Erik Nasıl Kurutulur?(EN iyi 5 ipucu)

Erik nasıl kurutulur sorusunun kilit noktası, işte bu direkt güneş ışığıdır. Erikler bu şekilde bir gün boyunca bekletilir. Adım: Bir günün sonunda erikler ters çevirilir. Şimdi kesik olan iç kısımları tepsiye temas etmeli, kabuklu dış kısımları ise güneş ışınlarına maruz kalmalıdır.

Tüm erik nasıl kurutulur?

Ayıklanmış olan ve ikiye ayrılan eriklerin kabuklu bölümleri yağlı kağıda temas edecek biçimde dizilir. Birbirlerine hiçbir tarafı değmeyecek biçimde erikler tepsiye dizilir. Hazırlanan tepsi 200 derecelik olan fırına verilir. Ortalama olarak 4 saat boyunca erikler pişirilir.

Erik güneşte nasıl kurutulur?

Güneşte erik nasıl kurutulur? Kuru erikleri güzelce yıkayıp kurutun. İkiye kesip çekirdeklerini çıkarın. Tepsinin içine koyup, kabuklu kısımları tepside, kesik kısımları yukarı bakacak şekilde güneşli bir yerde 4-5 gün boyunca yahut erikler iyice kuruyana kadar güneşte bekletin.

Sarı erik kurutması nasıl yapılır?

Çekirdekleri çıkarılmış erikler ilk 1 gün boyunca iç kısımları yukarıda olacak şekilde bekletin ve ardından gün aşırı ters yüz edin. 4-5 gün içinde erikler tamamen kurur ve tüketime hazır hale gelir.

Üryani eriği nasıl kurutulur?

Yıkandıktan sonra tek tek ve ince ince dilimlenen erikler büyük tepsilere diziliyor ve yazın güneşte fakat direkt olarak güneş ışığına maruz bırakılmadan, kışınsa kurutucu fırınlarda yaklaşık olarak 3-4 saat boyunca düşük sıcaklıklarda kurutuluyor.

You might be interested:  Dexday Nasıl Kullanılır?(En iyi çözüm)

Çekirdekli erik reçeli nasıl yapılır?

Yapılışı:

 1. Erikler yıkanır ve çekirdekleri çıkarılarak fotoğraftaki gibi doğranır.
 2. 3-4 saat sonra şekerler eriyip erikler iyice sulanınca, reçel orta ateşte pişirilmeye başlanır.
 3. Şeker tamamen eriyinceye kadar reçel karıştırılır.
 4. Reçel koyulaşmaya başlayınca limon suyu eklenir.Yaklaşık 30-40 dakika yeterli oluyor.

Kuru mürdüm eriği nasıl saklanır?

Meyve ile doldurulmuş olan kavanoz serin ve karanlık olan bir yere konulmalıdır. Kurutulmuş erikleri kağıt torbalarda veya keten torbalarda saklamak mümkündür. Bu seçenek, sadece odada karınca, güve ya da diğer zararlı böcek izleri mevcut değilse uygun olmaktadır.

Güneşte şeftali nasıl kurutulur?

İhtiyacınız olacak malzemeler şeftali, kalın pamuklu ip ve iğnedir. Güzelce yıkadığınız meyveleri, ince ince dilimleyin ve iğne iplikten geçirin, aralıklı olarak ipe dizdiğiniz şeftalileri bol güneş gören yere elbise asar gibi asın. 4-5 gün içinde şeftalileriniz kuruyacaktır.

Elma nasıl kurutulur güneşte?

Elma Güneşte Nasıl Kurutulur?

 1. İlk olarak elmaları güzelce yıkayın ve kurulayın.
 2. Ardından halka halka ince olacak şekilde kesin.
 3. İsteğe göre halkaları ortadan ikiye bölebilirsiniz.
 4. Daha sonra balkona veya direkt güneş ışığı alan bir yere masa koyun ve sofra beziyle örtün.

Güneşte patlıcan nasıl kurutulur?

Taze patlıcanlarınız güzelce yukadıktan sonra dilediğiniz boyutlarda dilimleyerek tuzlu suda bekletin. Acı suyu çıkan patlıcanları güzelce kurutun. Temiz bir bezin üzerine serip güneş alan bir yere koyun. Kurumaya bırakın.

Sarı erik kurutulur mu?

Bu kolay yöntemlerle siz de evde kolaylıkla erik kurutabilirsiniz. Erik kurutmada kullanlan iki farklı yöntem vardır. Bunlardan ilkinde, eriğin içerisindeki çekirdek çıkartılır. İkincisinde ise çekirdek içerisinde bırakılır ve o şekilde kurutulur.

Erik Bandırması nasıl yapılır?

Onun için kabuklu erikler, kaynar su buharında veya kaynar su içinde haşlanır, veyahut kül suyuna bandırılır. Sonra tepsilere konur, fırında veya güneşte kurutulur. Bu haşlama veya bandırma işlemi ile kabukların üstündeki balmumu tabakası inceltilir.

You might be interested:  Pirinç Nasıl Yetişir?(Çözünme)

Mürdüm Eriğinden pestil olur mu?

Mürdüm Eriği Pestili Tarifi Nasıl Yapılır? Erikleri güzelce yıkayıp çekirdeklerini çıkarın ve robotla püre haline getirin. Bir tencereye alın, üzerine suyu, şekeri ilave edin ve kısık ateşte 10-15 dakika pişirin. Bir tepsiye pişirme kağıdı serin ve üzerine erik püresini dökün.

Üzüm eriği nasıl kurutulur?

Kurutulmuş Erik ( Üzüm Eriği Kurusu) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Erikler yıkanır çizilir ve tepsiye alınır. Güneşte bir on gün kadar kurutulur.
 2. Sonra da afiyetle yenilir. Özellikle hafif ekşimtrak ama tatlı çok güzel bir tadı var bağırsak tembelliği yaşayanlara özellikle tavsiye ederim sabahları bir kaç tane çok abartmadan

Erik meşrubatı nasıl yapılır?

Erik Meyve Suyu Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. 2 litre suda erikler iyice yumuşak oluncaya kadar haşlanır.
 2. Üzerine şeker ve limon suyu eklenip biraz daha kaynatıp süzgeçten geçirilir.
 3. Erikleri sakın ezmeyin yoksa meyve suyunuz bulanık olur.
 4. Onları da marmelat olarak değerlendirilirsiniz.

Erik ekşisi hangi erikten yapılır?

Yapımı için malzemeler

 1. 5 kilogram ekşi erik.
 2. 1 yemek kaşığı tuz.
 3. 1,5 su bardağı su.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *