/* */ kan tahlilinde psa nedir psa yüksekligi ne anlama gelir

kan tahlilinde psa nedir psa yüksekligi ne anlama gelir

kan tahlilinde psa nedir psa yüksekligi ne anlama gelir

Kan tahlilleri içerisinde geçen PSA Prostat spesifik antijen ne anlama gelir veya psa nedir seklinde arastirma yaptiginizda prostat hücrelerinin ürettigi bir protein cinsi olarak karsiniza çiktigini göreceksiniz.Özellikle erken prostat tanisinda kullanilan bu test prostatin ilk safhalarinda tespiti açisinda oldukça önemli bir yere sahiptir.

Prostat Spesifik Antijen aslinda spermin sivi hale gelmesinde aktif roldedir. Genellikle prostat bölgesinde bulunur fakat bazi zamanlarda ise pangreas ve tükürük bezlerinde de bu protein salgilanabilmektedir. Psa Testi olarak geçen bu testti dna haritasinda daha önce prostat kanseri rahatsizligi duymamis kisiler 50 yaslarinda yaptirabilirler. Fakat aile bireyleri içerisinde bu kanser tanisina daha önce maruz kalan bireyler biraz daha erken yaslarda yaptirmalari erken prostat teshisi açisindan oldukça önemlidir.

Prostat Testi üst sinirlari genellikle erken yaslarda daha düsük olmaktadir. Yas ilerlemesi ile üst sinirlarda yukari yönlü seyir almaya baslar. Ortalama 45-50 yasinda bir bireyin üst siniri 2,5 ng/ml seviyelerinde olabilirken 60li yaslarda ise bu seviye 3,5 ng/ml seviyelerine kadar üst sinir olarak çikabilmektedir. Bu seviyelerin üstü ise psa yüksekligi olarak karsimiza çikmaktadir. Psa yüksekligi genel anlamda prostat sorunlarini bize göstermektedir.  Psa yüksekliginde genellikle su durumlar karsimiza çikmaktadir.

Psa Yüksekligi Nedenleri

  1. Prostatta olusan iltihaplanmalar
  2. Prostat kanseri türevleri
  3. Prostat Enfarktüsü
  4. Idrar yolundan olusabilecek bazi iltihaplanmalar

Genel olarak psa yüksekligi nedenlerini bu sekilde siralayabiliriz. Tahlil ve tetkiklerin dogru sekilde yapilmasi ile uzman doktorunuz sizlere psa yüksekligi hakkinda en dogru bilgiyi verecek tek yetkili oldugunu unutmamaniz gerekir.


Yorumlar

Yorum Yazın

E posta adresiniz kesinlikle yayımlanmayacaktır. * olan alanları doldurmanız zorunludur

Adınız soyadınız *
Eposta Adresi *
Website