Okey Nasıl Oynanır?(Çözülmüş)

En az 3 adet taş bir grup oluşturur. Sırası gelen oyuncu eğer bir önceki oyuncunun attığı taş işine yarıyorsa onu alır, aksi halde ortadan bir taş çeker. Bunun ardından da elindeki fazlalık taşı yine yanındakine atar. Okey‘de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur.

Okey mantığı nedir?

Okey sözcüğü, aynı zamanda oyundaki joker taşının adıdır. Oyunda her oyuncu elinde bulunan taşları oyun kurallarına göre dizerek belirli setleri tamamlamaya çalışır. Elini en hızlı şekilde bitiren oyuncu o eli kazanmış olur.

101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır. Taşları dağıtan kişi oyuna başlar ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atar. Sırası gelen oyuncu desteden taş çeker ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyor ise elini açabilir. Oyuncu elini açamıyor ise yere bir taş atmak zorundadır.

Okey neye göre belirlenir?

Dağıtıcı, zar atarak, okeyi belirliyor. Açtığı taş aynı zaman da “gösterge”dir. Aksi belirtilmedikçe, elinde o taş olan kişi, sırası geldiğinde o taşı göstererek, bir puan kazanır. Açılan taşın sağından itibaren sırasıyla dağıtıcı her oyuncuya önce beşer taş dağıtır.

Yere okey atılırsa ne olur?

Okey her zaman işler olacağı için yanlışlıkla okeyi atan oyuncu da ceza alır. Yere taş açılmamış olsa bile okey taşını yere atan oyuncu 101 ceza puanı alır. Yere atılan işlek taş diğer oyuncu tarafından alınabilir.

You might be interested:  Ilikli Kemik Suyu Nasıl Yapılır?(Çözünme)

Okeyde tek ne demek?

Okey’de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Bir per en az 3 taştan oluşur, ( örnek: kırmızı 7,8,9 veya siyah 5, kırmızı 5 mavi 5).

101 okeyde çift nasıl açılır?

Çiftler. Eli açmak için bir başka yol da en az beş çift taş biriktirmektir. Çiftten anlaşılan benzer iki taştır. Eğer oyuncu bir kez çifte giderek oyun açarsa bu oyunda bir daha normal bir set açamaz.

101 de ortada taş bitince ne olur?

Eğer oyuncu elindeki tüm taşları açmış ve elinde kalan son taşı masaya atıyorsa, bu taş bir yere eklenebiliyor olsa dahi bu durumda oyuncuya ceza puanı verilmez. Eğer oyuncu masaya açılmış olan setlere birden fazla taş eklerse ve sonra bu taşları geri alırsa 101 ceza puanı alır.

101 de yan yana kaç taş işlenir?

İşleme yapmak için eli açmış olmak yeterlidir. Çift açan seri işleme, seri açan çift işleme yapabilir. Bir sırada tek bir pere yan yana en çok 2 taş işlenir.

Okey Prezervatif hangi ülkenin malı?

Okey 1991 yılında Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı desteğiyle piyasaya sürülen doğum kontrolü ve jel-kayganlaştırıcılar markasıdır. Eczacıbaşı Topluluğu Tüketim Ürünleri Grubu tarafından üretilmektedir.

101 de elinde okey kalırsa ne olur?

Elinde okey kalan oyuncuya 101 puan ceza yazılır.

Sahte okey nereye konulur?

Sahte okeyin yeri de tıpkı diğer taşlar gibi beşli balyalar arasında rastgele bulunur. Sizden önceki oyuncu bu taşı size atarsa veya sıra size geldiğinde ortadaki balyadan çekerseniz kullanabilirsiniz.

101 de okey atınca kaç düşer?

Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *