Laboratuvar Nasıl Yazılır?(EN iyi 5 ipucu)

AçıklamalarDüzenle. [1] TDK geçmiş yıllarda bir ara laboratuar yazımını doğru, laboratuvar yazımını yanlış kabul ediyordu. Bu nedenle eski metinlerde laboratuar yazımına rastlanabilir, yanlış yazım değildir.

Laboratuvar mı?

TDK’YE GÖRE LABORATUVAR MI, LABARATUAR MI YA DA LABARATUVAR MI? Türk Dil Kurumu’na (TDK) göre bu kelimenin doğru yazılışı laboratuvar şeklindedir. Laboratuvar sözcüğü cümle içerisinde örneklerini de hemen aşağıdan bulabilirsiniz.

Laboratuvar cümle içinde nasıl yazılır?

Bu kelimenin “ laboratuvar mı, labaratuar ya da labaratuvar mı” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı laboratuvar şeklinde olmalıdır. Cümle içinde kullanımı: “Okul laboratuvarı için toplanan para yeterli olmadı.”

Tazyikli nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Tazik şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Tazyik şeklinde olmalıdır.

Antrenör nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Antranör şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Antrenör şeklinde olmalıdır.

Laboratuvar mı yoksa laboratuvar mı?

Yaygın olarak kullanılan ” laboratuar ” yazımı ise doğru bilinen yanlışlardan bir tanesidir. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı ” laboratuvar “dur.

Laboratuvar nasil soylenir?

Türkçeye Fransızcadan geçen ‘ laboratuvar ‘ kelimesi TDK Sözlük kaynağında bilimsel araştırmaların tam donanımlı sağlandığı yer olarak geçer. Kelimenin doğru yazımı ise ‘ laboratuvar ‘ olarak TDK Sözlük kaynağında belirtilmiştir.

You might be interested:  Azerbaycan A Nasıl Gidebilirim?(Mükemmel cevap)

Laboratuvar araç gereçleri nelerdir?

Laboratuvar Malzemeleri – Cam Malzemeler

  • Beher:
  • Deney tüpü:
  • Baget:
  • Şişe:
  • Büret:
  • Soğutucu:
  • Ayırma hunisi:
  • Petri kabı:

Laboratuvar Türkçe kelime mi?

Laboratuvar kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir. Laboratuvar kelimesi Fransızca kökenlidir. – Fizik laboratuvarı.

Türk Dil Kurumu laboratuvar nasıl yazılır?

AçıklamalarDüzenle. [1] TDK geçmiş yıllarda bir ara laboratuar yazımını doğru, laboratuvar yazımını yanlış kabul ediyordu. Bu nedenle eski metinlerde laboratuar yazımına rastlanabilir, yanlış yazım değildir.

Bilinç altı nasıl yazılır?

9. Somut olarak yer bildirmeyen alt, üst ve üzeri sözlerinin sona getirilmesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: ayakaltı, bilinçaltı, gözaltı (gözetim), şuuraltı; akşamüstü, ayaküstü, bayramüstü, gerçeküstü, ikindiüstü, olağanüstü, öğleüstü, öğleüzeri, suçüstü, yüzüstü; akşamüzeri, ayaküzeri vb.

Hiç biri nasıl yazılır?

Hiçbiri kelimesinin doğru yazılışı, ” hiçbiri ” şeklindedir. Bu kelime her zaman bitişik olarak yazılır.

Gardrop nasıl yazılır TDK?

Bu kelimenin doğru şekilde yazımı, ‘ Gardırop ‘ şeklinde ifade edilmiş halidir. Özellikle aradaki sesli harf olan, ‘ı’ harfi gözden kaçırılmamalı ve mutlaka eklenmelidir.

Antrenör kavramı nedir?

Antrenör (Fransızca; entraîneur kelimesinden gelir), sporcunun başarısı için spor becerileri ve strateji ile gelişimini sağlayan kişi. Boks, futbol, basketbol, atletizm gibi branşlarda oyuncuları yapılacak müsabakalara ve turnuvalara hazırlayan kimsedir.

Antrenman Nasıl Yazılır Türk Dil Kurumu?

Antrenman kelimesi doğru yazılışı antrenman şeklinde olmaktadır. Antrenman kelimesinin yazım yanlışı olan kelime ise antrenman şeklinde yazılan yazım yanlışı olmaktadır.

Göz ardı etmek nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Gözardı etmek şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Göz ardı etmek şeklinde olmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *