Ikinci Ikametgah Adresi Nasıl Alınır?(Çözüm bulundu)

İkinci ikametgâh adresinizi e-devlet sitesinden veya www.turkiye.gov.tr web adresi üzerinden alabilirsiniz. Ayrıca “ilçe nüfus müdürlüğüne” giderek ikinci ikametgâh adresinizi alabilmeniz mümkündür.

Diğer adres beyanı nasıl yapılır?

Adres beyanında bulunan kişi yanında su, telefon, elektrik, doğalgaz faturası götürerek de beyanını yapabilir. Yerleşim yeri ve diğer adres belgesi, ilçe nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi, Kimlik Paylaşımı Sistemi’ne bağlanan muhtarlıklardan ya da turkiye.gov.tr adresi üzerinden temin edilebilir.

Çift adres olur mu?

Kişinin aynı anda birden çok yerleşim yeri adresi olamaz. (2) Yerleşim yeri dışında kalan ve geçici süre ile oturulan yazlık, kışlık, ikinci veya üçüncü gibi konutlar da kişinin talebi halinde diğer adres olarak tutulur.

Okul kaydı için Misafir ikametgahı nasıl alınır?

Okul kayıt işleminde misafir ikametgah ile okul kaydı yapılabilmektedir. Ancak sizin ve çocuğunuzun gerçekten bu adreste bulunmanız şarttır. Her ne kadar misafir olarak kaydınız yapılmış olsa da okul yönetimi ve Nüfus Müdürlüğü personeli gerçekten bu adreste bulunup bulunmadığınızı kontrol etmekle mükelleftir.

Adres değişikliği en az kaç gün arayla yapılır?

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 50. maddesine göre yeni bir adreste oturmaya başlayan kişilerin 20 iş günü içerisinde ikametgah değişikliği yapmaları gerekir. 20 iş günü içerisinde ikametgah değişikliği bildiriminde bulunmayan kişilere idari para cezası uygulanır.

You might be interested:  Portakal Suyu Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Diğer adres bildirimi nedir?

Diğer adres nedir? “ Adres bildirimi ”, kişinin yerleşim yeri adresini ve varsa diğer adresini, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce kaydedilmek üzere bildirmesidir.

e-Devlet 2 adres ekleme nasıl yapılır?

E – DEVLET ÜZERİNDEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ https://www.turkiye.gov.tr/ adres -degisikligi-bildirimi adresine gidin. e – Devlet Şifresi ile sisteme giriş yapın. “Bu hizmeti kullanarak, yerleşim yeri adresi ve/veya diğer adres bildiriminde bulunabilirsiniz.” adımını takip edin.

Misafir olarak adres değişikliği nasıl yapılır?

İKİ ADIMDA ADRES BİLDİRİMİ Adrese kayıtlı olan vatandaşın ” Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme” hizmeti üzerinden adres bildiriminde bulunacak kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası bilgilerini girerek e-imza, mobil imza ya da kısa mesaj doğrulamasıyla işlemi onaylaması gerekiyor.

Iki adres değişikliği arasında kaç gün olmalı?

İşte detaylar… İkamet ettiği yerden başka bir adrese taşınan vatandaşlar, adres değişikliğini 20 gün içinde gerekli mercilere, resmi olarak bildirme zorundadır. Nüfus Müdürlükleri tarafından gerçekleştirilen adres değişikliği bildirimi, e-devlet üzerinden de kolaylıkla yapılabiliyor.

Adres değişikliği nasıl olur?

E-devlet sistemi kullanılarak, adres değişikliği yapmak mümkündür. Kişilerin e-devlet şifresiyle sisteme giriş yapması gerekir. Eğer e-devlet şifresi bulunmuyorsa, PTT merkezlerinden e-devlet şifresi temin etmelidir. E-devlet haricinde Nüfus Müdürlüğü’ne gidilerek, adres değişiklikleri yapılabilir.

Adres değişirse okul değişir mi?

Adres değişikliği resmi olarak tamamlandıktan sonra Merkezi Nüfus İdare Sistemi (MERNİS) üzerinden alınan adres bilgileri doğrudan e- okul sistemine aktarılır. Son olarak kayıt alanı bu adresi kapsayan okula velinin çocuğun kimliği ile müracaat etmesi sonucunda okul nakli işlemi tamamlanır.

18 yaşından küçüklerin adres değişikliği nasıl yapılır?

Erişkin olmayan ( 18 yaş altı) kişilerin adres değişikliği bildirimini ise veli, vasi ya da yetişkin kardeşleri yapabilir. İkametgah adresi olarak belirtilmek istenen yerde kimse yaşamıyorsa bireylerin kendilerinin bildirimde bulunmaları yeterlidir.

You might be interested:  Dişe Tel Nasıl Takılır?(Mükemmel cevap)

Çocuğumu istediğim okula nasıl kayıt yaptırabilirim?

Çocuğumu İstediğim Okula Kayıt Yaptırabilir miyim?

  1. Okul kayıtları adres durumuna göre yapılmaktadır. Yani istediğiniz herhangi bir okula giderek çocuğunuzu kaydettirme imkanına sahip değilsiniz.
  2. Kayıtlar sistemde otomatik olarak yapılmaktadır. Herhangi bir belge talep edilmemektedir.

E devletten neden adres değişikliği yapamıyorum?

Yeni adresinizi e – Devlet Kapısı profilinizde göremiyor iseniz; “Profilim ve Ayarlarım” alanında bulunan “ Adres Bilgilerim”deki ”Bilgilerimi Yenile” butonu aracılığıyla Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nde kayıtlı adresinizi bir kez daha güncelleyebilirsiniz.

Eşimin yanına ikametgah nasıl alınır?

Evlilik sonrasında ikametgâh yani adres değişikliği için çiftlerin, oturacakları evin bağlı bulunduğu nüfus ve vatandaşlık işleri dairesine müracaat etmesi gerekir. Bu işlem için gerekli olacak evraklar; Nüfus cüzdanı Adına ve yeni adresine göre kesilmiş bir fatura veya kira sözleşmesi yeterli olacaktır.

Birlikte oturma adres değişikliği nasıl yapılır?

İkametgahınızı tanıdığınız bir kişinin yanına alacaksanız nüfus müdürlüklerine gitmeye gerek kalmadan adres değişikliği bildiriminde bulunabilirsiniz. Bu özelliği kullanabilmek için adreste oturan bir kişinin size muvafakat vermesi yani onaylaması gerekiyor. Muvafakat işlemini de e-Devlet’ten yapılabilirsiniz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *