Dolmalık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Patlıcanlarınızın arasında aralık olmasına özen gösterin. İpe dizdiğiniz patlıcanları güneş alan bir yere asın. Güneş ışıklarını ne kadar aldığına bağlı olarak 7-12 gün arasında bekletin. Bir diğer yöntem için ise kemer ya da bostan patlıcanları kullanabilirsiniz.

Patlıcan kuruturken kararmaması için ne yapmalı?

Patlıcanlarınızı kurutma işleminden önce bol suyla iyice yıkamayı da unutmayın. Patlıcanlarınızı kuruttuğunuza kararmalarını önlemek istiyorsanız, kurutmaya başlamadan önce tıpkı patlıcanlı yemekleri pişirmeden önce yaptığınız gibi 1 saat kadar tuzlu suda bekletip siyah sularının çıkmasını sağlayabilirsiniz.

Antep usulü kuru patlıcan nasıl kurutulur?

İpe takılan patlıcanları suya batırıp, çıkartınız. Kalan tohumlar suda temizlenecektir. Daha sonra terasta güneş alan bir ortama çamaşır ipine asınız. 3 günde kuruyacaktır. Kuruyan patlıcanlarımızı kışın yapacağınız zaman önce kaynar suya koyunuz.

Oyulmuş patlıcan nasıl kurutulur?

Bu patlıcanlar başları alındıktan sonra, uzunluğuna göre iki veya üç büyük dilim halinde kesilir. Çekirdekleri oyularak çıkartılır ve ufak bir bıçak yardımıyla içleri kazınarak temizlendikten sonra iplere takılarak güneş gören bir yere asılır.

Cahide Sultan patlıcan kurutması nasıl yapılır?

Ben patlıcanları normal oyduktan sonra su dolu bir kabın içine atıyorum. Bütün patlıcanlar bitince 10 dakika kadar bu suyun içinde bekletip sonra ipe diziyorum. Suya tuz atmıyoruz. Bu şekilde patlıcanlar kururken fazla büzüşmüyor ve içleri beyaz kalıyor.

You might be interested:  Çekingen Bir Erkeğin Sizden Hoşlandiğini Nasıl Anlarsın?(Çözülmüş)

Patlıcan kuruturken çürür mü?

Aynı zamanda güneşsiz olan rüzgâr etkisi sayesinde patlıcanların kararmadan kurumasını da sağlayabileceğinizi unutmayın. Patlıcanları hangi yöntemle kurutacak olursanız olun aralarında boşluklar bırakarak dizmeye özen gösterin. Bu sayede patlıcanların kurumayan bir noktasının kalmasını ve çürümesini önlersiniz.

Dolmalık patlıcan kaç günde kurur?

Güneşin altına 7-12 gün bekleterek kurumaya bırakın. Ara ara kuruyup kurumadığını mutlaka kontrol edin. Bu işlemlerin sonunda kurutulmuş bütün patlıcan ve dolmalık patlıcanlarınız hazır oluyor!

Kurutulmuş biber patlıcan nasıl saklanmalı?

Kuruttuğunuz biber leri ipten alıp kilitli bir buzdolabı poşetine koyun. Dolabınızın kapak kısmındaki en üst rafına yerleştirip uzun süre saklayabilirsiniz. Kurutulan patlıcanlar ve biberler kaynayan suda az haşlanarak buzdolabı poşetlerine pay edilip buzluğa koyulabilir.

Kuru patlıcan nasıl saklanır?

Buzdolabı poşetlerine tek kullanımlık olacak şekilde patlıcan ve biber paylaştıralım. Pipet ile bütün havasını alalım ve ağzını sıkıca kapatıp derin dondurucuya kaldıralım. Kullanacağımız zaman bir kaç saat önceden çıkaralım ve buzu çözüldükten sonra kullanıma hazır.

Kurutulmuş patlıcan yemeği nasıl olur?

Kuru Patlıcan Yemeği Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Beş tane kurutulmuş patlıcanı ve 2 tane kurutulmuş kırmızı biberi bir tencereye alalım ve üzerini 2-3 parmak geçecek kadar su ekleyerek yumuşayana kadar haşlayalım.
  2. Haşlama işlemi tamamlandığında sebzelerimizin suyunu süzelim ve soğuk sudan geçirelim.

Kurutmalık patlıcan dolması nasıl yapılır?

Zeytinyağlı Kuru Patlıcan Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Yaklaşık 20 adet kuru patlıcanı kaynayan suyun içine atın ve yumuşayana kadar, yaklaşık 5 dakika haşlayın.
  2. 1 çay bardağı zeytinyağını pilav tenceresinde kızdırın.
  3. İyice yıkamış olduğunuz 1 su bardağı pirinci de ekleyin ve 2-3 dakika daha kavurun.

Fırında patlıcan nasıl kurutulur?

Hava şartları ve iklim dolayısıyla açık ortamlarda kurutma yapamayan kişiler mutfaklarındaki fırından faydalanabilirler. Bunun için fırının ızgara telleri üzerine dizdiğiniz patlıcanları elinizi yakmayacak kadar ısıtılmış bir fırında 2-3 saat kadar bekletmeniz yeterli olacaktır.

You might be interested:  Yengeç Nasıl Pişirilir?(Çözüm bulundu)

Kışlık karnıyarık patlıcan nasıl kurutulur?

Kışlık Karnıyarıklık Patlıcan Kurutması Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Alacalı soyuyoruz, ortasına bıçakla çizik atıyoruz ve patlıcanın sapını koparıp kestiğimiz yerlere koyuyoruz ki kuruyunca ortası açık kalsın.
  2. İpe saplıyoruz ve güneşte kurutuyoruz. Hem sağlıklı hem de çok lezzetli oluyor arkadaşlar tavsiye ederim.

Kislik patlican nasil saklanir?

Közleyip kabuklarını ayıkladığınız patlıcanları oda sıcaklığında güzelce soğutun ve yine tamamen soğuduklarından emin olduktan sonra buzdolabı poşetlerine ya da kilitli poşetlere pay edin. Ardından hava almayacak şekilde poşetlerin ağzını kapatın, her bir poşete o günün tarihini atın ve buzluğa kaldırın.

Kıslık patlıcan nasıl yapılır?

Karşınızda: Kışlık patlıcan tarifi! Kışlık Patlıcan Tarifi Nasıl Yapılır?

  1. Patlıcanları alacalı soyun ve küp küp doğradıktan sonra tuzlu suda bekletin.
  2. Biberleri küp küp doğrayın ve bir kenara alın.
  3. Domatesleri de güzelce kavurduktan sonra, patlıcanları süzün, durulayın ve ilave edin.

Dolmalık kabak kurusu nasıl yapılır?

Pazardan veya manavdan aldığımız taze dolmalık kabakları ortadan ikiye kesiyoruz. Sonra dolma oyacağı ile içlerini çıkarıp dışlarına çizgiler atıyoruz ve hepsini böyle hazırlayınca iğneye ipliği saplayıp onar tane ipe diziyoruz. Güneş alan bir yere ipi gerip kurutuyoruz.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *