Engelli Raporu Nasıl Alınır?(Çözünme)

Engelli raporu almak isteyen kişilerin başvuruda bulunması gerekir. Bu başvuru da sadece devletin yetkilendirdiği hastaneler tarafından yapılır. Sağlık Bakanlığının yetki verdiği hastaneler yapılan başvurular ve rapor özellikleri ile birlikte kişilere gerekli testler yapılarak rapor verilir.

Hangi hastalıklara engelli raporu verilir 2020?

Engelli raporu hangi hastalıklara verilir?

 • Solunum yolu hastalıkları
 • Kadın hastalıkları
 • Onkoloji.
 • Kas ve iskelet hastalıkları
 • İdrar yolu hastalıkları
 • Yanıklar.
 • Deri hastalıkları
 • Hemopoetik.

Engelli raporu için ilk nereye başvurulur?

Engelli raporu alabilmek için öncelikle Sağlık Bakanlığı tarafından yetki verilmiş hastanelere başvurmak ve muayene olmak gerekiyor. Muayene uzman doktor tarafından yapılmalıdır. Daha sonra muayene sonuçları sağlık kurulunda değerlendirilmektedir ve muayene sonucuna göre rapor verilmektedir.

Özürlü raporu almak için hangi hastalıklara verilir?

ENGELLİ RAPORU ALMAK İÇİN HANGİ HASTALIKLARA BAKILIR?

 • Sindirim Sistemi.
 • Onkoloji.
 • Sinir Sistemi.
 • Kulak, Burun, Boğaz.
 • Kas ve İskelet Sistemi.
 • Zihinsel ve Ruhsal Hastalıklar.
 • Görme Özrü
 • İşitme Özrü

Hangi durumlarda 90 engelli raporu alınır?

YÜZDE DOKSAN ENGELLİ RAPORU KİMLERE VERİLİR? Engelli olan bir birey engelli raporu alabilmek için Sağlık Kurumu’na gitmesi gerekmektedir. Kişiye ilk önce IQ seviyesinin ölçülmesi için test yapılır. Engelli kişinin test sonucu 20-34 arasında ise kişinin engellilik oranı % 90 ‘dır.

You might be interested:  Nede Nasıl Yazılır?(Çözüm bulundu)

Psikiyatri hastaları yüzde kaç rapor alır?

Psikyatri hastalarıda her oranda rapor alabiliyor. Mesela bipolar bozukluk hastalarına, tedavi olmuş olanlara %0, tedavisi devam eden ve durumu kontrol altında olanlara %40 ile 69 ve tedavi fayda etmeyenlere %70 oran verilir. Bu kanun kural olarak böyle.

1 böbreği olmayan yüzde kaç rapor alır?

Maalesef tek böbrekli de olsanız sağlık raporunuzu en fazla % 10 oranında alırsınız ve bu sizin işinize yaramaz. Yani tek böbrekli olanlara diğeri sağlam olduğu sürece engelli raporu ( en az % 40 olması lazım ) verilmiyor.

Engelli raporu için randevu nasıl alınır?

Sağlık Kurulu Engelli Randevuları

 1. RANDEVULAR MHRS (ALO 182) ÜZERİNDEN VERİLMEKTEDİR.
 2. KURUMUMUZDA SAĞLIK KURULU ( ENGELLİ RAPORU ) RANDEVULARI MHRS SİSTEMİ ÜZERİNDEN (ALO 182) VERİLMEKTEDİR. 182 NUMARALI TELEFONU ARAYARAK RANDEVU BİLGİSİ ALABİLİRSİNİZ.

Engelli raporu yükseltmek için ne yapmamız gerekiyor?

Engelli raporu için tekrar daha önce raporu aldığınız İl Sağlık Müdürlüğüne başvurmalısınız. Burada itiraz dilekçesi aracılığı ile eski rapor aslını ya da tasdikli fotokopisini müdürlüğe vermelisiniz. Raporunuzu yükseltmeyi isteme nedeninize göre muayene ve tahliller için bir hastaneye sevk edilirsiniz.

Engelli raporu e devletten nasıl alınır?

İlk önce e – devlet sisemine tc numaranızı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekiyor. Giriş yaptıktan sonra orta alanda ki arama yerine “ e -İmzalı Erişkinler için Engellilik Sağlık Kurulu Raporları Sorgulama” yazıp çıkan sayfaya girmelisiniz. Açılan rapor sayfasında adınıza ait bir engelli raporu var ise listelenecektir.

Yüzde doksan engelli raporu kimlere verilir?

YÜZDE 90 ENGELLİ RAPORU KİMLERE VERİLİR? Engelli raporu verilmesi için öncelikle hastanın belirli IQ seviyesinin bilinmesi gerekmektedir. Aynı zamanda IQ seviyesi hastanın engel durumunu belirmeye de yardımcı olur. Bu durumda hasta eğer 20-34 IQ seviyesi aralığında ise engelli raporu %90 oranındadır.

You might be interested:  Ölülerin Eve Geldiğini Nasıl Anlarız?(Çözüm bulundu)

Yüzde 40 altında engelli raporu ne işe yarar?

Devlet, engellilik oranı yüzde 40 ‘ın altında olduğunda kişiye yalnızca rehabilitasyon merkezlerinden yararlanma hakkı veriyor. Engelli maaşı, evde bakım hizmetleri, ulaşım gibi haklardan yararlanamıyor.

Şeker hastalığına yüzde kaç rapor veriliyor?

Genellikle tip 2 diyabetliler yüzde 20, tip 1 diyabetliler yüzde 30-40 arasında oran alıyor. Sigortalı diyabetliler ise benzer şekilde sağlık kurumundan rapor almak için yetkili hastaneye başvurup, hekim tarafından değerlendirilip, son karar SGK heyeti tarafından veriliyor.

Engelli raporu e devlette görünür mü?

Engelli raporu sorgulama işleminde, e – devlet şifresine ve T.C. kimlik numarasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda e – devlet engelli raporu sorgulama işlemi için kişilerin daha önce PTT’den e – devlet şifresi almaları gerekmektedir.

Kaç özürlü araç alabilir?

Aracı engelli dışında başkasının kullanması yasaktır. Yüzde 60 engelli raporu ile araba almak ve yüzde 40 engelli raporu ile araba almak isteyen vatandaşlarda yine aynı şekilde yüzde 90 altı engel raporu durumuna göre değerlendirilerek araçlarını alabilirler.

Engelli raporu hangi araçlarda geçerli?

ÖTV muaflığından yararlanmak adına, engellilik raporuna ihtiyacınız var. Bu raporu almışsanız ve şartlara uyuyorsanız o zaman araç alımında sadece miktar sınırı ile karşılaşacaksınız. Arazi aracı, ATV, Panelvan, Pickup, Jeep, Binek Otomobil vb araçlar fark etmeksizin muafiyetten yararlanabiliyorsunuz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *