Lahana Turşusu Nasıl Kurulur?(Çözüm bulundu)

Turşuluk lahana nasıl olur?

Lahanaların üzerine kaya tuzunu ilave edip tuzla beraber ovun. Temiz ve geniş bir kavanoza ovduğunuz lahanaları ekleyin. Aralara kabukları soyulmuş ve iri doğranmış havuçları dizin ve tekrardan lahana ilavesiyle kavanozu doldurun. Kavanozu doldurduktan sonra toz şeker, sarımsak ve sirkeyi ilave edin.

Lahana turşusu yaparken lahana yıkanır mı?

Lahana turşusu yapımında beyaz lahana yıkanarak orta büyüklükte parçalara ayrılır. Sirke konduktan sonra bu su kavanozdaki lahanaların üzerine boşaltılır. Kavanozun ağzı sıkıca kapatılır. Kavanoz sıcak bir ortamda bekletilirse on beş gün içerisinde yenecek kıvama gelir.

5 kilo lahana turşusu nasıl yapılır?

Bidonlara alt tabanına biraz lahana alınır ve iyice bastırılır. Üzerine biraz nohut, sarımsak, havuç, biber, kırmızı havuç eklenir. Üzerine tekrar lahana konur ve iyice bastırılır. Bu işlem bidon iyice dolana kadar yapılır.

Lahana turşusu kaynar suyla yapılır mı?

2,5 litrelik şişe için; 2,5-3 yemek kaşığı kaya tuzu, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 2 tatlı kaşığı limon tuzu ekleyelim. Üzerine 1 su bardağı sirke ve şişenin ağzına kadar da kaynar su ekleyelim. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp bir kaç kere alt üst edip içine eklediklerimizin homojen bir şekilde karışmasını sağlayalım.

You might be interested:  Sıkma Kehribar Nasıl Anlaşilir?(Soru)

Lahana turşusu hangi sirkeyle yapılır?

1 su bardağı elma sirkesi. 3 yemek kaşığı turşuluk tuz (iri tuz) 1 tatlı kaşığı toz şeker.

Lahana turşusuna sirke koyulur mu?

Acılı lahana turşusu için ihtiyacınız olanlar: Bir adet lahana. Üç yemek kaşığı kaya tuzu. Bir çay bardağı herhangi bir sirke.

Sade lahana turşusu nasıl konur?

Sade Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Lahanalar küçük parçalara kesilir.
 2. Sarımsakları temizleyip küçük doğrarız.
 3. Sirkeyi, limon tuzunu 5 litrelik kavanoza hepsini koyarız.
 4. Tuzunu eritip onuda katarız.
 5. Temiz içme suyu ile doldurup üzerine maydanozları koyarız.
 6. Kavanozun kapağını sıkıca kapatıp 2 hafta bekletilir.

Beyaz lahana tursusu nasıl kurulur?

Beyaz Lahana Turşusu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Sert ve sık yapraklı turşuluk lahananın dış yapraklarını ayıklayın.
 2. Lahanalarınızı dilediğiniz boyutlarda doğrayın.
 3. Geniş bir kaba alın ve üzerine kaya tuzunu serperek harmanlayın.
 4. Havuçların kabuklarını soyun.
 5. Sarımsakların kabuklarını soyun ve ortadan ikiye kesin.

Haşlanmış lahana turşusu nasıl yapılır?

Soğuyan haşlanmış yapraklar 5 litrelik bidona doldurulurken yarısına gelindiğinde hazırlanan sarımsakların yarısı da bidona atılır. Yaprakların geri kalanı bidona doldurulduktan sonra sarımsakların kalanı da en üste konur. En son hazırlanan sirkeli su da bidona ilave edilir. 3-4 gün sonra turşunuz hazır olur.

5 litrelik turşuya ne kadar tuz atılır?

5 litrelik kavanozlardan birinin içine 1 su bardağı tuz ve 2 su bardağı sirke eklenir ve tuz üzerine kavanozun üzerini dolduracak kadar su doldurulur ve tuz tamamen eriyene kadar karıştırılır. ( 1 adet yumurta içine atılır eğer batmıyorsa tuzu tamamdır)

5 kiloluk bidona karisik turşu nasıl yapılır?

Hemen yapıma geçelim 5 litrelik bidonu muzu alıyoruz en alta 5 adet nohut ve ve bir kaç sarımsak atıyoruz,üzerine karışık doğranmış sebzemizi ekliyoruz, ara katlara ikişer üçer sarımsak ekliyoruz, bidon dolana kadar aynı işleme devam çok iyi bastırmalıyız sebzeleri.

You might be interested:  Vücuttan Ödem Nasıl Atılır?(En iyi çözüm)

10 kilo turşuya ne kadar sirke ve tuz konur?

10 kiloluk bidona turşu yapımı malzemeleri 2 litre sirke ( 10 su bardağı yapıyor) 2 litre su. 1 yemek kaşığı limontuzu. 2 büyük kaşık kaya tuzu / turşu tuzu.

Turşu yaparken sıcak su konur mu?

Kavanoza sebzeleri yerleştirdikten sonra üzerine tuz, şeker ve tuzu ekleyip, üzerini kaynar halde sıcak suyla dolduruyoruz. Burası çok soruluyor. Kullandığımız su, kaynayıp soğumuş değil, kaynar halde sıcak su olacak. Merak etmeyin sebzeler yumuşamıyor, bilakis daha çıtır oluyor.

Lahana turşusuna sıcak su eklenir mi?

Kavanozun ağzına kadar ( malzemelerin üzerini kaplayacak şekilde) kaynar su eklenir ve bekletilmeden kapağı sıkıca kapatılarak ters çevrilir. Ertesi gün düz çevrilir.

Karışık turşuya sıcak su konur mu?

Kaynar ( Sıcak ) Su İle Karışık Turşu Tarifi için önce bütün malzemeleri doğrayalım ve karıştıralım. Üzerine kaynayan suyu dökelim ve maydonoz koyup kapağını sıkıca katapalım, ters cevirelim. Gün içinde bir kaç kez kavonozları çalkalayıp karıştıralım. 2 hafta içinde Kaynar ( Sıcak ) Su İle Karışık Turşumuz yenmeye hazır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *