Mektup Zarfı Nasıl Yazılır?

Mektup zarfı nasil doldurulur?

1) Gönderici adı, soyadı, adresi mektup zarfının sol üst kısmına yazılmalı. 2) Alıcı adı, soyadı, adresi mektup zarfının sağ alt kısmına yazılmalı. 3) Zarfın sağ üst kısmını boş bırakmaya özen gösterin. Çünkü sağ üst kısma posta pulu eklenecektir.

Mektupta gönderen ve alıcı nereye yazılır?

Mektup zarfı üzerinde yer alan kısımlarda sol üst köşeye gönderenin adı soyadı ve altına adresi yazılır. Mektup zarfının sağ üst köşesine ise almış olduğumuz pulu yapıştırmanız gerekir. Mektup zarfının sağ alt köşesine ise alıcının adı soyadı ve adres bilgileri yazılmalıdır.

Mektupta kağıt düzeni nasıl olmalıdır?

1- Kağıt düzeni; Her ebatta ve çeşitte kağıda mektup yazılmaz. A4 ebadında, çizgisiz, mümkünse beyaz bir kağıda yazılması gerekiyor. Yazacağınız yazının boyutuna bağlı olarak üstten, alttan ve kenarlardan belirli boşluklar bırakmalısınız. Ayrıca yazarken bu boşlukları taşırmamaya özen gösterin.

PTT mektup gönderme nasıl yapılır?

Öncelikle yazdığınız mektubu bir mektup zarfına koymalısınız. Zarfınızın üzerine alıcı ve gönderen kişi bilgilerini, adreslerini yazdıktan sonra mektubunuzu size en yakın PTT şubesine götürebilirsiniz. Zarf üzerine hangi bilgileri nasıl ve nereye yazacağınızı bilmiyorsanız buraya tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir mektuba nasıl başlanır?

Mektuba başlarken kime yazılıyorsa o kişiye hitabetle başlanmalı, bu hitabet yazılan kişiye göre saygı veya samimiyetle belirtilir. örneğin ‘sevgili anneciğim’ veya ‘sayın müdür’ gibi. Hitap bölümünden sonra giriş bölümünde mektubun neden yazıldığı kısaca belirtilir.

You might be interested:  Bilirubin Nasıl Düşürülür?(Çözüm bulundu)

Mektupta yer ve tarih nereye yazılır?

Mektup mutlaka mürekkepli kalem ile yazılır. Sağ üst köşeye mutlaka tarih yazılır.

Ev adresi nasıl yazılır örnek?

EV ADRESİ NASIL YAZILIR? Adres sıralaması mahalle, cadde, sokak, mevki, apartman numarası / daire numarası, İlçe/İl şeklinde olmalıdır.

Cezaevi zarf nasıl yazılır?

Cezaevi Zarfının Üzerine Neler Yazılmalı? Zarfınızın sol üst köşesine gönderenin adı, soyadı, adresi ve sağ alt köşesine alıcının adı, soyadı, cezaevi adı, cezaevi tipi, varsa cezaevi nosu yazılmalıdır. Alıcının koğuş numarasını biliyorsanız bu bilgiyide ekleyebilirsiniz.

Mektup yazarken kaç cm boşluk bırakılır?

– Metin, 10 punto, iki yana dayalı olmalıdır. Üstten: 5,8 cm, Alttan: 5,8 cm, Sağdan: 4,5 cm, Soldan: 4,5 cm boşluk bırakılmalıdır. Satır arası 3 nk olmalıdır. Paragraf araları 6 nk, paragraf girintisi 0,8 cm olmalıdır.

Mektubun ön yüzüne ne yazılır?

1. Gönderenin adresi zarfın ön yüzünün sol üst köşesine yazılmalıdır. 2. Gideceği yerin adresi orta sağ kısma yazılmalıdır. 3. Gideceği kentin adı, en alt sağ köşeye büyük harflerle yazılmalıdır.

Mektupta hitap nasıl yazılır?

Mektuptaki hitap, göndereceğimiz kişi ya da kurum göz önünde bulundurularak seçilmelidir: Sevgili Kardeşim, Canım Kardeşim, Canım Babacığım, Aziz Dostum, Saygıdeğer Büyüğüm, Sayın Murat Bey, Sayın Genel Müdür, vb. Mektupta daha sonra giriş ve amaç bölümüne geçilir. Bu bölümde mektubun niçin yazıldığı belirtilir.

Mektubun sonunda ne yazılır?

Resmi bir kapanış yazmak istiyorsan “Saygılarımla”, “İçtenlikle” veya “En iyi dileklerimle” ifadelerini göz önünde bulundur. Mektubun ton olarak daha samimi ise “Sevgilerimle”, “Kendine iyi bak” veya “Hoşça kal” yazmayı dene.

Mektubun sol alt köşesine ne yazılır?

Mektupta samimi bir üslûp kullanılır. Page 7 a)- Özel Mektuplar – Mektubun sağ alt köşesine mektubu yazan kişinin adı soyadı yazılır ve imzalanır. Sol alt köşeye de mektubu yazan kişinin açık adresi yazılır.

You might be interested:  Bozcaada Nasıl Gidilir?(Doğru cevap)

Sevgiliye ilk mektup nasıl yazılır?

Sevgiliye Yazılan Mektup Nasıl Başlar? Mektuba başlamadan önce, ilk sayfanın sağ üst köşesine tarihi yazarak başla. Bu ilişkinize dair bir kayıt oluşturmana yardımcı olur. Sevgilin, yıllar sonra mektubu tekrar okuduğunda, bunun o zamandaki tutkunuzun bir yansıması olduğunu anlayacaktır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *