Kolonoskopi Nasıl Yapılır?(Soru)

Kolonoskop ileri doğru itilerek, ince bağırsak ile kalın bağırsak birleşim yerine kadar olan tüm kalın bağırsak bölümleri inceleniyor. Bu işlem yaklaşık 20-30 dakika sürüyor. En son kalın bağırsaktan ince bağırsağa da geçilerek ince bağırsağın son kısmı olan terminal ileum da inceleniyor.

Kolonoskopi çok acı verir mi?

Kolonoskopi ağrılı bir işlem midir? Kolonoskopi uygulaması sırasında hastalar anestezi ile uyutulduğu veya sakinleştirici verildiği için ağrı ve acı hissetmemektedir. Hastalar daha çok Kolonoskopiden sonra yaşanan gaz sancılarından şikayet etmektedir.

Kolonoskopi sırasında hasta uyutulur mu?

Hastaların kolonoskopi yapılacak günde, sabahtan itibaren diğer ilaçlarının tamamını almaları gerekiyor. Kolonoskopi işlemi uyutularak yapıldığından hastaların kolonoskopiye refakatçili ve dönüşlerinde otomobil kullanamayacaklarını bilerek gelmeleri gerekiyor.

Kolonoskopi sonrası ne yapılmalı?

Kolonoskopi sonrası hasta, normal beslenmesine ve sıvı tüketimine geri dönebilir. Ancak görüntüleme dışında polip çıkarma ya da biyopsi gibi bir işlem yapıldıysa hekimin verdiği özel diyet programına uyulmalıdır. Aynı zamanda hekim bazı ilaçların kullanımını belirli bir süre ile kısıtlayabilir.

Kolonoskopi sonrası gaz ne kadar sürer?

“ Kolonoskopi sonrası ortalama 1 saat kadar hastanın dinlenmesi gerekiyor. İşlem sonrasında 4 saate kadar hafif bir gaz rahatsızlığı görülebiliyor ancak belirgin bir ağrı beklenmiyor.

You might be interested:  Papara Nasıl Alınır?

Kolonoskopiden korkulur mu?

Ancak cihaz makattan bağırsağa ulaştığı için halk arasında pek sevilmiyor, hatta korkuluyor. “ Kolonoskopi olursan bağırsağın delinir.” şeklindeki dedikodular sebebiyle ürkütülen birçok hasta pek yanaşmıyor bu uygulamaya. Oysa güvenli ellerde bu risk yok denecek kadar az.

Anestezili Kolonoskopi ne kadar sürer?

Damar yoluyla sakinleştirici ve ağrı kesici ilaçlar verilip iyice rahatladıktan sonra doktorunuz kolonoskopu anüs yoluyla kalın bağırsağınıza doğru ilerletecektir. İşlem bağırsak temizliğinin durumuna, hastalığınıza ve bağırsak yapınıza bağlı olarak yaklaşık 15 dakika ile 1 saat arasında sürer.

Kolonoskopide anestezi yapılıyor mu?

Her iki bacak göğse doğru çekilerek, sola yana yatar pozisyonunda muayeneye başlanıyor. Hastaya anestezi hekimi eşliğinde, derin uyku dalmasını sağlayan yüzeyel anestezi veriliyor. Hasta tam olarak uyuduktan sonra, uzman doktor, kolonoskop cihazını önce kalın bağırsağın son kısmına (rektum) doğru ilerletiyor.

Kolonoskopi öncesi lavman şart mı?

Bağırsak hazırlığı Ağızdan herhangi bir bağırsak temizleyici ilaç kullanılmasına gerek yoktur. Bu inceleme için sadece iki adet hazır lavman [anüsten (makattan) verilen bağırsak temizliğinde kullanılan ilaç] kullanılması yeterlidir.

Kolonoskopi yaptirmak zararlı mı?

Kolonoskopi, sık yapılan ve alanında uzman bir doktor tarafından yapıldığında tehlike oranı oldukça düşük bir işlemdir. Ancak nadir de olsa kanama, kolonun delinmesi, karında şiddetli ağrı, solunum ve kalp problemleri gibi bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Kolonoskopiden kaç saat sonra yemek yenir?

KOLONOSKOPİ İŞLEMİNDEN SONRA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER * Kolonoskopi işleminden,1 saat sonra hafif yiyeceklerle beslenmeye başlayabilirsiniz. * Kolonoskopinin yan etkileri nadirdir ve çoğunlukla hafiftir.Biyopsi alma veya polip çıkarma işlemi uygulanmışsa, o alanda kanama olabilir,kanama genellikle kendiliğinden durur.

Kolonoskopi sonrası ağrı kaç gün sürer?

İşlemden sonra 1-2 gün hafif karın ağrısı, karında şişkinlik ve sersemlik hali olabilir. Genellikle kendiliğinden geçer.

You might be interested:  Katalog Nasıl Yazılır?(Çözülmüş)

Kolonoskopi sonrası oluşan gaz sancısı nasıl tedavi edilir?

İşlemden 3-5 saat sonra şişkinlik ve gaz sancısı yaşanma ihtimali olabilir. Ağır tempoda yürüyüşler yapmak oluşan bu gaz sancılarını hafifletebilir. Ağır kaldırılmaması ve yorucu aktivitelerden uzak durulması gerekir. Kolonoskopi sonrasında hastanın dışkısında az miktarda kan görülme ihtimali vardır.

Kolonoskopi sonrası karın ağrısı olur mu?

Kolonoskopi sırasında barsaklarınıza hava verilmesine bağlı karında şişkinlik oluşabilir ve buna bağlı ağrı gelişebilir. Eğer işlemden sonraki 72 saat içinde karında şiddetli ağrı, ateş, titreme, siyah renkli cıvık dışkılama veya şiddetli kusma yakınmanız olursa mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Kolonoskopi sonrası ne yemeliyim?

Kolonoskopi hortumu anüsten girildiğinden dolayı sonrasında yemek de oldukça dikkat edilmelidir. Aşırı posalı, kabızlık yapabilecek, baklagiller gibi yemeklerin tüketilmemesi önerilmektedir. Posalı besinlere yavaş yavaş geçilmesi, öncelikle sıvı ve yarı katı beslenilmesi tavsiye edilmektedir.

Kolonoskopi dışında bağırsaklara nasıl bakılır?

Son yıllarda bilgisayarlı tomografı (BT) teknolojisindeki gelişmeler sayesinde kolonoskopiye alternatif olarak “sanal kolonoskopi ” adı verilen yeni bir tarama yöntemi geliştirilmiştir. Sanal kolonoskopi işlemi, anestezi uygulamasına gerek duyulmadan, beş dakika gibi kısa bir sürede gerçekleştirilebiliyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *