Mercimek Nasıl Haşlanır?(Soru)

Yeşil Mercimek Haşlama Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İstediğiniz ölçüdeki yeşil mercimeği tencereye alın ve üzerine 3 parmak geçecek kadar su ekleyerek orta ateşte haşlayın.
 2. Haşlanan mercimeğin siyah suyunu süzgeç yardımı ile süzün.
 3. Hafif dişe gelecek gibi çorbalara salatalara pilavlara eklemek için ideal olacaktır.

Yeşil mercimek kaç dk Haşlanmalı?

Yeşil mercimeğin haşlanması için geren en az süre 20 dakikadır en fazla ise 40 dakikadır. Yeşil Mercimek Tencerede ve Düdüklü Tencere de Ne Kadar Bir Sürede Haşlanır? Yeşil mercimek düdüklü tencerede 20 dakikada haşlanırken normal tencerede bu süre 40 dakikadır.

Haşlanmış yeşil mercimek nasıl yapılır?

Yeşil mercimeği haşlamak için öncelikle derin bir tencereye istenilen ölçüde yeşil mercimek konulur. Üzerine ise 3 parmak geçecek kadar su eklenir. Yeşil mercimek ise yaklaşık yarım saat kadar haşlanır. Haşlanan yeşil mercimeğin suyu süzgeç yardımı ile iyice süzülür.

Mercimek Salatası için mercimek ne kadar haşlanır?

Yeşil mercimek yemeği makarna veya pilav, ayran ile afiyetle tüketilebilir.Yeşil mercimek tencerede 40 dakika, düdüklüde ise 20 dakikada pişmiş olur. Salata yapmak için, 1 su bardağı yeşil mercimek yumuşayana kadar yaklaşık on beş dakika haşlanır.

You might be interested:  Muska Nasıl Yok Edilir?(En iyi çözüm)

Yeşil mercimek ıslatmadan pişer mi?

Yeşil mercimeği pişirmeden önce mutlaka ayıklamanızı ve suda yıkamanızı öneririz. Yemekten hemen önce kaynatıp süzmek mercimeğin içindeki suda çözünen vitaminleri kaybetmenize neden olur. Bu sebepten geceden ıslatmak, ya da pişirmeden önce mümkünse bir saat kadar ılık suda pişirmek daha doğru bir yöntemdir.

Düdüklüde yeşil mercimek nasıl haşlanır?

Yeşil Mercimek Yemeği ( Düdüklüde 10 Dakikada) Tarifi Nasıl Yapılır? Yeşil mercimeğimizi yıkayarak süzelim ve tenceremize alalım. Ardından 4 su bardağı su ile 20 dakika kadar haşlayalım. Haşlandıktan sonra kara suyunu süzelim.

Haşlanmış yeşil mercimekle ne yapılır?

Mercimekle Sadece Çorba Yapılmayacağının Kanıtı 14 Farklı Mercimekli Tarif

 1. Patatesli Mercimek Köftesi Tarifi.
 2. Zerdaçallı Mercimek Çorbası Tarifi.
 3. Mercimekli Kereviz Çorbası Tarifi.
 4. Bükme Tarifi.
 5. Bat Yemeği Tarifi.
 6. Sosyete Köftesi Tarifi.
 7. Mercimekli Pilav Tarifi.
 8. Mercimekli Soğanlı Piav Tarifi.

Haşlanmış yeşil mercimek buzluğa atılır mı?

Bakliyatlara vakit ayıramıyorum diyenler için; bakliyatların pişme süresi uzun. Fasulye, nohut, yeşil mercimek vs. haşladıktan sonra bir kullanımlık olarak poşetlere bölüp buzluğa koyun. Ancak tam pişirmemeniz gerekiyor. İkinci pişirmede dağılabilir.

Haşlanmış yeşil mercimek kaç kalori?

Bir tabak pişmiş yeşil mercimek kaç kalori? Kırmızı/ Yeşil Mercimeğin 100 gramında 114 kcal kalori, ayrıca 1 Porsiyon yani 65 gram Kırmızı/ Yeşil Mercimekte 74 kalori bulunmaktadır.

1 su bardağı yeşil mercimek nasıl haşlanır?

Yeşil Mercimek Haşlama Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. İstediğiniz ölçüdeki yeşil mercimeği tencereye alın ve üzerine 3 parmak geçecek kadar su ekleyerek orta ateşte haşlayın.
 2. Haşlanan mercimeğin siyah suyunu süzgeç yardımı ile süzün.
 3. Hafif dişe gelecek gibi çorbalara salatalara pilavlara eklemek için ideal olacaktır.

Yeşil Mercimek haşlandıktan sonra suyu dökülür mü?

Yeşil mercimek çorbalarının, salatalarının yapıldığı hemen hemen Türk mutfağında herkes tarafından pişirilen bir bakliyat türüdür. Sağlık açısından çok faydalı olan yeşil mercimeğin kaynama suyu genellikle dökülür. Ancak beslenme uzmanları yeşil mercimeğin suyunun dökülmemesinden yana.

You might be interested:  Havas Ilmi Nedir Nasıl Öğrenilir?(EN iyi 5 ipucu)

Mercimek yemeği düdüklüde kaç dakikada pişer?

Öncelikle mercimek bol su ile yıkanır, süzülür. Yemeklik doğranan soğan 1 yemek kaşığı zeytinyağı ile düdüklüde hafif ölecek şekilde kavrulur. Üzerine yeşil mercimekler eklenir, şöyle bir çevrilip 7 su bardağı su ve kesme şeker eklenerek, kapağı kapatılıp 20 dk. pişirilir.

Yeşil mercimek nasıl tüketilmeli?

Özellikle yeşil mercimek kaynatılıp süzüldükten sonra içerisine bir kaşığı bal eklenerek tüketilebilir. Ayrıca kilo vermek isteyenler da suyu tüketebilir. Su yüksek enerji sağlayarak yağ yakımını hızlandırmanın yanı sıra metabolizmayı da düzenler.

Mercimek kaç saat ıslatılır?

Yapmanız gereken; yeşil mercimeği soğuk su içinde 6 veya 12 saat arasında ıslatın. Bu tarifteki mercimeği tam 12 saat ıslattım. Domates salçasını yarım kaşıktan fazla kullanmayın, silme bir yemek kaşığı salça koyarsanız yemeğinizin tadının güzelliğini farkedersiniz.

Yeşil mercimeğin kara suyu nasıl çıkar?

Mercimeğinizi mutlaka yemeği yapmadan önce ıslatıp ayrı bir yerde kaynatmalısınız. Böylelikle hem yeşil mercimeğin gazı gidecektir hem de kara suyunu salacaktır. Eğer bu işlemi yapmazsanız mercimeğin kara suyu yemek içerisinde kendini bırakır ve çamur gibi koyu renkli lapa bir yemeğiniz olur.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *