/* */ kan tahlilinde cea nedir,cea ne anlama gelir

kan tahlilinde cea nedir,cea ne anlama gelir

kan tahlilinde cea nedir,cea ne anlama gelir

Kan tahlilinde CEA olarak karsimiza çikan Karsinoembriyonik antijen aslinda çesitli kanser ve timörlerin teshisinde kullanilan bir testtir. Kan testlerinde CEA yüksekligi genel anlamda bir timörün varligini bize göstermektedir. CEA yüksekligi bazi durumlarda iyi huylu olarak bilinen timörlerin varligini gösterirken bazi durumlarda ise kötü huylu timörlerin varligini bize göstermektedir. Bu tek bir tahlil sonucunda karsimiza çikmaz. 

En belirgin olarak karsimiza çikan kanser türleri içerisinde pangreas, akciger, kolon ve mide kanserlerinin timör olusumlari hakkinda bu cea degeri bizlere bilgi verebilmektedir.CEA degerinin bazi farkli varyasyonlari da mevcuttur. Bunlar arasinda en fazla bilinen CEA-15-3 olarak bilinen , kadinlarda meme kanseri teshislerinde kullanilan yöntem ile CEA 125 olarak bilinen yumurtalik kanserlerinin timörün varligini belirten versiyonlarinin basinda gelmektedir.

Genel olarak akciger ve karaciger kanserlerinde CEA degeri çok yüksek çikmaktadir. Pangreas timörlerinde de bu deger oldukça yükselebilmektedir. kan tahlilinde Cea yüksekligi genel olarak kanser veya timör varligi belirtisi olarak kabul edilse de bazi durumlarda bu belirti degisebilmektedir. Kanser ve timör disinda su durumlarda da cea degeri yüksek çikabilmektedir.
  1. Safra Yollarinda olusan iltihaplanmalar
  2. Hepatit türevleri
  3. Siroz benzeri karacigeri zedeleyen rahatsizliklar
  4. Bagirsaklarda olusan polipler
  5. KOAH hastaliginda da cea degeri yükselebilmektedir.
  6. Bagirsaklarda olusan bazi iltihaplanmalar

 Farkli testlerin ve tetkiklerin yapilmasida çogu durumlarda gerekli oldugundan en dogru sonucu sizlere uzman doktorunuzun belirtecegini asla unutmamalisiniz. 

Yorumlar

Yorum Yazın

E posta adresiniz kesinlikle yayımlanmayacaktır. * olan alanları doldurmanız zorunludur

Adınız soyadınız *
Eposta Adresi *
Website