/* */ Idrarda PH nedir Idrarda PH yüksekligi ve düsüklügü ne anlama gelir

Idrarda PH nedir Idrarda PH yüksekligi ve düsüklügü ne anlama gelir

Idrarda PH nedir Idrarda PH yüksekligi ve düsüklügü ne anlama gelir

 
Idrar tahlilinde ph düsüklügü veya yüksekligi aslinda vucudun disariya attigi idrarin asidik ve alkali düzeyini ölçen  bir idrar  tahlili birimidir. Idrardaki  pH seviyesinin ögrenilmesini saglayan klasik olan bir  idrar tahlili sonucudur. O zaman , Idrardaki PH seviyesini  yüksek olmasi  ve düsük olmasi ne anlama gelir makalemizin devaminda ögrene bilirsiniz.
Çogu hastaliklarin teshisi için yapilan Idrar tahlili,hastaligin tanisinda gerekli ve hastalik ile ilgili önemli bilgiler veren bir testdir. Genellikle hastanelerde ve labatatorvarlarda TIT adi altinda yapilan bir testir.

Idrar pH degeri kaç olmali?

Idrar pH degeri kaç olmali sorusuna istinaden biraz detayli anlatim ile bunu açiklamak istedik.Idrar, vücut da bulunan diger  sivilari gibi, asidik ve alkalik özelligi tasir. Ph nötr seviyesi 7 dir. Kati ve sivi maddeler  7’nin altindaysa  asidik özelligi gösterir ve 7 üstündeyse bazik özellik gösterir. Peki ph seviyesi nedir.Idrarin ph seviyesi 6 seviyesinde oldugu için hafif asidik özelligi gösterir, Tabi 4.5 ile 8 arasi  degiskenlik gösterebiliyor. Idrardaki pH seviyesindeki degiskenligin sebebi, hastalik sonucu aldiginiz ilaçlara ve diyetinize göre  degisiklik gösterebilir. Vucut dan  asidik  ve alkali idrari atmak  , Vücudumuzun  asit-baz dengesinin  korunmasina  yardimci olur.
Idrardaki  pH seviyesini  etkileyen faktörlerden  bazilari mide bulantisi sonucu kusma, akciger hastaligi, vücuttan salgilanan hormonlar, idrar yolu enfeksiyonu , diyare ve böbrek fonksiyonlari dir. Normal bir  pH seviyes  4.6 ve  pH 8.0 arasinda olmalidir..
 

idrarda ph yüksekligi ne anlama gelir ?

Idrarinizdaki Ph seviyesinin yükselip  7’nin üstüne çikmasi durumunda idrar baziklesir. Idrar yolu enfeksiyonlari,böbrek rahatsizliklari veya  yetmezligi, kusma ve böbrek tüplerine bagli olarak gelisen asidoz gibi durumlarda idrardaki  Ph seviyesi yükselmektedir.
Idrardaki  pH'in arttigi  bazi alkalik durumlar:
 1. Kan transfüzyonlari
 2. Mide bulantilari ve  kusmalar
 3. Alkali yapici maddelerin fazla tüketilmesi
 4. Uzun süren ve  soguk  suyla alinan dus.
 

IDRARDAKI PH SEVIYESI DÜSÜKLÜGÜ NE ANLAMA GELIR?

Idrariniz daki Ph seviyesinin düsük olmasi idrarin asit özellikte  oldugunu gösterir.Asidik idrardaki  Ph degeri 7 seviyesinin  altindadir .Vücudun susuz kalmasi ,Asidoz, ishal, açlik ve seker komasi gibi durumlarda idrarin  Ph seviyesini düsürmektedir ve asidik özellikli olmasini saglamaktadir.
 1. Idrar Ph'inin azaldigi (asit) bazi durumlar:
 2. DM(Seker Hastaligi)
 3. Asidozlar
 4. Gut
 5. Kronik nefritler
 6. Yüksek proteinli diyet
 7. Asidik ilaçlarin alinmasi
 8. Lösemi
 9. Sakkarin alinmasi
 10. C vitamini seviyesinin düsüklügü 
 11. Akut eklem romatizmasi


Yorumlar

Yorum Yazın

E posta adresiniz kesinlikle yayımlanmayacaktır. * olan alanları doldurmanız zorunludur

Adınız soyadınız *
Eposta Adresi *
Website