Domates Nasıl Yetiştirilir?(EN iyi 5 ipucu)

İlkbahar aylarında gübrelenen topraklar domates yetiştirmek için elverişli hale gelirler. Domates tarlada ve saksıda yetiştirmek için uygun bir sebzedir. Domates fidesi ekildiği toprakta ne çok altta ne de çok üstte bulunmalıdır. Yeterli güneş ve bol su ile beslenen domates fideleri kısa sürede gelişmeye başlarlar.

Domatesin verimli olmasi icin ne yapmali?

Domates iyi bir verim için dengeli su ve gübre ister. Maksimum kalite için meyve gelişimi esnasında aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Domates sulamasında en önemli husus meyve kalitesidir. Kritik dönemde fazla veya yetersiz sulama gelişmeyi yavaşlatır ve kaliteyi bozar.

Domates ektikten sonra bakımı nasıl yapılır?

Domates ektikten sonra bakım nasıl yapılmaktadır? Derin sürümle hazır olan toprak, sonbaharda 3-4 ton/da ahır gübresi alır. İlkbaharda ise karık hazırlığından önce taban gübresi alır. Fosforlu gübrenin tamamı gider. Diğerlerin üçte biri taban gübresi olarak gider.

Sırık domates fidesi nasıl yetiştirilir?

Bitki 30-35 cm boylandığında bitkinin kuzeyine ve 10 cm uzağına sırık dikilir. Bölgemizde sırık domates yaklaşık 2 metre boylandığından buna uygun sırık boyu seçilir. Bu dikilen sırığa bitki gövdesi dipten 3. Yaprağın altından rafya (Bağlama ipi) ile gevşekçe bağlanır.

You might be interested:  Sarımsak Kokusu Nasıl Giderilir?(Çözüm bulundu)

Domates nasıl ekilir yetiştirilir?

Düşündüğünüzden Kolay Olacak: Saksıda Adım Adım Domates Nasıl Yetiştirilir?

  1. 1. adım: Çimlenme tepsisi ya da plastik bardakların içini verimli bahçe toprağı ile doldurup tohumları içine ekin.
  2. 2. adım: Tohumların çimlenmesi için onları güneş görmeyen, sıcak bir ortamda bekletin ve toprağı sürekli nemli tutun.

Domates fidesi ne zaman domates verir?

Domatesler, açık alanda fide dikiminden hasada kadar 60-80 günlük bir zamanda hasat olgunluğuna gelir. Pazara uzaklık durumuna göre değişik olgunluk devrelerinde hasat edilir. Hasat, havanın kuru ve serin olduğu zamanlarda yapılmalıdır.

Domateste hangi gübre kullanılır?

Azot

  • Üre. Üre bitki tarafından direkt olarak kullanılamaz.
  • Amonyum. Amonyum toprak partikülleri tarafından kolayca bağlanır ve aşınımlara karşı daha dayanıklı hale getirir.
  • Nitrat. Bitkiler toprağa uygulanan nitratı direkt olarak alırlar.
  • Domateste Sülfat ve Klor Formundaki Azot.
  • Azot İçerikli Özel Bitki Besleme.

Domates Sulaması ne zaman kesilir?

Salçalık domatesin sulama suyu miktarına ve hasattan önce kesilme zamanına duyarlı olduğu, son sulama uygulamasının hasattan 8 gün önce kesilmesi durumunda verimde büyük bir azalma olmaksızın kalite parametrelerinde iyileşmeye yol açtığı sonucuna varılmıştır.

Domates budanır mi?

Evde saksı içinde ya da bahçede yetiştireceğiniz domates bitkisi için budama işlemini ellerinizle yapabilirsiniz. Hatta pek çok domates yetiştiricisine göre budamayı elle yapmak budamaya özel bıçaklar, makaslar kullanmaktan daha doğru.

Domates yaprakları neden sararır?

Ayrıca sulama eksikliği ile yeşillikler su ve renklerini kaybetmektedir. Hafifler, kıvrılır ve sararmalar meydana gelmektedir. Aşırı sulama, domates tohumu ekimden sonra kuruması ve çürümeye başlamasına neden olmaktadır. Güvenli seviyedeki bir artış, domateslerde alt yaprakların sararmasına neden olmaktadır.

Domates fidesi güneşi sever mi?

Güneşi sever. Gün içerisinde 6-8 saat güneş alabilir.

You might be interested:  Peşisıra Nasıl Yazılır?(Çözülmüş)

Domates ne kadar sürede meyve verir?

Domates Ne Zaman Meyve Verir? Açık tarlada yetiştirilen domates, tohum ekiminden sonra 80-100 gün içinde, fide dikiminden sonra ise 60-80 gün arasında hasatlık hale geliyor. Serada yetiştirilen domatesler, 60-70 gün sonra hasat edilmeye başlanıyor.

Domatese ilaç ne zaman atılır?

İlaçlamanın ilk belirtilerin görüldüğü zaman veya çiçeklenme döneminin başında 10 gün arayla yapılması gerekiyor.

Çeri domates nasıl yetişir?

Ben de yetiştirmek istiyorum diyebilirsiniz. 30-40 cm derinliğinde bir saksı sebze yetiştirmeye uygun gübreli saksı toprağı ve tohum yeterlidir. Saksının yarıdan fazlası toprak la doldurulup tohumlar serpilir. Tohumların üzeri örtülerek can suyu verilir.

Tarlaya domates ekimi nasıl yapılır?

Tohumların Ocak-Nisan ayları arasında ekimi yapılır. Tohumlar sıra arası 13-15 cm, sıra üzeri 1-1,5 cm olacak şekilde, 1-2 cm derinliğe ekilir ve m²’ye 2-3 gr tohum olacak şekilde hesaplanır. Domates Fideleri, 3-4 gerçek yapraklı olduğunda seyreltilirler.

Domates toprağa nasıl ekilir?

İşlenmiş toprağa domates tohumlarını yerleştiriniz ve üstünü ince elenmiş toprakla 1 cm arasında kapatınız. Toprak yüzeyini şeffaf bir naylonla kapatınız. Periyodik olarak toprağı nemlendiriniz. Çimlenme tahmini 15-20 gün içerisinde gerçekleşecektir.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *