Domates Salçası Nasıl Yapılır?(Mükemmel cevap)

El yapımı domates salçası nasıl yapılır?

Domateslerin yeşil saplarını çıkarın ve bir kaba iri iri doğrayın. Doğradığınız domateslerin üzerine kaya tuzunun yarısını ilave edin. Kapağını kapatın ve 3-4 gün iyice domatesler eriyip, kabukları kolay ayrılır kıvama gelinceye kadar bekletin.

10 kilo domatesten kaç kilo salça çıkar?

Sulu bir domatesten daha fazla salça etmeniz mümkün. Ancak ortalama olarak 10 kilo domatesten 1 kilo salça elde edilir.

Kaynama domates salçası nasıl yapılır?

Salça Yapımı ( Kaynatarak) Tarifi Nasıl Yapılır? Domatesler yıkanır gelişi güzel kesilerek büyük tencereye konur, üzerine kırmızı biberler yıkanır, çekirdekleri çıkarılır,gelişi güzel kesilerek domateslere ilave edilir, arada karıştırarak iyice yumuşayıncaya yaklaşık 1 saat kadar pişirilir ve blender ile iyice ezilir.

Domates Salçasına ne kadar tuz konur?

Domatesler kaynadığı esnada tahta bir kaşık yardımıyla ara sıra karıştırın. Salçanın suyu çekildiğinde ve kıvamı koyulaştığında bir el blender’ı yardımıyla yeniden tüm malzemeyi pürüzsüz bir kıvam alana dek iyice ezin. İçine 3-4 çorba kaşığı kadar kaya tuzu ilave edin.

You might be interested:  Limon Çekirdeği Nasıl Ekilir?(En iyi çözüm)

Ev yapımı salça nasıl saklanır?

Salça, hava ile temas ettiği takdirde küflenmeye başlar. Bu durum göz önüne alındığı takdirde salçayı muhakkak ağzı sıkıca kapalı olacak ve hava almayacak biçimde saklamanız gerekiyor. Salça muhakkak kuru ve serin bir alanda saklanmalıdır.

Ev yapımı salça bozulursa ne yapılır?

1-Salçanın bozulmamasını ve küflenmemesini istiyorsanız yapmanız gereken şey domates salçasının üzerine bir miktar zeytin yağı dökmek. Zeytin yağını salçanın üzerine dökün. Daha sonra donması için buzdolabına koyun. Donan zeytin yağı salçanın üzerini kapatacak ve salçanın bozulmasını engelleyecek.

300 kg domatesten ne kadar salça çıkar?

Köy kadınları kış aylarında tüketilmek üzere üretilen salça için 300 kilo domatesten 70 kilo salça elde ediyor.

5 kilo biber salçası kaç kilo biberden çıkar?

Biberin kalitesine göre altı – yedi kilo çıkabilir. 5 kilo biberden salça yapılacaksa en fazla 75 gram kaya tuzu kullanılır. 5 kilo biber salçası kaç kilo biberden çıkar? Takriben 25 kilo biber gerekir.

100 kilo domates salçaya ne kadar tuz atılır?

Salçanın daha kolay ve kısa sürede kuruması için ince serilmesi ve sık sık karıştırılması gerekiyor. Ayrıca 100 kilo salçaya en fazla 8 kilo ile 10 kilo arasında tuz ilave edilir.

Evde domates sosu nasıl hazırlanır?

Domates Sosu Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Domatesleri yıkayıp kabuklarını soyun ve iri iri doğrayın.
  2. Zeytinyağını derince bir tencerede kızdırın ve sarımsakları üstüne rendeleyin.
  3. Biberiyeleri içinden alın ve domatesleri ekleyin.
  4. Tuzunu da ekledikten sonra 30 dakika kadar ara ara karıştırarak kaynatın.

Domates sosu ne kadar kaynatılır?

Önce kaynar suya atıp 40-50 saniye kadar kaynar suda tutun ve hemen buzlu suya atın. Kabukları kalkan domatesleri elinizle soyun ve küp küp doğrayın. Domatesleri tencereye alın ve üzerine tuzu ekleyerek orta ateşte ara sıra karıştırarak 1,5 saat kadar pişirin.

You might be interested:  Ferritin Nasıl Düşürülür?(Soru)

Salça kaynatırken sıçramaması için ne yapılır?

Salça ocakta kurutulacaksa mutlaka başında durmanız gerekir, kaynamaya başladığında kıvamı çok yoğun olduğundan tüm mutfağınıza sıçrayabilir. Salçanın uzun süre bozulmamasını sağlayan temel faktör tuzdur. Bu tuzun da mutlaka turşuluk olarak tabir edilen kaya tuzu olması gerekir.

5 kilo salçaya ne kadar tuz atılır?

Bu arada salçaya konulan tuz oranı % 5 ideal kıvamdır.Yani 1 kg salça için 50 gram tuz.

Salçaya nasıl tuz konur?

Domateslerin suyunu süzdükten sonra salça yapımına geçme aşamasında tuz atılması en doğrusudur. Salçanın uzun süre bozulmamasını sağlayan en önemli faktör tuzdur. Bu tuzun da mutlaka turşuluk olarak tabir edilen kaya tuzu olması gerekir. İyotlu tuz salçayı sulandırır.

10 kilo biber Salçasına ne kadar tuz atılır?

Kaynatmadan Biber Salçası Yapımı Tarifi İçin Malzemeler

  1. 10 kilo kırmızı salçalık biber.
  2. 4 yemek kaşığı iri salça tuzu.
  3. 1 fincan zeytinyağı

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *