/* */ MPV nedir? MPV düsüklügü ve MPV yüksekligi

MPV nedir? MPV düsüklügü ve MPV yüksekligi

MPV nedir? MPV düsüklügü ve MPV yüksekligi

MPV nedir sorusuna cevap bulmanin yaninda MPV düsüklügü ve MPV yüksekligi ile ilgili tam net bilgilendirmeleri sizlere sunacagimiz MPV konulu yazimiz ile sizlerleyiz. MPV açilim olarak Mean Platelet Volume anlamina gelmektedir. PLT hücreleri olarak bilinen Trambositlerin büyüklükleri hakkinda bilgi vermektedir. Yalniz basina bir anlam ifade etmeyen fakat diger tahlil sonuçlari ile birlestiginde ortaya çesitli isaretler sunabilen MPV degeri kan hücrelerinde çok önemli bir yere sahiptir.

MPV Yüksekligi 


Kan hücreleri içerisinde yüksek trombosit üretimi anlamina da gelen MPV yüksekligi diger tahlil sonuçlarina bakilarak su hastaliklari isaret edebilir
  1. Yüksek Tansiyon rahatsizligi
  2. Diyabet - Seker Hastaligi
  3. Çesitli Kalp Hastaliklari
  4. Inme-Felç Durumlari
Bu sayilanlarin haricinde de bazi rahatsizliklari isaret edebilen kandaki MVP Yüksekligi sorununu bizler tahlilerimize bakarak degerlendirmemiz pek dogru olmaz.Bilgilendirme amaçli yazilan tüm yazilarda MPV degerinin kan içerisinde bulunan trombositlerin hacimlerinin yani büyüklüklerinin fazla oldugu söylenebilir. Bu durumlarda kan damarlar içerisinde rahat bir akiskanlik saglayamaz ve emboli (pihti atma) benzeri durumlar, ani felç riskleri de MPV yüksekligi nedeni ile basiniza gelebilecek hastaliklar arasindadir.Genellikle dahiliye bölümlerinin konulari arasina giren bu durumlari en dogru çözüm sekli veya net teshis sekli olarak doktorunuz size gerekli bilgilendirmeleri yapacaktir. 

MPV Düsüklügü


MPV düsüklügü de yüksekliginin tersi olmasi durumu olarak düsünebilirsiniz. Bu durumda kan içerisindeki PLT yani trombositler  boyut olarak normalden düsük sayildigi durumlardir. Genellikle kemoterapi ilaçlari kullanilmasi, çesitli virüsler, kanser belirtileri gibi konular basta olmak üzere birçok nedenden dolayi MPV düsüklügü vücutta gözlemlenebilir. Vücudumuz yaslandikça MPV düsüklügü de ayrica gözlemlenebilir. Gençlerde MPV oldukça ideal durumdadir fakat yaslilarda bu büyüklük oranini simgeleyen durum küçük olabilmektedir. Her nevi tahlil sonuçlarinda size en uygun bilgiyi doktorunuz zaten verecektir.

Yorumlar

Yorum Yazın

E posta adresiniz kesinlikle yayımlanmayacaktır. * olan alanları doldurmanız zorunludur

Adınız soyadınız *
Eposta Adresi *
Website