Cami Nasıl Yazılır?(Çözülmüş)

Cami kelimesi için merak edilen diğer bir önemli konu ise TDK‘ya göre yazım şeklidir. Türk Dil Kurumu’na göre camii kelimesinin doğru yazımı ”cami” şeklindedir. Cami kelimesinin örnek cümle kullanımı ise şu şekilde verilebilir; ” Bizim evimiz caminin sol tarafında kalıyor.”

Camii mi cami mi?

“ Cami mi?” yoksa “ Camii mi?” Nasıl Yazılır? işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Camii şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Cami şeklinde olmalıdır.

Sultanahmet Camii Nasıl Yazılır?

Sultan Ahmet Camisi ( Sultan Ahmet Camii değil) Kocatepe Camisi (Kocatepe Camii değil) #DoğruYazalım” / Twitter.

Canı gönülden nasıl yazılır?

işte sorunun cevabı aşağıdadır. Bu kelime genellikle Canı gönülden şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Canıgönülden şeklinde olmalıdır.

Camii Kebir nasıl yazılır?

Kayseri şehir merkezinde olup, Kapalıçarşı’nın yanında yer almaktadır. Ulu Cami olarak bilinmekle beraber değişik kaynaklarda Cami -i Kebir veya Sultan Cami olarak da anılmaktadır. H.530/M.1135 tarihinde, Danişmendli hükümdarı Melik Mehmet Gazi tarafından yaptırılmıştır.

Türk Dil Kurumu Cami Nasıl Yazılır?

Cami kelimesi için merak edilen diğer bir önemli konu ise TDK ‘ya göre yazım şeklidir. Türk Dil Kurumu ‘na göre camii kelimesinin doğru yazımı ” cami ” şeklindedir. Cami kelimesinin örnek cümle kullanımı ise şu şekilde verilebilir; ” Bizim evimiz caminin sol tarafında kalıyor.”

You might be interested:  Ayak Baş Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?(Mükemmel cevap)

Cami Farsça mı?

Etimoloji. ” Cami ” Türkçeye Arapçadan geçen bir sözcüktür. Cem, “Toplanma, bir araya gelme” kökünden gelen camî, “Toplayan, bir araya getiren” demektir.

Ayasofya Cami nasıl gidilir?

Ayasofya ‘ya pek çok farklı toplu taşıma aracı ile ulaşmak mümkündür. Ancak bunun en hızlı yolu Ayasofya ‘ya tramvay ile ulaşmaktadır. Tramvay ile Ayasofya ‘ya ulaşmak için öncelikle tramvaya ulaşmak gerekmektedir. Tramvay ile Ayasofya ‘ya giderken Gülhane ya da Sultanahmet durağında inilmelidir.

Camiinin mi camiinin mi?

“Cami” sözcüğünün bu değişik çekimli yazılışları zaman zaman tartışma konusu olur. Sözcüğü dileyen dilediği gibi kullanır; fakat “sözcüğün doğrusu camii, camiin, camie biçiminde yazılandır; camisi, caminin, camiye yazılışları yanlıştır” diye üstten üstten ve de baskılı tartışmalara girmek de bir başka yanlış. Prof.

Fakültesini nasıl yazılır?

Kurum, kuruluş, kurul, merkez, bakanlık, üniversite, fakülte, bölüm, kanun, tüzük, yönetmelik ve makam sözleri asılları kastedildiğinde büyük harfle başlar: Türkiye Büyük Millet Meclisi her yıl 1 Ekim’de toplanır.

Can ı gönülden ne demek?

canıgönülden. İçtenlikle, çok isteyerek. Memnuniyetle.

Canı yürekten nasıl yazılır?

Bu kelime genellikle Canı yürekten şeklinde yanlış yazılıyor. Doğru kullanımı Canıyürekten şeklinde olmalıdır.

Canı gönülden tebrik ediyorum ne demek?

tüm kalbimle, seve seve kalıpları yerine kullanılabilecek, eski ama sevimli ve samimi kalıp.

Ayasofya Kebir Camii nasıl yazılır?

Kebir kelimesi büyük, ulu manasında olduğu için Ayasofya ile birleştiğinde “Büyük Ayasofya ” manasına geliyor. Ek olarak Ayasofya Camisine ” Ayasofya -i Kebir Cami -i Şerifi” tabelası asılmıştır.

Ayasofya-i Kebir Cami i şerifi ne demek?

AYASOFYA-İ KEBİR CAMİ -İ NE ANLAMA GELİYOR? Arapça kökenli bir kelime olan kebir kelimesi, büyük, ulu, yaşlı, yaşça büyük anlamlarına geliyor. Ayasofya-i Kebir, ‘Büyük Ayasofya Camii ‘ anlamına gelmekte.

You might be interested:  Demiryolu Nasıl Yazılır?(Çözünme)

Kebir ismi ne demek?

Arapça kökenli bir kelime olan kebir kelimesi, büyük, ulu, yaşlı, yaşça büyük anlamlarına geliyor. Ayasofya kelimesiyle birlikte Büyük Ayasofya Camii anlamına gelmekte.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *