/* */ Danaburnu Böcegi Nedir Nasil Yok Edilir

Danaburnu Böcegi Nedir Nasil Yok Edilir

Danaburnu Böcegi Nedir Nasil Yok Edilir

Danaburnu Böcegi toprak altinda yasayan böcek türlerinden birisidir. Danaburnu böcegi ile mücadele bu açidan oldukça zor ve zahmetlidir. Ülkemiz sartlarinda genelde Temmuz ve agustos aylarinda ortaya çikan bu canlilar tarlalarda bulunan neredeyse tüm bitkilerin köklerini keserler. Kökleri ölmüs olan bitkilerde genelde çok uzun süreli yasayamaz veya ciliz kalirlar. Danaburnu genelde kis aylarini gübrelik içerisinde geçirmektedir. Subat mart aylarinda yumurtlarlar ve inanilmaz hizli çogalabilme özelligine sahiptirler.

b37d-dana-burnu-bocegi

Danaburnu ile Dogal yollar ile mücadele

Genellikle uygulanan tuzaklama sistemleridir. Bir kap içerisine pekmez ve seker karisimi konularak hazirlanan bu tuzak sistemleri aksam üstü serinliginde tarlaya birakilir. Gece 2-3 gibi tuzaga gidip baktiginizda mutlaka orada danaburnu göreceksiniz. El feneri isigindan kaçmazlar korkmadan kullanabilirsiniz. Danaburnu ile ilaçsiz mücadele sekillerinden biri olan bu yöntem sayesinde gidip sersemlesmis danaburunlarini imha edebilirsiniz.
Eger sizin gece o saatte tarlaya gdebilme imkaniniz yoksa kaygan bir kase de kullanabilirsiniz. Bu kase sayesinde (Örnegin bir yogurt kasesi olabilir) yem yemeye gelen danaburunlari kaptan disariya çikamazlar ve tuzak içerisinde kalmis olurlar.

Ekolojik mücadele yollarinin basinda tavuklar gelmektedir. Yani bir tavuk birçok haserati yigebildigi gibi danaburnununda icabina rahatlikla bakabilir. 1 dönüm araziye ortalama 10-15 tavuk rahat rahat yeterli kalacaktir.

Danaburnuna hangi ilaçlari kullanmaliyim


Genellikle bu tip böcek ailesine insektisit isimli böcek ilaçlari kullanilir. Tipki dogal yöntemlerde oldugu gibi bir serbet hazirlanir ama bu sefer bu böcek zehiri o serbetin içerisine ilave edilir. Ardindan bir kepek üzerine hazirlanan bu serbet dökülerek zehirli yem üretmis olursunuz. olusturulan bu yemleri danaburunlari afiyetle yigebilecek ve 1-2 saate kadar tarlada sizin onlari toplamaniz için ters dönmüs biçimde yatacaklardir. Bazi zirai ilaçlama yöntemleri var fakat toprak veya bitki üzerinde kalinti yapma ihtimallerine karsi en saglikli olan ilaçla mücadele yöntemi budur.

Yorumlar

Yorum Yazın

E posta adresiniz kesinlikle yayımlanmayacaktır. * olan alanları doldurmanız zorunludur

Adınız soyadınız *
Eposta Adresi *
Website