Elma Pekmezi Nasıl Yapılır?(EN iyi 5 ipucu)

Evde kolay elma pekmezi nasıl yapılır?

Elmaları temizleyip, yıkadıktan sonra büyükçe bir tencere içerisine alıyoruz. Üzerine su ilave ediyoruz. İlave ettiğimiz su ile elmanın oranı tıpkı komposto yaptığımızdaki miktar kadar olmalı. Tencereyi ocağa koyarak yarım saat kadar, elmalar yumuşayana kadar pişiriyoruz.

1 kilo pekmez kaç kilo elmadan çıkar?

10 KİLO ELMADAN BİR KİLO PEKMEZ ELDE EDİLİYOR Elma sirkesi, elmanın kurutularak değerlendirilmesi ve cips olarak değerlendirilmesine ilave olarak aynı zamanda elma pekmezi üretimi gerçekleştirmeyi başardıklarını anlatan Prof. Dr.

Elma pekmezine pekmez toprağı konur mu?

Elma pekmezine toprak katılır mı? Uzmanlara göre pekmez toprağı kullanmamak gerekiyor. Pekmez toprağı yerine odun külü veya karbonat da kullanılmaktadır. Ama daha çok üzüm, dut pekmezlerinde pekmez toprağı kullanılmaktadır.

Tatlı elma pekmezi nasıl yapılır?

Elma Pekmezi ( Enfes Bir Tat) Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Elmalar yıkanıp büyük bir tencereye alınır ve ateşe koyulur.
 2. Üzerini geçecek kadar su eklenir ve pişirilmeye bırakılır.
 3. Elmalar ezilecek kıvama gelene kadar pişirilir ve ateşten alınır.
 4. Elmanın posası süzülür.

Pekmez toprağı nereden satın alınır?

Ülkemizde adeta bir geleneğe dönüşmüş olan pekmez yapımında kullanılan pekmez toprağı çoğunlukla Toros Dağları’nın bulunduğu bölgelerden, özellikle Antalya, Muğla, Burdur gibi şehirlerimizden elde ediliyor.

You might be interested:  Kazı Kazan Nasıl Oynanır?

Karbonatla üzüm pekmezi nasıl yapılır?

Üzümleri ayıklayıp yıkayalım, düdüklüye alalım,suyunu koyup 20 dakika yada yarım saat iyice haşlayalım. Süre düdüklüden düdüklüye değişir. Sonra çıkarıp suyunu süzelim ve demir elekten geçirelim posasını iyice sıkalım tekrar tencereye koyalım suyu ve bir taşım kaynatalım bu arada karbonatını da yavaşça ekleyelim.

10 kilo elmadan ne kadar pekmez çıkar?

Elma sirkesi, elma cipsine ilave olarak elma pekmezi üretimi gerçekleştirdik. 10 kg elmadan 1 kg pekmez elde edilebileceğini gördük. 1 kg pekmezin 15 lira civarında olduğu düşünülürse elma pekmezi oldukça karlı bir ürün” diyor.

10 kilo üzümden ne kadar pekmez çıkar?

“ Pekmez tamamen doğal” Bu sene üzüm rekoltesinin gayet iyi olduğunun altını çizen Yıldırım, “ 10 kilo üzümden 1 kilo üzüm pekmezi elde ediyoruz.

Kaç kilo üzümden 1 kg pekmez çıkar?

Şayet taze üzümden pekmez yapılacak ise üzümlerin ince kabuklu, çok tatlı ve düşük asitli olması istenir. Briks derecesi 20, şıra randımanı % 70 olan 5-6 kg üzümden yaklaşık 1 kg pekmez elde edilir.

Pekmez toprağının özelliği nedir?

Pekmez toprağı %50-90 oranında kireç içeren beyaz renkli bir toprak türüdür. Pekmez yapımında şırayı durultmak için kullanılır. Yöresel olarak ak toprak, marın veya Kilis yöresinde havara adlarıyla da bilinse de Amasra bölgesinde pekmez yapiminda herhangi bir toprak türü kullanilmamaktadir.

Elma pekmezi nasıl yapılır Refika?

Elma Pekmezi 2 litre suyla birlikte geniş bir tencereye yerleştirin. Kapağı kapalı bir şekilde, su kaynadıktan sonra 15-20 dakika yumuşayana kadar haşlayın. Ardından katı meyve sıkacağı ile haşlama suyunu da alarak sıkın. Elmanın çekirdeklerinin, kendisinin suya verdiği lezzeti ve rengi ziyan etmek olmaz.

Trabzon Hurmasından pekmez olur mu?

Hurma pekmezi trabzon hurması veya cennet hurması adi verilen meyveden elde edilen bir pekmez çeşididir. Hurma pekmezi içerisinde B1, B2, B12, A ve C vitaminlerini sodyum, potasyum, demir, fosforu, kükürdü ihtiva eder.

You might be interested:  Nfc Özelliği Nasıl Açılır?(Soru)

Amasya elma pekmezi nasıl yapılır?

Bir havuza konularak ezilen torbalardaki elmanın suyu çıkartılıyor. Killi toprak eklenen elma suyu, 24 saat dinlenmeye bırakılıyor. Dinlendikten sonra süzülerek büyük kazanlara aktarılan elma suyu, beş saat odun ateşinde kaynatılarak pekmeze dönüşüyor.

Elma pekmezi nasıl tüketilir?

Sabah 1 tatlı kaşığı tüketilen elma pekmezi, gün içinde daha zinde kalmayı sağlar. Enerji kaynağı bir besin olduğundan gün içinde tüketilen elma pekmezli su ya da direkt elma pekmezi enerjiyi yükselterek verimliliği arttırmaktadır.

Elma pekmezinin Nelere faydası var?

Elma Pekmezinin Faydaları

 1. Daha Az Şeker İçerir.
 2. İyi Bir Antioksidandır.
 3. Cildi Güzelleştirir.
 4. Kalbi Korur.
 5. Kolesterol Düşmanıdır.
 6. Anemiye Karşıdır.
 7. Sindirimi Rahatlatır.
 8. Tansiyonu Düşürür.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *