Kayısı Reçeli Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

1 kilo kayısı reçeline ne kadar şeker girer?

1 kilo kayısı 1 kilo 250 gr toz şeker. 1 tatlı kaşığı tereyağı yarım limon suyu ya da 1 çay kaşığı limon tuzu.

Taze kayısı reçeli kaç dakika kaynatılır?

reçeli kayısılar hafiften yumuşayana kadar ( 10-15 dakika ) kaynatın … tereyağ reçel kaynarken reçelin köpüklenmesini önleyecek… reçeli çok karıştırıp kayısıları zedelemeyin… 10-15 dakika sonra kaynayan reçel tenceresinin altını tamamen kapatın…

Evde kayısı reçeli nasıl olur?

Kayısı Reçeli Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Kayısıları yıkayıp ikiye bölün.
  2. Çekirdekleri fındık ya da ceviz kıracağı ile kırarak içlerini çıkartın.
  3. Kayısıları tencereye alarak üzerine toz şekeri dökün.
  4. Çekirdekleri de ekleyerek tencerenin kapağını kapatın.
  5. 5-6 saat yada gece boyunca bu şekilde bekletin.

Kayısı reçeli yaparken su konur mu?

Ekstra su ilavesi olmadan pişirmenizi sağlar. Ertesi gün tencerenizi ocağa alın ve pişirmeye başlayın. Eğer gerekiyorsa içerisine 1 su bardağı kadar da su ilave edebilirsiniz. Ocaktan almadan 5 dakika önce içerisine limon suyu ya da limon tuzu ilave edip 5 dakika kadar kaynatın.

Malatya Usulü kayısı reçeli nasıl yapılır?

Kayısılar iyice yıkanıp süzülmeye alınır 20 dk sonra kayısılar ortadan ikiye yarılarak çekirdeği çıkartılır bu işlem kayısı bitimine kadar devam edilir. Daha sonra çekirdeği çıkar ikiye bölünmüş kayısıları karpuz dilimi şeklinde doğrayarak derin bir tencereye alınır. Üzerine şeker ile örterek bir gece bekletilir.

You might be interested:  C Vitamini Serumu Nasıl Kullanılır?(Doğru cevap)

Çilek reçeli için ne kadar şeker?

Çilek Reçeli Tarifi İçin Malzemeler

  • 2kilogram çilek.
  • 8su bardağıtoz şeker.
  • 1çay kaşığı (tepeleme)dövülmüş limon tuzu(arzuya göre 1 adet limonun suyu)

Kayısı reçeli kaç saatte pişer?

Su kaynadıktan sonra üzerine kayısıları ilave edin ve kayısılar yumuşayıp, şeker koyu bir kıvam alıncaya kadar 30 dakika pişirmeye devam edin. Kaynama süresinde ortaya çıkan köpükleri temizlemeyi de ihmal etmeyin. Reçelin ocaktan inmesine 5 dakika kala üzerine limon suyunu da ekleyin.

Reçel ne kadar süre kaynatılır?

Harlı ateşte kaynatma aşaması, süt gibi bir anda kabararak taşmasına neden olabilir. Başında beklenmesi gerekir. “Çilek reçeli kaç dakika kaynaması gerekiyor?” derken orta ateşte ise 45 dakika civarında pişebilir.

Şeftali reçeli kaç dakikada olur?

Şeftali reçeli kaç dakikada olur? Kısık ateşte 35 – 40 dakika arasında pişirilen reçelin üzerinde oluşan köpükler kevgirle alınır.

Şerbetli kayısı reçeli nasıl yapılır?

Kayısıları yıkayıp çekirdeklerini çıkartıyoruz. Bir tencereye 6 su bardağı suyu ve 6 su bardağı şekeri alıp kaynatıyoruz. Kaynara gelen şerbete ikiye bölmüş olduğumuz kayısıları ilave ediyoruz. Şerbetin kaynar hale gelmesiyle birlikte 7 dakika kaynatıp, kevgir yardımı ile kayısı tanelerini ayrı bir tabağa alıyoruz.

Kayısı Reçeli güneşte bekletilir mi?

Kayısılar yıkandıktan sonra çekirdeği çıkartılır ve bir tepsiye dizilir. Bunun üzerine her bir kilogram kayısı ya 1.5 kg. şeker, 4 su bardağı su, kaynatılmış limon suyu ve limon suyuyla kestirilmiş sıcak şurup dökülür. Tepsi güneşin altında ağzı örtülerek bekletilir.

Kayısı reçelinin dağılmaması için ne yapılmalı?

Normalde 1:1 ölçü (1 kg meyve için 1kg toz şeker) kullanılsa da, tatlı meyveler için şeker miktarını biraz daha azaltabilirsiniz. Reçeli karıştırırken, mutlaka tahta kaşık kullanın. Bir çay bardağını koyduğunuz suya damlatacağınız bir kaç damla reçel dağılmadan durursa, kıvamı olmuş demektir.

You might be interested:  Resmi Gazete Nasıl Yazılır?(Çözülmüş)

Kayısı Reçeli hangi kayısıdan olur?

Kayısı reçeli yapımındaki ilk adım kayısı alımıdır. Kayısıların kokulu olması reçel yapımında önem arz eder. Ayrıca çok yumuşamamış ama çok da sert olmayan kayısıları tercih etmelisiniz.

Kayısı reçelinin olduğunu nasıl anlarız?

a) Kontrol edilecek şuruptan bir miktarı alınır, tırnak üzerine veya temiz bir kaba damlatılır. Şurup yayılmıyor ve şeklini kaybetmiyor ise reçelin kıvamı tamamdır. b) Su dolu bir bardak içine kontrol edilecek şuruptan bir damla damlatılır. Eğer damla dağılmadan bardağın tabanına kadar inerse reçel kıvamını bulmuştur.

Dondurulmuş kayısıdan nasıl reçel yapılır?

Ben kayısıları buzluktan akşam çıkardım tencereye koydum üzerine 1 kilo toz şeker ekledim sabaha kadar beklettim.Sabah kalkınca ocağa koydum kaynara çıkınca altını kıstım kaynarken köpüğünü aldım.Ben reçelin kıvamını kaşığa bir damla damlayacak kadar reçel şerbeti alırım tencere dışında oje siz tırnak olacak tırnağa

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *