101 Okey Nasıl Oynanır?

Okey 101 dört oyuncu ile birden fazla turda oynanır. Bu oyunda amaç mümkün olduğu kadar az puanla oyunu bitirmektir. Tüm turlar sonunda en az puana sahip olan oyuncu oyunun galibidir. Puanlar elde kalan taşların üzerindeki sayılar ile belirlenir (örnek: bir kırmızı 3 = üç puan, bir siyah 11 = 11 puan).

101 el nasıl açılır?

Oyun saat yönünün tersine doğru oynanır. Taşları dağıtan kişi oyuna başlar ve taş çekmeden yanındaki, oyuncuya taş atar. Sırası gelen oyuncu desteden taş çeker ve ellerindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyor ise elini açabilir.

101 de taş nasıl açılır?

Sırası gelen oyuncu ya desteden bir taş çeker ya da bir önceki oyuncunun attığı son taşı alır. Oyuncu taş çektikten sonra eğer elindeki serilerin toplamı 101 sayısına ulaşıyorsa elini açabilir (dizdiği serileri masanın üstüne koyar).

Okey en kolay nasıl oynanır?

Okey ‘de elindeki 14 taşı ilk sıraya dizen oyuncu, veya 7 perle çifte taşlarıyla oyunu kazanmış olur. Elindeki 15. taşı, yere açılmış taşın üstüne koyarak oyunu bitirir. Elini bitirmek icin “bitti” butonuna tıklayan oyuncu oyunu bitirir. Elinizdeki taşlarla normal biterseniz, diğerlerinden -2 puan düşülür.

101 okeyde en fazla kaç sayı açılır?

toplam 21 adet taş olur elimizde. elimizde bulunan 2 adet okey taşını 13 olarak kullanırsak maksimum elde edebileceğimiz dizilim bu şekilde olur. bu dizilimde toplam taş sayı ise 252 olduğunu görürüz.

You might be interested:  Uykusuzluk Nasıl Giderilir?(Çözülmüş)

101 de çiftten nasıl Bitilir?

Çiftten Bitme Çiftten bitilmesi durumunda diğer oyuncular 2 kat ceza yer. 101 oyununda Çift açan bir oyuncunun bir seriye işler yapmadan bitmesi mümkün değildir. 21 taş olduğundan bitebilmek için 1 taşın seriye işlenmesi gerekir. Bu yüzden seri açan kimse yoksa çift açan birinin bitmesi imkansızdır.

Okey puanlama nasıl yapılır?

Puanlama sistemi ‘Normal bitiş’ için 2 puan, ‘gösterge yapma ‘ için 1 puan, ‘çiftten bitme’ için 4 puan. Bitişte kullanılan taş okey taşı ise düşülen puanlar 2 ile çarpılır. Ayrıca oyun düşmeli olarak da oynanır. Düşme sayısı oyuncular tarafından belirlenir.

101 Puanlama nasıl?

El açmamış oyunculara 202 puan yazılır. Oyunculardan biri elindeki tüm taşları oynayarak oyun turunu bitirirse bu oyuncu – 101 puan alır. Diğer oyunculara da istekasında kalan taşların değeri kadar ceza puanı alır. Eğer oyuncu hiç set açmamışsa ona 202 ceza puanı yazılır.

101 de 1 Pere kaç taş işlenir?

Bir sırada tek bir pere yan yana en çok 2 taş işlenir. Örn; 7-8-9 perine aynı elde 5-6 işleyebilir, ancak 4 işleyemez.

Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Okey, ıstaka denilen tahtalarla, üzerinde rakamlar bulunan 105 taşla ve dört kişiyle oynanan bir masa oyunudur. Yeterli sayıda oyuncu bulunamadığı durumlarda 2 veya 3 kişiyle de bu oyunu oynayabilirsiniz. Oyunda kullanılan taşlar dört renk grubundan oluşuyor. Her okey takımında bu renkler farklılık gösterebiliyor.

101 okeyde okey ile bitmek kaç puan?

Bir oyuncu okey atarak biterse diğer oyuncuların cezaları 2 katına çıkacaktır. Bu durumda açmayan oyuncular 404, açan oyuncular ise ellerindeki sayıların 2 katı ceza yerler. (Çift açmış olanlar 4 katı ceza yer) Eli okey atarak bitiren oyuncudan 202 puan ceza silinir.

101 de ortadaki sayıların toplamı kaç olmalı?

perlerdeki sayıların toplamı 34 olduğunda eliniz açık demektir. ortadaki sayıların toplamı 3 ile çarpılır. burada hesaplanırken dikkat edilmesi gereken, dörtlü yada daha fazla taşın per olması durumunda, en büyük taşın yanındaki sayı hesaplanır. 7 8 9 10 perinde 9 rakamı hesaplanır.

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *