Çikolata Nasıl Yapılır?

Pudra şekerini, süt tozlu, erimiş ve kakaoyla buluşmuş yağın içerisinde erit. Şekerin iyice eridiğinden emin olmalısın, çünkü şeker erimezse çikolatanın içerisinde tane tane kalabilir. Tüm malzemelerin bütünleşmesini sağladıktan sonra çikolata hazır sayılır. Düzenli aralıklarla karıştırarak çikolatanın ılımasını sağla.

Gerçek çikolata nasıl yapılır?

Gerçek çikolata nasıl yapılır?

 1. Bitter çikolata için, kakao kütlesi, kakao yağı ve şeker karıştırılır.
 2. Sütlü çikolata elde etmek için kakao kütlesi, kakao yağı, şeker ve süt tozu karıştırılır.
 3. Beyaz çikolata yapımında ise, çikolatanın kararmasına neden olacağından kakao kütlesi kullanılmaz.

Evde çikolata yapmak için neler lazım?

Ev Yapımı Çikolata Tarifi İçin Malzemeler

 1. 1 litre süt.
 2. 3 yemek kaşığı kakao.
 3. 1 yumurta.
 4. 2 kahve fincanı toz şeker.
 5. 1 kahve fincanı un.
 6. 2 kahve fincanı nişasta.
 7. Yarım paket margarin (125g)

Evde organik çikolata nasıl yapılır?

Evde Organik Çikolata Yapımı Tarifi Nasıl Yapılır? İçerisine pudra şekeri ve kakao koyup, pütür pütür olmayacak şekilde çırpıcıyla karıştırarak çırpıyoruz. Son olarak buzdolabımıza koyacağımız kalıbımıza koyarak (bu esnada içerisine üzüm, badem ve bal katmak isteyenler koyabilir) buzdolabında soğumaya bırakıyoruz.

Kakao nasıl çikolataya dönüşür?

Nibs’in preslenmesiyle Toz kakao ve Kakao tozu elde edilir. Çikolata üretmek için Kakao kitlesine kakao yağı eklenir. Karıştırma, İnceltme, Konçlama ve Temperleme (Şekil Verme) işleminden sonra çikolatamız hazırdır.

You might be interested:  Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?(EN iyi 5 ipucu)

Sütlü çikolata nasıl yapılır evde?

Kakao yağını eritmek için kaynamakta olan su bulunan bir tencerenin üstüne kap koy ve yağı bu kabın içerisine ekle. Bu aşamada suyun kakao yağına temas etmemesi gerek. Benmari usulü erittiğin kakao yağına kakaoyu da ekle ve ikisini güzelce karıştır. Karıştırdığın karışıma şekeri ekle.

Çikolata yapımında neler kullanılır?

Evde Çikolata Tarifi Malzemeleri

 • 50 gram kakao yağı
 • 50 gram pudra şekeri.
 • 3 yemek kaşığı kakao.
 • 2 yemek kaşığı süt tozu.
 • Tuz.

Ev Yapımı Sarelle nasıl yapılır?

Ev Yapımı Sarelle Nasıl Yapılır? Derin bir kaba yumurta ve şekeri alıp iyice çırpıyoruz.Daha sonra eritip soğuttuğumuz margarini ve sütü yumurtaların üzerine alıp tekrar çırpıyoruz. Un kakao ve vanilyayı da ekleyip iyice çırptıktan sonra kavanoza koyup buzdolabında 1 gece bekletip servis yapıyoruz.Afiyet olsun.

Ev yapımı sıcak çikolata nasıl yapılır?

Bitter çikolatayı küçük parçalara ayırın. Kaynayan bir su buharı üzerinde yer alan ayrı bir kapta benmari usulü eritin. Sütü fincanlara paylaştırın. Eritilmiş sıcak çikolatayı ekleyip, karıştırdıktan sonra sıcak sıcak servis edin.

Bitter çikolata evde nasıl yapılır?

Şimdiden afiyet olsun.

 1. Yumurta ve şeker 15 dakika çırpılır.
 2. Bu arada margarin eritilir ve soğumaya bırakılır.
 3. Ardından un, kakao ve vanilin eklenerek yaklaşık 20-25 dakika daha çırpılır.
 4. Çırpma esnasında margarin soğuduğunda eklenir ve çırpmaya devam edilir.
 5. Yoğun çokokrem kıvamında bir çikolata elde edilir.

Evde çikolata yapilir mi?

Evde çikolata yapmak için kullanılacak ana malzeme kakaodur. Farklı damak zevklerine göre ev yapımı çikolatanızı istediğiniz aromada ve çeşitte yapabilirsiniz. Çikolatanın içine dilediğiniz kuru yemişleri ve çikolatayla yakışacak malzemeleri ekleyebilirsiniz.

Doğal çikolata nedir?

Vegan çikolata nedir dediğimizde kısaca şöyle; hayvansal malzeme içermeyen tereyağı, bal, inek sütü, hayvan jelatini ürünleri kullanılmamış çikolatadır.

You might be interested:  Bant Izi Nasıl Çıkar?(Soru)

Sağlıklı çikolata nasıl olur?

Sağlıklı Çikolata Tarifi Nasıl Yapılır?

 1. Kakao ve keçiboynuzu ununu tabağa koyun.
 2. Üzerine bal ve erimiş yağı ekleyin.
 3. İyice karıştırın hafif cıvık bir kıvam olması lazım karışım katı olursa ister az su ister biraz daha yağ ekleyerek kıvamı ayarlayın.
 4. Fındık ve cevizi kırıp veya tam olarak ekleyin.

Kakao tozu nasıl elde edilir?

Kakao tozu, kakao ağacının tohum kabukları olan kakao çekirdeklerinden gelir. Çekirdekler hasat edilir, kurutulur ve yağlı dış tabakayı ( kakao yağı haline getirilebilir) çıkarmak için preslenir ve geriye kalanlar öğütülerek kakao tozu elde edilir.

Kakao çikolata mıdır?

Peki aslında çikolata nedir? Çikolatanın asıl sırrı kavruluş ve mayalanmış ‘tanrıların meyvesi ‘olarak adlandırılan sihirli çekirdek yani kakaodur. Araştırmalara göre, ilk kez Aztekler tarafından ekilmiş. Yediğimiz çikolata ise kakao, süt, şeker, yağdan oluşmaktadır.

Kakao acı mıdır?

Bu durumdaki kakaoya ”kaba çekilmiş kakao ” deniliyor. Bu kakao, kalitesi arttılmak üzere daha sonra kavrulacak. Çekirdeğin etli kısımlarının iyi kavrulması önemli. Eğer fazla kavrulursa acı bir tada sahip oluyor ve kalitesi düşüyor.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *