Kuru Patlıcan Dolması Nasıl Yapılır?(Çözünme)

Kuru patlıcan dolması tencereye nasıl dizilir?

Kuru biber ve patlıcanların yarısı dolacak şekilde doldurulur. Tencereye, alta patlıcan üste biber olacak şekilde dizilir. En üste düz bir porselen tabak ters çevrilip koyulur. Dolmaları 1 parmak geçecek kadar su doldurup, kapağı kapatılıp kaynamaya bırakılır. 30 dakika kaynatılır.

Kuru patlıcan dolmasının içine ne konur?

İç harcı için;

 1. 2,5 su bardağı pirinç
 2. 200g kıyma.
 3. 2 adet soğan.
 4. 1 demet maydanoz.
 5. 2 diş sarımsak.
 6. 1,5 yemek kaşığı domates salçası
 7. 1,5 yemek kaşığı biber salçası
 8. 2 tatlı kaşığı tuz.

Kuru patlıcan nasıl haşlanır?

Önce genişçe bir tencereye su konur ve kaynatılır, su kaynayınca kuru patlıcanlar içine atılır, yaklaşık 10-15 dk tencerenin kapağı kapatılarak kaynatılır. Patlıcanlar haşlandıktan sonra soğuk suya tutulur ve içinde soğuk su olan başka bir kaba alınır.

Antep Usulü dolmalık patlıcan nasıl kurutulur?

İpe takılan patlıcanları suya batırıp, çıkartınız. Kalan tohumlar suda temizlenecektir. Daha sonra terasta güneş alan bir ortama çamaşır ipine asınız. 3 günde kuruyacaktır. Kuruyan patlıcanlarımızı kışın yapacağınız zaman önce kaynar suya koyunuz.

Kuru biber patlıcan dolması kaç dakikada pişer?

Hazırlanışı: Patlıcan ve biber kurularını iyice yıkayın, birkaç saat soğuk suda bekletin. Sonra bir tencerede suyu kaynatın, önce biberleri 5 dakika haşlayın. Varsa kabakları 10 dakika, en son patlıcanları 15 dakika haşlayın.

You might be interested:  Sinüzit Baş Ağrısı Nasıl Geçer?(Mükemmel cevap)

Hatay usulü kuru dolma nasıl yapılır?

Kuru patlıcanı ve biberi yıkayıp 15 dakika harlı ateşte haşlayın. Sonra onları soğuk suda haşlayın pirinci yıkayıp sırasıyla tüm doğranacak malzemeleri doğrayıp üstüne koyun salçaları ve baharatları yağları ekleyin rengi açıksa domates salçası ilave edebilirsiniz. Bu karışımla dolmaları doldurun.

Kuru dolma içi nasıl hazırlanır?

Karışık Kuru Dolma Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kuru patlıcan ve kuru biberleri çok yumuşamayacak kadar haşlayıp süzdürün.
 2. Bir kaseye kıyma, soğan, pirinç, ezilmiş sarımsak, nar ekşisi, tüm baharatlar ve zeytinyağı ekleyip güzelce yoğurun.
 3. Haşlanmış kuru patlıcan ve biberlere kıymalı harcı çok fazla olmayacak şekilde doldurun.

Kuru Dolma kaç dakika pişirilir?

Doldurduğunuz patlıcanları tencereye dizin, üzerine 1,5 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı nar ekşisi dökün ve tencerenin kapağını kapatıp kaynamaya başlayana kadar orta ateşte pişirin. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 40 dakika daha pişirmeye bırakın.

Patlıcan kuruturken kararmaması için ne yapmalıyız?

Patlıcanlarınızı kurutma işleminden önce bol suyla iyice yıkamayı da unutmayın. Patlıcanlarınızı kuruttuğunuza kararmalarını önlemek istiyorsanız, kurutmaya başlamadan önce tıpkı patlıcanlı yemekleri pişirmeden önce yaptığınız gibi 1 saat kadar tuzlu suda bekletip siyah sularının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Kuru patlıcan haşlanırken kararmaması için ne yapılır?

Limon ile ovaladığınız patlıcanların bulunduğu kabı da kapalı tutun. Böylece patlıcanın kesilen yüzeylerinin hava ile temasını engelleyerek kararmasını önlemiş olursunuz. Limonlu ve tuzlu suda bekletmek de patlıcanın kararmasını önleyen bir diğer yöntemdir.

Kuru patlıcan dolması kaç dakika haşlanır?

Doldurduğunuz patlıcanları tencerenin içinde dizin. Üzerine 1,5 su bardağı su ve 2 yemek kaşığı nar ekşisi döküp tencerenin kapağını kapatın. Tencere kaynamaya başlayana kadar, orta ateşte pişmeye bırakın. Kaynamaya başladıktan sonra ocağın altını kısın ve 40 dakika kadar pişirmeye bırakın.

You might be interested:  Peteklerin Havası Nasıl Alınır?(Çözünme)

Kuru Sebze kaç dakika haşlanır?

Sebzeler 10 dakika kadar ılık suda bekletilip güzelce yıkanır. Daha sonra bir tencerede kaynayan suya bir miktar tuz atılıp yıkanmış sebzelerden ilk önce patlıcan 10 dakika sonra da biber ve domates eklenerek yumuşayıncaya kadar haşlanır.

Ipte patlıcan nasıl kurutulur?

Tüm patlıcanları aralıklı olarak ipten geçirin. İpe geçirdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Patlıcanların güneş ışıklarını almasına bağlı olarak bu şekilde 7-12 gün arası bekletin.

Patlıcan kuruturken çürür mü?

Aynı zamanda güneşsiz olan rüzgâr etkisi sayesinde patlıcanların kararmadan kurumasını da sağlayabileceğinizi unutmayın. Patlıcanları hangi yöntemle kurutacak olursanız olun aralarında boşluklar bırakarak dizmeye özen gösterin. Bu sayede patlıcanların kurumayan bir noktasının kalmasını ve çürümesini önlersiniz.

Antep patlıcan kurusu nasıl yapılır?

– Gaziantep ‘ te patlıcanlar kurutulmaya hazırlanırken önce çekirdeklerinden ayrıştırılır ve iplere dizilerek bol miktarda güneş alan çatılarda, teraslarda veya balkonlarda kurutulmaya bırakılır. -Bu şartlarda ortalama 10 veya 12 gün içinde kurumuş olurlar. Gölgede ise bu süre 3 haftaya kadar uzayabilir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *