Dama Nasıl Oynanır?

Dama nasıl oynanır ve kuralları?

Kurallar

 1. Oyuncu, yerinden kaldırdığı taşı oynamak zorundadır, asla hamlesinden vazgeçemez.
 2. Her iki taraf da; rakibin taşını alma imkânı varsa bunu ilk hamlesinde yapmak zorundadır.
 3. Birkaç yönde taş alma durumunda çok olan taşları almak mecburidir.
 4. Dama sektirilemez.
 5. Bir oyuncunun 3 taşı kalmışsa o 3 taş dama olur.

Dama da taş nasıl yenir?

Oyunda taş yemek, taşın üzerinden atlamakla olur. Arka arkaya veya yan yana iki taş yenmez. Bir taşın yanında veya arkasında boşluk varsa, rakip oyuncu kendi taşını bu boş kısma ilerleterek taşı yer. Yerinden oynatılan her taşın hamleyi tamamlaması gerekir.

Dama taşı nasıl hareket eder?

Taşlar klasik çapraz hareket edemez ama sağa, sola ve ileri hareket edebilir. Geriye gidemez. Dama taşı geriye hareket etme özelliği kazanır. Ayrıca damaya ulaşmamış tarafın birden fazla taşını almak şartıyla birden fazla karede L şeklinde hareket edebilir.

Dama Oyunu Nedir ve Nasıl Oynanır?

İki kişinin karşılıklı olarak oynadığı, dama taşlarla hamle yapma oyunudur. Dama tahtası genellikle 8X8 şeklindedir. 10X10 ve 12X12 tahta çeşitleri de vardır. İki farklı renkteki taşların (siyah ve beyaz) karşı tarafa sürüklenmesiyle oynanır.

Mini dama nasıl oynanır?

Dama iki kişinin karşı karşıya oynadığı bir masa oyunudur. Genellikle 8×8, 10×10 ya da 12×12’lik dama tahtaları üzerinde oynanır. Satrancın aksine bütün taşlar aynı biçimde hareket eder. Taşlar, ancak üzerlerinde bulundukları koyu karelerde, yani çapraz olarak ve her hamlede birer kare gidecek şekilde hareket ederler.

You might be interested:  Tıkalı Kulak Nasıl Açılır?(Mükemmel cevap)

Dama nasıl oynanır Wikihow?

Dama oyununu kazanmak için parçalarını rakibin tarafına geçirmen gerekir. Rakibinin taşları üzerinden zıplayarak ve onları yiyerek daha hızlı ilerleyebilirsin. 2 Kısım 2 / 3: Dama Oynamak

 1. Oyunu başlat.
 2. Zıpla ve rakibinin taşlarını ele geçir.
 3. Rakibin ilk sırasına ulaştığında taşını dama yap.
 4. Zıplamaya ve yemeye devam et.

3 taş oyunu nasıl yapılır?

Oyuna kura ya da yazı tura ile başlanır. Kurayı kazanan oyuncu ilk taşını 9 köşeden birine koyar. Daha sonra oyuncular belirledikleri stratejiye göre taşlarını sırayla istedikleri köşeye yerleştirir. Ancak taşların tamamı konduktan sonra, kutunun üstünde ileri, yana ya da çaprazlamasına hareket ettirilebilir.

Çapraz Dama Oyunu Nasıl Oynanır?

10 x 10 Uluslararası Çapraz Dama ‘da 20’si beyaz 20’si siyah olmak üzere toplam 40 taş bulunur. Taşlar rakip taşların üzerinden atlayarak birbirlerini tahta dışına alarak yok eder. Oyunda hedef rakibin elindeki tüm taşları yok etmektir. Sonuçta rakibin tüm taşlarını oyun alanı dışına alan taraf ise oyunu kazanır.

Satranç oyunu kaç taş ile oynanır?

Bu oyun satranç tahtası denilen 8×8’lik kare bir alan üzerinde 32 adet satranç taşıyla oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alır, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir.

Satrançta kendi taşının üstünden atlanır mı?

Taşlar prensip olarak birbirinin üzerinden atlayamaz. Bunun iki istisnası vardır. İlki at, ikincisi ise Rok’tur. Oyuncular kendi taşlarıyla işgal edilmemiş alanlarda ya da düşmanın bir taşının bulunduğu bir kareye kadar hareket edebilirler.

Dokuz taş zeka oyunu nasıl oynanır?

Kura sonunda kazanan oyuncu ilk taşı koyarak oyuna başlar. Sonra rakibi bir taş koyar. Her iki oyuncunun elindeki 9 taş bitinceye kadar sırası ile taşları oyun tahtası üzerine koyarlar. Bu esnada oyunculardan biri yatay ya da dikey olarak taşlarını üçlü yapmışsa (per) rakibinin bir taşını alır.

You might be interested:  Böbrek Ağrısı Nasıl Geçer?(Çözüm bulundu)

Mangala Oyunu nasıl yapılır?

Mangala Oyunu 48 taş ile oynanır.

 1. TEMEL KURAL: Kura neticesinde başlama hakkı kazanan oyuncu kendi bölgesinde bulunan istediği kuyudan 4 adet taşı alır.
 2. TEMEL KURAL: Hamle sırası gelen oyuncu kendi kuyusundan aldığı taşları dağıtırken elinde taş kaldıysa, rakibinin bölgesindeki kuyulara da taş bırakmaya devam eder.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *