belirtin. İşlemler tamamlandıktan sonra noterin verdiği belgeyi alarak Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na gitmeniz gerekir.

Özel plakalar en fazla kaç harfli olur?

Türk plaka standartlarına uyan sivil plakaların karakter sayısı 7 veya 8′ dir. Karakter sayısı, plakanın 2. kısmını oluşturan harf sayısıyla doğrudan ilişkilidir. kinci kısım 1,2 veya 3 harften oluşmaktadır. 2. kısımda 1 harf varsa 3. kısımda 4 rakam, 2 harf varsa 3 veya 4 rakam, 3 harf varsa 2 rakam olur.

You might be interested:  Poker Nasıl Oynanır?(Çözülmüş)

Plaka almak ne kadar tutar?

Fakat genel olarak bakacak olursak; plaka fiyatları ortalama 5.000 TL ve 15.000 TL arası değişkenlik göstermektedir. Ayrıca özel plaka alınması durumunda her sene düzenli olarak Özel Plaka Vergisi ödenmesi gerekmektedir.

Plakanın kime ait olduğu nasıl öğrenilir?

Araç plaka bilgilerini sorgulamak için 5664 numarasını kullanabilirsiniz. Böylece kısa bir süre içerisinde plaka numarasından sorgulama işlemi yaptırabilirsiniz. Yine plaka kimin adına kayıtlı olduğunu öğrenmek konusunda da pratik bir yol bulmuş olursunuz.

Boş plaka sorgulama nasıl yapılır?

Boş plaka sorgulama işlemlerinin en kolay ve pratik yöntemi SMS ile plaka sorgulamadır. Tüm GSM operatör kullanıcıları 11 TL ücret karşılığında plaka sorgulama yaptırabilmektedirler. Cep telefonların mesaj bölümüne “Detay boşluk Plaka ” yazdıktan sonra 5664’e kısa mesaj atmaları yeterlidir.

BJK plaka ne kadar?

İstanbul’da sadece 99 adet bulunan 34 BJK serisinden otomobil plakaları büyük prim yaptı. Altından yapılsa 2.8 milyara mal olacak plakanın BJK olanına taraftarlar 10 milyar lira ödüyor. Üstelik İstanbul’da BJK serisi yeni plaka çıkarılması da planlanmıyor.

Eski plakamı yeni aracıma nasıl alırım 2020?

Araç Alım Satımda Plaka Değişimi

  1. Yeni araç alırken plaka değiştirmek için karar verdiğiniz aracın sahibi ile beraber mevcut plakaları sökerek en yakın noter’e başvurmanız gerekiyor.
  2. Notere evrakları iletirken araç alırken plaka değişimi yapacağınızı belirtiyorsunuz ve size verilen formu dolduruyorsunuz.

Araç alırken istediğimiz plakasını nasıl alınır?

Ancak notere girmeden önce eski plakanızı sökün. Notere işlem sırasında eski plakalarınızı verin. Satış işlemi sonrasında noterden aldığınız belgelerle, Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası’na giderek işlemi tamamlayın. Plakanızı burada bastırarak ortalama 1 saat gibi kısa bir süre içerisinde teslim alabilirsiniz.

Şahıs plakası nasıl alınır?

Nasıl Alınır? 2019 Güncelleme: Geçen yıl noter ile araba alım satımlarında yapılan değişiklik ile artık noterden plaka talebinde bulunabiliyor ve anında size sistem bir plaka atıyor. O plakayı istemezseniz emniyet müdürlüğüne başvurup 5-15 bin tl bir tutar ödeme yapıp özel plaka alabiliyorsunuz.

You might be interested:  Yağ Bezeleri Nasıl Geçer?(Çözünme)

Plaka harfleri neye göre verilir?

Plakaların solundaki mavi renkli dikey bölge bir Avrupa Birliği standartıdır ve içindeki “TR” kısaltması da Türkiye ülke kodudur. Sonraki gelen iki haneli numerik kod ili, hemen yanındaki harfler ise plaka grubunun tahsis edildiği ilçeyi ifade etmektedir. Harf grupları ilçelere ihtiyaca göre tahsis edilmektedir.

5 rakamlı plaka var mı?

İstanbul’da 5 milyon kapasiteye sahip mevcut araç plakalarının bitmesi halinde, tek harf ve 5 rakamdan oluşan seriye geçilecek.

TR Plaka kaç haneli?

Türkiye. Ülkemizdeki plaka sistemi oldukça standart. İki haneli şehir plaka kodunun (34) yanında 1, 2 (NH) veya 3 harf; onu takiben ortadaki harf sayısına göre 2, 3 veya 4 (9258) haneli rastgele bir sayı.

Araç plaka nasıl belirlenir?

Ülkemizde araç plaka kodları 27.09.1962 tarihinde yayınlanan bir yönetmelik uyarınca, o an için il statüsünde olan yerlerin adlarının alfabetik olarak sıralanması şeklinde düzenlenmiştir. Örneğin; Adana’nın plaka kodu 01, Zonguldak ilinin plaka kodu 67 şeklinde olmuştur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *