Mor Lahana Turşusu Nasıl Yapılır?

Ev yapımı kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır?

Lokanta Usulü Kırmızı Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Lahanaları ince ince doğrayın ve bir kabın içerisine alın.
  2. Üzerine 1 tatlı kaşığı tuz ve limonu ilave edip güzelce ovun, ardından tezgahta 15-20 dakika dinlendirin.
  3. Mor lahanaları kavanozlara aktarın.
  4. Ayrı bir kabın içerisinde sirke, su ve şekeri karıştırın.

Sarımsaklı mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Lahananın üst yaprakları alınıp doğranır(ben iri iri doğradım). Doğranan lahana karıştırma kabına alınır üzerine kaya tuzu serpilip iyice ovulur. Yumuşayan lahana kavanozlara bastırılarak doldurulur arasına 2-3 diş sarımsakta konur. Sirke ve limon tuzu karıştırılıp üzerine dökülür geri kalanı su ile tamamlanır.

1 kilo mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Mor Lahana Turşusu Yapılışı: Bir kaba alıp üzerine tuz ve limonu sıkıp 3-4 dakika ovuşturuyoruz. Daha sonra kavanoza lahanaları sıkı bir şekilde dolduruyoruz. Üstüne limon tuzu, şeker ve sirkeyi koyup ağzına kadar suyla dolduruyoruz. Bu ölçü 1 kg lık kavanoz içindir.

Kolay mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Lokanta Usulü Mor Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Mor lahanalarımız ince ince doğranıp, ılık suyla güzelce yıkandıktan sonra 1, 5 yemek kaşığı kaya tuzu eklenerek 5-6 dakika derin bir kapta Yavaş yavaş ovulur.
  2. Süre sonunda 15 dakika kadar bekletilir ve kendini salar.
You might be interested:  Lgs Tercih Nasıl Yapılır?(Mükemmel cevap)

Kışlık kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır?

Uygun bir kapta 1 su bardağı su, 1 su bardağı üzüm sirkesi ve 1 tatlı kaşığı limon tuzunu da ilave edip karıştıralım. Lahanalarımızın üzerine hazırlamış olduğumuz sirkeli karşımı dökelim. Kapağını sıkıca kapatıp 3-4 gün buzdolabında bekletelim. 3-4 gün sonra kırmızı lahana turşumuz hazır.

Mor lahana nasıl Doğranir?

Eğer tamamını kullanmayacaksanız kullanmayacağınız kadarını bir streç filmle sararak buzdolabına kaldırın. Ortadan ikiye böldüğünüz mor lahanayı ince ince bir bıçak yardımıyla doğramaya çalışın. Ne kadar ince doğrarsanız yumuşatması o kadar kolay olacaktır. Dilerseniz mor lahanalarınızı rendeleyebilirsiniz.

5 kiloluk bidona kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır?

5 Kiloluk Bidonda Lahana Turşusu Tarifi Yapılışı Biberler de ikiye, üçe bölünür. Bidonlara alt tabanına biraz lahana alınır ve iyice bastırılır. Üzerine biraz nohut, sarımsak, havuç, biber, kırmızı havuç eklenir. Üzerine tekrar lahana konur ve iyice bastırılır.

Mor lahana salataya nasıl konur?

Mor lahanayı yıkıyoruz derin bir kaba doğuruyoruz. Üzerine toz şeker, sirke, tuz, limon tuzu veya limon suyunu ekliyoruz, harmanlıyoruz. Biraz rengi değiştiğinde kavanoza dolduruyoruz, dolapta saklıyoruz. İhtiyacımız olduğunda salatalara ekliyoruz.

Sarımsaklı kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır?

2 diş ince doğranmış sarımsağı, sirke ve limon suyu ekleyerek karıştırın. Kavanoza tüm lahanaları bastırarak sıkıştırın ve kalan suyunu kavanoza dökün. 2 yemek kaşığı zeytinyağı döküp kavanozun kapağını kapatın. En az 1 gece buzdolabında dillendirdikten sonra servis yapın.

Yağlı mor lahana turşusu nasıl yapılır?

Yağlı Mor Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır? Lahanayı istediğimiz şekilde doğrayalım, kavanoza dolduralım,tuz, limon tuzu, sarımsak yağı koyup kavanoz dolana kadar su dolduralım, ağzını sıkıca kapatalım, 10 gün bekleyelim, yemeye hazırdır.

Hızlı kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır?

Sudan geçirdiğimiz lahanalarımız sirke ve tuz ile iyice yoğurulur. ( Zaten belli bir dakikadan sonra lahanaların yumuşadığını göreceksiniz ) yoğurulan ve yumuşayan lahanaların içine yağımız nar ekşimiz ve limonumuz eklenir. Ardından karıştırılan turşumuz tabağa alınır. Afiyet olsun.

You might be interested:  Arçelik Tv Internete Nasıl Bağlanır?(Çözülmüş)

Mor lahana turşusu normal Tuzla olur mu?

Tuz olarak salamura tuz değil, normal sofra tuzu kullanıyorum. Daha uzun süre saklamak istiyorsanız eğer garanti olması için salamura tuz kullanabilirsiniz. Sirke sevmiyorsanız sirke yerine 1 adet büyük bol sulu limon da kullanabilirsiniz.

Sirkeli mor lahana salatası nasıl yapılır?

Öncelikle mor lahanamızı ince ince doğruyoruz ve orta boy bir kavanoza basıyoruz. Üzerine sirkemizi ve tuzumuzu döküyoruz. Kapağını kapattıktan sonra iyice çalkalayıp sirkesinin ve tuzunun her yerine değmesini sağlıyoruz. Buz dolabında 1 gün bekletiyoruz ve 1 gün sonra kullanıma hazır oluyor.

Kara lahana turşusu nasıl yapılır Elma Sirkesi?

Öncelikle mor lahanamızı iyice yıkayıp ince olarak doğrayın. Hepsini doğradıktan sonra 1 yemek kaşığı tuz döküp elinizle karıştırın. Daha sonra kavanozlara koyup üstünü geçecek kadar elma sirkesi dökün. Buzdolabında 1 ay saklamanız yeterli olacaktır.

Turşuya mor renk nasıl verilir?

Buyuk bir kapta su, tuz, şeker ve sirkeyi karıştırın kavanozlara doldurun, su sebzelerin üzerine kadar gelsin, sonra kavanozları iyice kapatıp bir hafta açmayın. Mor lahananın rengi suya ve diğer sebzelere geçer, ve çok gösterişli pembeli morlu turşunuz olur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *