Künefe Nasıl Yapılır?(Soru)

Orjinal künefe nasıl yapılır?

Hatay Usulü Künefe Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Önce şerbet hazırlanır.
 2. 3 yemek kaşığı tereyağı eritilip ince ince didiklenmiş kadayıfla iyice harmanlanır.
 3. Kadayıf eşit bir şekilde ikiye bölünür.
 4. Teflon tava tereyağı ile yağlandıktan sonra yarısı tavaya yayılır ve iyice bastırılır.
 5. Peynir ufalanır kadayıfın üstüne serpilir.

Bimin künefesi nasıl pişirilir?

Künefeyi 240C ısıtılmış fırının alt tarafına yerleştirip yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Dilerseniz ocak üzerinde kısık – orta ateşte 10-15 dakikada da pişirebilirsiniz. Pişirdiğiniz künefeyi ters çevirip servis edeceğiniz tabağa yerleştirin.

Künefede hangi malzemeler kullanılır?

Malzemeler

 • 150 gr Tel Kadayıf.
 • 100 gr Tereyağ
 • 100 gr Dil Peyniri.
 • 1 Kaşık Pekmez (şart değil ama olursa rengigüzel kızarır)

Künefe için hangi peynir kullanılır?

Peynir olarak Hatay peyniri, lor peyniri, Antep peyniri, Urfa peyniri gibi çiğ süte daha yakın, taze peynirler kullanılır. Künefe peyniri olarak dil peyniri de tercih edilebilir.

Hatay usulü künefe nasıl?

Hatay Künefesi Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Şerbeti için; 3 bardak su, 3 bardak toz şeker ocağa alınır.
 2. Kadayıf üzerine eritilmiş tereyağı eklenir.
 3. Karıştırılır.
 4. Kadayıfın yarısı tepsiye ince bir şekilde yayılır.
 5. Üzeri bastırılarak düzeltilir.
 6. Baska bir tepsiye ters çevrilip diğer tarafı da aynı şekilde pişirilir.

Künefe kaşar peyniri ile yapılır mi?

Tavaya kadayıfın yarısı serilir üzerine kaşar peyniri serpilir. Kalan kadayıfta peynirin üzerine serilir. Kadayıf sıcakken soğuk şerbet üzerine dökülür. Çok bekletmeden tüketin kaşar belli bir süre sonra sertleşiyor.

You might be interested:  C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?(Doğru cevap)

Hataydan gelen künefe nasıl yapılır?

Limon suyu eklenir ve 1-2 dakika daha kaynatılıp ocak kapatılır ve şerbet ılımaya bırakılır. Ardından şoklanmış yani dondurulmuş künefe bir tepsiye alınır ve fırında üstü kızarana kadar kontrollü olarak pişirilir. Ve bu sayede buzları da çözülmüş oluyor. Bıçakla yumuşaklığını test edebilirsiniz.

Hazir künefe kac dakikada piser?

Hazır künefeyi 250 derecede ısınmış fırının alt rafına koyun altı ve üstü kızarana kadar yaklaşık 10-15 dk pişirin. Pişen künefeyi fırından alalım. Sıcak künefenin üzerine ılıyan şerbeti gezdirerek dökelim. 1-2 dakika dinlenen künefenin üzerine dondurma veya kaymak koyarak yada sade şekilde servis edebilirsiniz.

Bim hazır künefe tavada nasıl yapılır?

Hazır künefe nasıl pişirilir derseniz, bu konuda önemli olan künefeyi yakmamaktır. Tepsi ya da tavanızı tereyağıyla güzelce yağlayın ve eşit miktarda künefe yayın. Daha sonra çevirerek pişirin. Böylece yanmasını engellemiş olursunuz.

Künefeye şerbet sıcak mı dökülür soğuk mu?

Püf Noktalar: Hemen yenmeyecekse şerbeti daha sonra dökülür. Künefe piştikten 1 dakika sonra şerbeti dökülür ve şerbet oda sıcaklığında soğuk olmalıdır. Künefe, tuzsuz künefe peynirinden yapılır.

Peynirli künefe şerbeti nasıl yapılır?

Sıcak künefenin üzerine gezdireceğiniz soğumuş şerbeti hazırlamak için; toz şeker ve suyu tencereye alın. Ocağa aldığınız şerbet karışımını aralarda karıştırarak kısık ateşte kaynatın. Yaklaşık 20-25 dakika kadar kaynayan ve kıvam alan şerbete limon suyu ekleyip karıştırdıktan sonra ocaktan alın.

Künefe için hangi yağ kullanılır?

Sade Yağı; Şanlıurfa Yağı, Urfa Yağı, Urfa Sade Yağı ve Şanlıurfa Sade Yağı olarak ta adlandırılmaktadır. Sade yağ koyun sütünden yapılan tereyağından elde edilir. Katiyen büyükbaş hayvan sütü kullanılmaz.

Künefe hangi ülkeye ait?

Yıllardan beri severek yenen lezzetli tatlı künefe kadayıfla yapılan bir tatlıdır. Künefe hangi ilimizde meşhurdur diye öğrenmek isterseniz bu lezzetin Hatay`a has olduğunu söyleyebiliriz. Hatay`la özdeşleşen tatlının anavatanı İskenderun olduğu için büyük şehirlerde de genelde tatlıyı bu usule göre yaparlar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *