Köpek Balığı Nasıl Yazılır?(Çözülmüş)

Televizyonda, internet sitelerinde ve belgesellerde sıklıkla karşımıza çıkan köpek balığı kelimesinin nasıl yazıldığı birçok kişi tarafından merak ediliyor. Bu kelimenin ”köpekbalığı” şeklinde yazılması hatalıdır. Dil bilgisi kurallarına göre hayvanların adları birleşik isim bile olsa ayrı yazılır.

Köpek balığı neden ayrı?

Köpek ve balık kelimelerinin bir araya gelmesi ile oluşan bu kelime grubunun ifadesini doğru şekilde yansıtabilmek için, mutlaka ayrı biçimde ele alınması gerekir. Özellikle bu tür kelime grupları bir araya geldiği vakit anlam bütünlüğü bozulur. Böyle durumlarda ne olduğu anlaşılmaz ve ayrıca yazım hatası gerçekleşir.

Köpekbalığı birleşik mi yazılır ayrı mı?

Köpek balığı kelimesinin doğru yazım şekli köpek balığıdır. Yani ayrı yazılır.

Köpek balıklarının nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Köpekbalığı şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Köpek balığı şeklinde olmalıdır.

Akşam üstü nasıl yazılır?

9. Somut olarak yer bildirmeyen alt, üst ve üzeri sözlerinin sona getirilmesiyle kurulan birleşik kelimeler bitişik yazılır: ayakaltı, bilinçaltı, gözaltı (gözetim), şuuraltı; akşamüstü, ayaküstü, bayramüstü, gerçeküstü, ikindiüstü, olağanüstü, öğleüstü, öğleüzeri, suçüstü, yüzüstü; akşamüzeri, ayaküzeri vb.

Köpekbalığı mı köpek balığı mı?

Bu kelimenin ” köpekbalığı ” şeklinde yazılması hatalıdır. Dil bilgisi kurallarına göre hayvanların adları birleşik isim bile olsa ayrı yazılır. 1- Jaws, köpek balıkları hakkında çekilmiş en başarılı filmlerden biridir. Köpek balığı türleri ve yazılışları şu şekildedir.

You might be interested:  Çinekop Nasıl Pişirilir?(En iyi çözüm)

Köpek balığı balık mı?

Köpek balığı (Selachimorpha), kıkırdaklı balıklar (Chondrichthyes) sınıfının Elasmobranchii alt sınıfını oluşturan iki üst takımdan biri olan Selachimorpha (diğeri, Batoidea) içinde sınıflanan canlı türlerinin ortak adıdır.

Kuru yemiş nasıl yazılır?

Kuruyemiş Nasıl Yazılır Sorusunun Cevabı Bu durumda bu sözcüğün ‘ kuruyemiş ‘ olarak yazılması yanlıştır. Kuru yemiş kelimesinin doğru yazımı ‘Kuru yemiş’ olarak ayrı olmalıdır.

Veya birleşik mi ayrı mı?

Türk Dil Kurumu (TDK) sitesinde bulunan sözlükten arama yapıldığında kelimenin, veya şeklinde birleşik olarak yazıldığı ortaya çıkıyor. Türk Dil Kurumu’na göre kelimenin doğru yazımı “veya”dır.

Dereotu nasıl yazılır?

UYARI: Çiçek dışında anlamlar taşıyan baklaçiçeği (renk), narçiçeği (renk), suçiçeği (hastalık); ot dışında anlamlar taşıyan ağızotu (barut), sıçanotu (arsenik); ses düşmesine uğramış olan çöreotu ve yazımı gelenekleşmiş olan semizotu, dereotu bitişik yazılır.

Bal köpüğü nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Bal köpüğü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Balköpüğü şeklinde olmalıdır.

Vatansever nasıl yazılır?

Vatansever kelimesi birleşik isimdir. Türkçe dil bilgisi kurallarına göre birleşik isimler bitişik yazılır. Dolayısıyla vatansever sözcüğünün de ayrı değil bitişik yazılması gerekir.

Ayrık otu nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Ayrıkotu şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Ayrık otu şeklinde olmalıdır.

Akşamüstü nasıl ayrılır?

AKŞAMÜSTÜ NASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ akşamüstü, akşam üstü ” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı akşamüstü şeklinde olmalıdır. Yani birleşik yazılmalıdır.

Akşam üzeri ne demek?

Akşam üstü, güneşin batmakta olduğu saatler için ya da gün batımından hemen öncesi için söylenen bir deyimdir. Akşam Üstü Ne Demek? Güneşin battığı saatten itibaren, gecenin başladığı ana kadar olan süreye akşam üstü denmektedir.

Yüz üstü nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle yüz üstü şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı yüzüstü şeklinde olmalıdır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *