Entelektüel Nasıl Yazılır?(Mükemmel cevap)

Entelektüel TDK nasil yazilir?

İşte detaylar. Türkçede en çok yazımı karıştırılan sözcükler arasında entelektüel geliyor. Türk Dil Kurumu ‘na göre ise bu kelimenin doğru yazılışı ‘ entelektüel ‘ şeklinde geçmektedir.

Entelektüel Türkçe nasıl yazılır?

ENTELEKTÜEL NASIL YAZILIR? Bu kelimenin “ entelektüel mi, entellektüel mi” olarak yazıldığı sorgulanır. Bu kelimenin doğru kullanımı entelektüel şeklinde olmalıdır.

Entelektüel bir nasıl yazılır?

O kelimelerden biri olan ” entelektüel ” orijinal dilinde ”intellectuel” şeklinde yazılır. Entelektüel Nedir? Entelektüel sözcüğü belli başlı konularda eğitim görmüş ve uzmanlaşmış olan kişi anlamına gelir. 6

Entelektüel nasil?

TDK’ya göre entelektüel kelimesi tek ”l” harfi ile yazılır.

Meteorolog nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Metoroloji şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Meteoroloji şeklinde olmalıdır.

Sanat sever nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle sanat sever şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı sanatsever şeklinde olmalıdır.

Entelektüel ne demektir sözlük anlamı?

Entelektüel ya da aydın veya münevver, zekâsını ve analitik düşünme yetisini mesleği gereği ya da şahsî amaçlarına erişmekte kullanan kişi. Mesleği, mal ve hizmet üreten diğer meslek gruplarından farklı olarak, fikir ve bilgi üretmek ve/veya yaymak olan kişi (akademisyenler, bilim insanları vb).

Ön yargı nasıl yazılır?

Halk arasında daha çok birleşik olarak kullanılan bu kelimenin doğru yazılışı ayrıdır. TDK ‘ya göre bu Kelimenin doğru yazılışı ‘ ön yargı ‘ şeklinde ayrı olarak gerçekleşmektedir.

You might be interested:  Udi Hindi Tozu Nasıl Kullanılır?(Mükemmel cevap)

Espritüel nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Espiritüel şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Espritüel şeklinde olmalıdır.

Karnıbahar nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Karnı bahar şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Karnabahar şeklinde olmalıdır.

Röportaj nasıl yapılır?

İşte doğru yazılışı hakkında bilinmesi gerekenler. Türk Dil Kurumu açısından ele alındığında bu Kelimenin doğru yazılışı ‘ röportaj ‘ olarak yer almaktadır. Genelde yanlış şekilde ‘reportaj’ yazılabiliyor.

Enstrüman nasıl yazılır?

İşte Türk Dil Kurumuna göre enstrüman kelimesinin doğru yazımı ENSTRÜMAN NASIL YAZILIR? Türk dilini korumak ve yaşatmak adına 1932 yılında kurulan Türk Dil Kurumu’nun sözlüklerine ve derlemelerine internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor. TDK sözlüklerine göre ” enstrüman ” olarak yazılıyor.

Entelektüel anlamda eğitimli kişi kimdir?

Din, bilim, sanat tarihi gibi uzmanlık alanlarında eğitim görmüş kişilere entelektüel denir. Aynı zamanda mesleği gereği çok fazla araştırma yapan, kültür seviyesi ortalamanın üstünde olan ve eserleriyle topluma yol gösteren bireyler de entelektüel olarak tanımlanır.

Entelektüel kesim ne demek?

(Intellectual) Bilim, sanat ve kültür alanlarında yüksek derecede eğitim görmüş kimse, ya da toplumun aydın kesimini ifade eden Batı dillerinden kaynaklanan bir kelime.

Entelektüel insan ne yapar?

Entelektüel, sürekli güncel olayları yazarak, güncel olaylardan yola çıkarak hayatı yorumlamaz. O güncelin farkındadır, önemli olayları izler, ama hayatı açıklarken, güncelin ötesinde yalnızca olaylardan hareketle değil, kavramlarla yorumlayarak düşünür. Yani bir çeşit kuşbakışı yapar.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *